Moda nieustannie się zmienia. W jednym sezonie nosimy rurki, by w kolejnym zamienić je na dzwony. Tak gwałtowne zmiany trendów mają jeden cel – zachęcić nas do zwiększonej konsumpcji. Niestety, ta przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Każdego dnia na wysypiskach śmieci lądują tony ubrań. Wiele z nich wciąż nadaje się do użytku. W naszym artykule podpowiadamy, jak ograniczyć wyrzucanie ubrań.
Spis treści:
- Dlaczego wyrzucanie ubrań szkodzi środowisku?
- Jak produkcja ubrań zanieczyszcza środowisko?
- Jak ograniczyć wyrzucanie ubrań? Postaw na odzież wysokiej jakości!
- Moda zrównoważona. Przemyślane zakupy
- Jak nadać ubraniom drugie życie?
- Moda ekologiczna. Przerabianie ubrań
- Naprawianie ubrań ma sens!
- Jak wykorzystać zepsute ubrania do innych celów?
Dlaczego wyrzucanie ubrań szkodzi środowisku?
Wyrzucanie ubrań stanowi spore obciążenie dla środowiska naturalnego. Nawet bawełniany T-shirt nie pozostaje neutralny dla planety. Rozkładając się, emituje do atmosfery dwutlenek węgla i metan, czyli gazy cieplarniane. Ponadto często zawiera domieszkę elastanu, która ma ułatwić jego dopasowywanie się do ciała. Spandex utrudnia rozkład tkaniny. Ponadto ubrania poliestrowe, nylonowe czy akrylowe rozkładają się się przez co najmniej kilkadziesiąt lat. W tym czasie stają się jednak źródłem mikroplastiku, który przedostaje się do gleby, wód i powietrza. W rezultacie to, co jemy, często zawiera jego drobinki.
Jak produkcja ubrań zanieczyszcza środowisko?
Produkcja ubrań wymaga ogromnego nakładu energii. Na dodatek zużywa wodę. Czy wiesz, że do wyprodukowania jednego bawełnianego T-shirtu potrzeba jej aż 8500 litrów? Na dodatek barwniki oraz inne substancje wykorzystywane w fabrykach wytwarzających tekstylia trafiają do ścieków, a stamtąd do rzek. Wiele z używanych chemikaliów wykazuje działanie toksyczne, a nawet rakotwórcze. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, należy zastanowić się, jak ograniczyć wyrzucanie ubrań.
Jak ograniczyć wyrzucanie ubrań? Postaw na odzież wysokiej jakości!
Wyrzucanie ubrań stanowi często spotykany problem wówczas, gdy ulegamy magii promocji. T-shirt za jedyne 10 zł jawi się jak szóstka w Totolotku. Uważamy, że natknęłyśmy się na wspaniałą okazję i sporo zaoszczędzimy. To jednak tylko złudzenie. Ubrania niskiej jakości należą do stosunkowo tanich. Niestety, nie posłużą nam zbyt długo. T-shirt za 10 zł często jest wykonany z cienkiej bawełny, na której szybko pojawią się mikrodziurki. Może też łatwiej ulec uszkodzeniu podczas prania. W rezultacie po kilku użyciach wyrzucimy go na śmietnik. Za chwilę kupimy kolejny. Gdy to wszystko podliczymy, okaże się, że wydałyśmy więcej pieniędzy, niż kosztują 2 T-shirty wysokiej jakości. Na dodatek przyczyniłyśmy się do zużycia ogromnych ilości wody i chemikaliów. Warto zakupy ubrań oprzeć na weryfikacji ich jakości. Gdy widzimy, że gdzieś się prują lub uległy zaciągnięciu, poszukajmy odzieży lepszej jakości.
Moda zrównoważona. Przemyślane zakupy
Przemyślane zakupy pomogą ci uniknąć wyrzucania ubrań, czyli twoich ciężko zarobionych pieniędzy. Bardzo często ulegamy magii chwili. Kupujemy sukienkę, bo jest tania, ma ładny kolor, ciekawy krój, świetnie wyglądała na naszej koleżance z pracy. Zupełnie nie bierzemy pod uwagę aspektu praktycznego. Przemyślane zakupy powinny bazować na samopoznaniu. Zastanów się, jakim typem sylwetki jesteś i jakie kroje do ciebie pasują. To, że twoja koleżanka świetnie wygląda w sukience bodycon, nie oznacza, że ta do ciebie pasuje. Także kolory mają znaczenie. Gdy zima sięgnie po beż czy karmel, sprawia wrażenie przygaszonej. W jej przypadku lepiej sprawdzą się kolory nasycone i chłodne, vide kobalt czy fuksja. Analiza kolorystyczna pozwala określić typ urody oraz paletę pasujących do nas odcieni.
Jak nadać ubraniom drugie życie?
Nie wszystkie ubrania, które posiadamy, znajdują u nas zastosowanie. Być może ostatnio schudłaś, zmieniłaś styl, twoja skóra stała się bardziej wrażliwa etc. To normalne, że niektóre ubrania zalegają w twojej szafie. Każdemu czasem coś się znudzi lub okaże się niedostosowane do jego potrzeb. Nieużywane ubrania nie powinny jednak lądować w kuble na śmieci. To najgorsze, co możesz zrobić z niechcianą sukienką czy bluzką. Marnujesz w ten sposób zasoby, które mogłyby zostać w pełni wykorzystane. Nieużywane ubrania najlepiej oddać dalej, aby służyły innym osobom. Możesz spróbować je odsprzedać, oddać koleżance, wymienić na swapie lub przekazać na cel dobroczynny. Czasem też lumpeksy organizują zbiórkę używanej odzieży. Za oddane kilogramy przysługuje ci bon, który możesz wykorzystać przy zakupach w second handzie. Dzięki temu rozwiązaniu nieużywane przez ciebie ubrania zyskują drugie życie i wciąż znajdują się w obiegu zamkniętym.
Moda ekologiczna. Przerabianie ubrań
Czasem sukienka jest całkiem udana, ale nie nosimy jej zbyt często, bo irytuje nas zbyt mały dekolt lub długość za kolano, która skraca naszą sylwetkę. W takiej sytuacji przeróbki ubrań mogą pomóc nam uzyskać rzecz, którą chętnie będziemy zakładać. Dekolt zawsze można powiększyć, a sukienkę skrócić tak, aby sięgała przed kolano i w korzystnym świetle ukazywała naszą sylwetkę.
Naprawianie ubrań ma sens!
Naprawianie ubrań powinno nam wejść w krew. Czy wiesz, że nasze babcie najpierw zaszywały drobne dziurki, wymieniały suwak w sukience, a dopiero później rozważały przeszycie ubrania na poduszkę? Nie marnowały one zasobów, które posiadały, gdyż te były mocno ograniczone. Odzież kosztowała dość sporo, przez co musiała wystarczyć na długie lata. My również powinnyśmy przyswoić naprawianie ubrań. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalnych uzdolnień ani drogiej maszyny do szycia. Wystarczy igła z nitką oraz nożyczki. Jeśli sukienka puszcza na szwach, to te należy wzmocnić. Gdy pojawi się dziurka, można ją zaszyć w sposób niewidoczny dla oka.
Jak wykorzystać zepsute ubrania do innych celów?
Co zrobić, gdy usiadłaś na świeżo pomalowanej ławce i nijak nie możesz pozbyć się uporczywej plamy? Spodnie możesz wykorzystać do innych celów. Jeans może ci posłużyć do uszycia torebki z denimu. Ta obecnie cieszy się coraz większą popularnością wśród projektantów. Możesz ją tak ozdobić koralikami i dżetami, iż zyskasz unikatowy dodatek modowy.