Aby nasz strój i makijaż najlepiej podkreślały naszą urodę, warto jest określić swój typ kolorystyczny. Jego znajomość ułatwi nam zarówno wykonanie stylizacji, jak i zakupy.

Podstawowym podziałem typów kolorystycznych jest podział na typy chłodne oraz ciepłe. Aby zacząć samodzielną analizę kolorystyczną, należy zacząć od określenia do któej grupy należymy.

Osoby o chłodnym typie kolorystycznym, najkorzystniej wyglądają w kolorach również chłodnych. Przez chłodne odcienie rozumiemy kolory, w których widoczny jest niebieskawy odcień. W odróżnieniu od nich, kolory ciepłe mają odcień żółtawy. Dla przykładu żółć, uznawana zwyczajowo za kolor ciepły, w wersji cytrynowej jest kolorem z grupy chłodnych.

Aby przypisać się do jednego z tych typów, można przeprowadzić kilka testów, należy je wykonywać w świetle dziennym. Na osobach należących do typu chłodnego najkorzystniej wygląda biżuteria w kolorze srebrnym. Typy ciepłe lepiej prezentują się z biżuterią w kolorze złotym. Test można również przeprowadzić za pomocą okularów, niebieskie, srebrne czy czarne oprawki lepiej się prezentują u osób z chłodną skórą. Oprawki czerwone, brązowe czy pomaraćzowe bardziej podkreślają cerę ciepłą.

Innym testem jest test szminki. Należy wybrać dwie pomadki – jedną zdecydowanie ciepłą, najlepiej brzoskwiniową, koralową czy pomarańczową, druga powinna być typowo chłodna, najlepiej sprawdzi się tu ostry róż czy fuksja. Warto przy tym teście wykonać zdjęcia z jedną i drugą szminką na ustach. Ta która podkreśla bardziej naszą urodę, określa również nasz typ kolorostyczny – chłodne typy lepiej wyglądają w pomadkach chłodnych, ciepłe w ciepłych.

Kolejnym testem jest test szala. Należy wybrać dwa szale, jeden w kolorze ciepłym a drugi zimnym (np. dwa odcienie różu czy bieli). To przy którym szalu twarz wygląda korzystniej, określa do którego typu kolorystycznego należymy.