Artykuły Moda

Jak określić swój typ kolorystyczny?

Aby nasz strój i makijaż najlepiej podkreślały naszą urodę, warto jest określić swój typ kolorystyczny. Jego znajomość ułatwi nam zarówno wykonanie stylizacji, jak i zakupy.

Aby nasz strój i makijaż najlepiej podkreślały naszą urodę, warto jest określić swój typ kolorystyczny. Jego znajomość ułatwi nam zarówno wykonanie stylizacji, jak i zakupy.

Podstawowym podziałem typów kolorystycznych jest podział na typy chłodne oraz ciepłe. Aby zacząć samodzielną analizę kolorystyczną, należy zacząć od określenia do któej grupy należymy.

Osoby o chłodnym typie kolorystycznym, najkorzystniej wyglądają w kolorach również chłodnych. Przez chłodne odcienie rozumiemy kolory, w których widoczny jest niebieskawy odcień. W odróżnieniu od nich, kolory ciepłe mają odcień żółtawy. Dla przykładu żółć, uznawana zwyczajowo za kolor ciepły, w wersji cytrynowej jest kolorem z grupy chłodnych.

Aby przypisać się do jednego z tych typów, można przeprowadzić kilka testów, należy je wykonywać w świetle dziennym. Na osobach należących do typu chłodnego najkorzystniej wygląda biżuteria w kolorze srebrnym. Typy ciepłe lepiej prezentują się z biżuterią w kolorze złotym. Test można również przeprowadzić za pomocą okularów, niebieskie, srebrne czy czarne oprawki lepiej się prezentują u osób z chłodną skórą. Oprawki czerwone, brązowe czy pomaraćzowe bardziej podkreślają cerę ciepłą.

Innym testem jest test szminki. Należy wybrać dwie pomadki – jedną zdecydowanie ciepłą, najlepiej brzoskwiniową, koralową czy pomarańczową, druga powinna być typowo chłodna, najlepiej sprawdzi się tu ostry róż czy fuksja. Warto przy tym teście wykonać zdjęcia z jedną i drugą szminką na ustach. Ta która podkreśla bardziej naszą urodę, określa również nasz typ kolorostyczny – chłodne typy lepiej wyglądają w pomadkach chłodnych, ciepłe w ciepłych.

Kolejnym testem jest test szala. Należy wybrać dwa szale, jeden w kolorze ciepłym a drugi zimnym (np. dwa odcienie różu czy bieli). To przy którym szalu twarz wygląda korzystniej, określa do którego typu kolorystycznego należymy.

Gdy już przyporządkujemy swój typ kolorystyczny do jednej z dwóch grup, możemy dokonać głębszej analizy. Wśród typów ciepłych rozróżniamy dwa podstawowe podtypy – wiosnę i jesień. Dwa typy chłodne to lato i zima.

Kolorystyczna wiosna

Panie należące do wiosennego typu mają cerę jasną, o ciepłym odcieniu. Często mają piegi a ich skóra opala się na złocisty kolor. Wiosny mają oczy w kolorze niebieskim, niebiesko-zielonym oraz jasnobrązowe. Oprawa oczu (czyli kolor brwi i rzęs) jest delikatna i również jasna. Wiosna ma włosy w kolorze ciepłego blondu, jasnorude lub jasnobrązowe, zawsze odcień włosów jest ciepły. Usta Pani Wiosny mają odcień brzoskwiniowy lub morelowy.

Najkorzystniejsze kolory ubrań i kosmetyków dla tego typu kolorystycznego to ciepłe odcienie czerwieni i koralu, jasny turkus, miodowy żółty czy biel typu ecru. Biżuterię powinna wybierać złotą. W makijażu najlepiej sięgać po kolory ciepłe, średnio nasycone. Makijaż dla Wiosny najlepiej aby był delikatny i stonowany.

Kolorystyczne lato

Panie typu letniego mają cerę jasną, z reguły jasnoróżową lub mlecznobeżową. Ich skóra opala się szybko, jeżeli mają piegi to są one w odcieniu szarawym. Oczy mają kolor szary, szaro-niebieski lub zielony a oprawa oczu jest grafitowa lub szara. Włosy pań typu letniego mają odcień jasnego, chłodnego blondu, szatynu lub ciemnego brązu w odcieniu chłodnym. Lato ma usta jasne, najczęściej chłodnoróżowe.

Barwy najbardziej odpowiednie dla tego typu kolorystycznego do wszelkiego rodzaju pastele. W makijażu najlepiej sięgać po odcienie stonowane i bez mocnych kontrastów. Uroda pań typu lato jest delikatna i nie należy jej tłumić zbyt mocnymi barwami, najlepiej sięgać po szarości i pastele.

Lato łatwo pomylić z wiosną, dlatego konieczne jest określenie czy jesteśmy typem kolorystycznym chłodnym czy ciepłym, gdyż to zdecydowanie ułatwi rozróżnienie typów.

Kolorystyczna jesień

Jesień to stosunkowo łatwy do określenia typ kolorystyczny. Panie typu jesiennego mają jasną i wrażliwą cerę, z reguły pokrytą piegami o rudawej barwie. Skóra jesieni jest bardzo wrażliwa na słońce, dlatego też powinna go unikać. Oczy z reguły mają kolor brązowy, ciemnobrązwy lub zielony w ciepłym odcieniu i mają mocną oprawę. Włosy mają zawsze odcień zdecydowanie ciepły. Chociaż z tym typem kolorystycznym kojarzą się wszelkie odcienie rudości, to jesienie mają nieraz włosy w kolorze czarnym czy brązowym, jednakże zawsze ze złotymi refleksami. Usta również mają ciepły odcień, najczęściej pomarańczowy.

Jesienie najlepiej wyglądają w zdecydowanych, nasyconych odcieniach zieleni czy pomarańczu. W makijażu powinny sięgać po ciepłe odcienie fluidów czy bronzerów. W przypadku cieni do powiek najlepiej sprawdzają się odcienie butelkowej czy zgniłej zieleni, oliwki, brązo, miedzi i złota. Śmiało mogą podkreślać usta intensywnymi pomadkami, ważny tylko aby były w odcieniu ciepłym.

Kolorystyczna zima

Kolorystyczna zima to, po jesieni, najbardziej charakterystyczny typ urody. Zima ma cerę jasną, bardzo często porcelanową. Wyróżniamy również typ zimy z cerą oliwkową, ciemniejszą, jednakże zawsze jest ona w tonacji chłodnej. Oczy mają kolor bardzo ciemnego brązu, ciemnego niebieskiego lub zieleni, zawsze w typie chłodnym. Włosy osób tego typu kolorystycznego są ciemne, najczęściej czarne lub ciemnobrązowe, zawsze w odcieniu zimnym. Usta również są chłodne, najczęściej różowe.

Zimom pasują wszelkie intensywne barwy, które odpowiednio kontrastują z cerą i włosami. Szczególnie dobrze wyglądają odcienie fioletu, niebieskiego, turkusu czy granatu. W przypadku makijażu, również najlepiej prezentują się barwy chłodne. Panie zimy powinny podkreślać swoją alabastrową cerę chłodnymi odcieniami różów do policzków, doda im to jeszcze więcej uroku.

Zachęcamy do określenia swojego typu kolorystycznego i podzielenia się efektami w komentarzach.

Małgorzata Ptak

Komentarze (3)

filodendron 2

6 lat temu

Ja mam niebieskie oczy i naturalne brązowe włosy. Gdy robię włosy na kasztanowo to jestem cieplym typem ,a jak na czarno – to jestem zimą. Tak naprawde to nie wiem jakim jestem typem . Jedno jest pene- że strasznie źle wyglądam,gdy mam usta pomalowane na rózowo perłowo.

Mindi

6 lat temu

Zrobiłam sobie próbę z różnymi kolorystycznie szalikami i ubraniami. Wygląda na to, że jestem zimą. Teraz zwrócę uwagę na kolory jakie będę wybierała podczas zakupów. Przejrzę też szafę i wydam ubrania, w których nie wyglądam korzystnie.

eve

6 lat temu

w moim typie sa kolry chlodne bo takie uwazam za czyste i twarzowe do mojej ciemnj prawy oraz zgaszone bo takie uwazam za dystyngowane i eleganckie

Zostaw komentarz