analiza kolorystyczna
Zdjęcie autorstwa Anne z Pexels

Analiza kolorystyczna to temat, który budzi spore emocje. O ile każda z nas chce na ogół znać swój typ sylwetki i czeka, aż ktoś go profesjonalnie określi, o tyle często nie zgadzamy się ze zdaniem stylisty dotyczącym barw. Przywykliśmy bowiem do określonych kolor i przekonań z nimi związanych. Wielokrotnie słyszałyśmy, że czerń wyszczupla, écru dodaje klasy, a czerwień może świadczyć o rozwiązłym życiu. To mity, którymi nasiąkamy od dziecka. Do tego każda z nas posiada swoje ulubione kolory. Te jednak niekoniecznie korespondują z jej typem urody.

Spis treści:

  1. Czy kolor écru pasuje każdemu?
  2. Kto może nosić czerń? Dlaczego warto zastąpić ją granatem?
  3. Analiza kolorystyczna pozwala dobrać odcienie nadające cerze blasku
  4. Jakie kolory dla wiosny?
  5. Typ urody lato – jakie kolory powinien nosić?
  6. W czym dobrze wygląda jesień?
  7. Kontrastowa zima może pozwolić sobie na szaleństwo kolorystyczne

Czy kolor écru pasuje każdemu?

Mity dotyczące kolorów najlepiej obrazuje écru. Przywykłyśmy do tego, że stanowi kwintesencję dobrego stylu i elegancji. W rezultacie nasze szafy uginają się pod ciężarem ubrań w tym odcieniu. Tymczasem pasuje on nielicznym Polkom. Większość z nas jest bladych, więc écru wydobywa niezdrowe sińce pod oczami.

Kto może nosić czerń? Dlaczego warto zastąpić ją granatem?

Z kolei czerń to kolor, o którym zwykłyśmy myśleć jako ponadczasowej elegancji. Chętnie po niego sięgamy, bo uważamy, że pasuje każdej z nas. Czerń można łączyć ze wszystkimi innymi odcieniami, stanowi bowiem kolor bazowy. Na dodatek większość z nas sięga po niego, by zatuszować swoje mankamenty sylwetki, pamiętając o tym, iż wyszczupla. Tymczasem czerń może nosić tylko zima. Jej kontrastowa uroda nie zostaje przytłumiona przez ten kolor. Niemniej nawet u niej czarna bluzka może zlewać się z odcieniem włosów, co wygląda źle. Czerń postarza, sprawia, że wyglądamy na zmęczone. Na dodatek dość mocno podkreśla wszelkie niedoskonałości, bo odcina nas od tła.  Jeśli zależy ci na efekcie wyszczuplenia, to warto pamiętać, że podobny rezultat zapewniają wszystkie ciemne odcienie, w tym granat czy ciemna szarość.

Analiza kolorystyczna pozwala dobrać odcienie nadające cerze blasku

Analiza kolorystyczna to procedura, którą najlepiej przeprowadzić bez makijażu. Tylko w ten sposób możemy ocenić, które kolory dodają nam uroku nawet wówczas, gdy wyglądamy na zmęczone.  Wyróżniamy chłodne i ciepłe typy urody. Do chłodnych typów zaliczamy lato i zimę. Natomiast ciepłą urodą może pochwalić się wiosna i jesień. O tym, czy jesteś chłodnym czy ciepłym typem urody, najlepiej świadczy biżuteria, w której dobrze wyglądasz. Lato i zima lepiej prezentują się w srebrze. Natomiast jesień i wiosna śmiało mogą nosić złoto. Jeśli dalej nie wiesz, jaki rodzaj szlachetnego kruszcu lepiej z tobą współgra, spójrz na swoje nadgarstki. Czy te sprawiają wrażenie zaczerwienionych, a żyły lekko fioletowawych? A może są żółte, a żyły zielone? Czerwonawe nadgarski mają chłodne typy urody. Żółtawe natomiast stanowią znak rozpoznawczy ciepłych typów.

Jakie kolory dla wiosny?

Wiosna powinna sięgać po ciepłe, jasne i stosunkowo żywe odcienie. Dobrze wygląda w soczystej zieleni wpadającej w żółte tony. Pasuje jej także kolor pomarańczowy, ciepły róż, koral czy żółty. Jeśli chcesz wiedzieć, w czym wiosna będzie wyglądała dobrze, przypomnij sobie wiosenny ogród i sięgnij po odcienie, które w nim występują.

Typ urody lato – jakie kolory powinien nosić?

Natomiast lato nie lubi żywych i mocnych kolorów. Dużo lepiej czuje się w chłodnych, stłumionych, wpadających w szare tony. Szarawy błękit, pistacja to najlepsze kolory dla tego typu urody. Lato ma włosy w chłodnym odcieniu blondu i czerwonawe nadgarstki.

W czym dobrze wygląda jesień?

Jesień dobrze wygląda w tych kolorach, które spotkamy na liściach spadających z drzew. Pasuje jej musztarda, rudości, brązy, pomarańcze i oliwka. Jesień często ma rude włosy lub utrzymane w ciepłym blondzie oraz jasną karnację usłaną piegami.

Kontrastowa zima może pozwolić sobie na szaleństwo kolorystyczne

Zima ma jasną, chłodną karnację i ciemne włosy, nierzadko wpadające w czerń. To typ urody, który może pozwolić sobie na żywe, soczyste i kontrastowe koloru. Pasuje jej biel, czerń, krwista czerwień, kobalt, szmaragdowa zieleń, fuksja, malinowa czerwień oraz indyjski róż. Co ciekawe, zima dobrze też wygląda w neonach, nawet tych wpadających w cieplejszą tonację, ponieważ te są bardzo kontrastowe i ożywiające.