Bardzo często pękające naczynka bywają sporym problemem estetycznym- zwłaszcza dla Pań, ale także problemem zdrowotnym. A przecież zdrowe i piękne nogi to podstawa dobrego samopoczucia.
Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Z czasem pajączki mogą zamienić się w żylaki i będą potrzebowały specjalistycznego leczenia. Dlatego warto jest podjąć wcześniejsze działania, aby zapobiec powikłaniom. Jakie są przyczyny pękających naczynek na nogach i jak im zapobiec?
Czym są popękane naczynka na nogach?
Pajączki na nogach to potoczna nazwa teleangiektazji, czyli poszerzonych naczynek żylnych. Pajączki, czyli pękające naczynka to zmiany żylne, które uwydatniają się tuż pod powierzchnią skóry. Przypominają one drobne, rozgałęziające się niteczki. Pajączki mogą być pierwszym objawem wskazującym na choroby żył. Dlatego bardzo często razem z pojawieniem się pękających naczynek, towarzyszy uczucie ciężkich i zmęczonych nóg czy obrzęki. Objawy te mogą mieć poważne komplikacje, dlatego nie należy ich lekceważyć.
Pajączki są skutkiem nieprawidłowego krążenia krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Podjęcie szybkich kroków pozwoli zapobiec powstawaniu kolejnych pajączków, a także powstałe już zmiany się nie pogłębią i nie będą rozprzestrzeniały się na całą powierzchnię nóg.
Skuteczna walka z pajączkami na nogach- zapobieganie
Przyczyny powstawania pajączków na nogach bardzo często związane są ze stylem życia, dlatego warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, które mogą zmniejszyć ryzyko powstawania tego schorzenia. W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu pękających naczynek na nogach?
- Warto być aktywnym fizycznie- biegać, spacerować, pływać, uprawiać jogę czy jeździć na rowerze.
- W trakcie pracy siedzącej lub stojącej warto jest robić przerwy na zmianę pozycji- w ten sposób krew w żyłach będzie odpowiednio krążyć.
- Zbyt częste chodzenie w butach na obcasach czy noszenie bardzo obcisłych spodni może również przyczyniać się do powstawania pajączków.
- Stosować kompresjoterapię- jest to metoda, która usprawnia krążenie krwi i dzięki temu zapobiega powstawaniu zmianom na kończynach dolnych. Podkolanówki przeciwżylakowe to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które chcą mieć piękne i przede wszystkim zdrowe nogi bez popękanych naczynek. Problem, jakim są pajączki na kończynach dolnych, dotyka także mężczyzn, dlatego skarpetki uciskowe (podkolanówki męskie)to idealne rozwiązanie, które ma właściwości profilaktyczne, jak i lecznicze.
Pamiętaj, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć!
Kompresjoterapia w leczeniu popękanych naczynek
Bardzo ważnym elementem leczenia problemów z krążeniem jest stosowanie kompresjoterapii, do której wykorzystuje się specjalistyczne wyroby uciskowe. Zadaniem produktów kompresyjnych jest wsparcie prawidłowego opróżniania naczyń i zapobieganie ich dalszemu poszerzaniu.
Wyroby uciskowe mogą być stosowane profilaktycznie, ale także wtedy, gdy leczenie jest niezbędnym elementem w trosce o zdrowie kończyn dolnych. Prawidłowo dobrane skarpetki, podkolanówki, rajstopy czy pończochy przeciwżylakowe mają za zadanie usprawnić krążenie żylne, zlikwidować opuchnięcia i obrzęki, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Podczas wyboru odpowiedniego produktu uciskowe bardzo ważny jest zarówno rozmiar, jak i stopień ucisku, który nie może być zbyt wysoki, ani zbyt niski. Prawidłowo dopasowane podkolanówki czy skarpetki uciskowe gwarantują wygodę i komfort podczas użytkowania.