Najnowsze Porady Zdrowie

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

poziom-cholesterolu

Cholesterol nie należy do przyjaciół człowieka. Może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Cholesterol, czyli zdrowie na baczności

Cholesterol to związek chemiczny. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale w nadmiarze może szkodzić. Potocznie, nazywa się nim substancje lipidowe, które znajdują się w osoczu krwi. Cholesterol znajdziemy w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Najwięcej zawierają go żółtka jaj.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Lekarze apelują o baczne obserwowanie stanu zdrowia i regularne badania. Podczas kontrolnych badań zawsze możemy wykonać pomiar cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu we krwi może być odpowiedzialne za wiele chorób takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar. Jedną z poważniejszych przyczyn jest hipercholestreolemia, która skutkuje problemami sercowo-naczyniowymi. Istnieją sposoby na obniżenie poziomu cholesterolu. Na początek warto ograniczyć spożycie produktów zwierzęcych. Zjadając mięso, jajka czy tłuszcze zwierzęce zjadamy także niezdrowy cholesterol. Nie ma znaczenia jaki rodzaj mięsa wybierzemy, czy to będzie kurczak czy ryba. Do diety należy wprowadzić produkty takie jak warzywa i owoce oraz wykluczyć wszystkie przetworzone produkty. Siemię lniane czy ostropest to prawdziwi przyjaciele organizmu, więc spokojnie można wprowadzić je do codziennego żywienia. Kolejnym i równie skutecznym sposobem jest forma gotowania.dieta O smażeniu i grillowaniu możemy zapomnieć. Gotowanie na parze czy jedzenie warzyw w surowej postaci to najlepsze rozwiązania dla osób z podwyższonym cholesterolem. Nie możemy zapomnieć także o porcji ruchu. Codzienna aktywność fizyczna w postaci półgodzinnego spaceru czy jazdy na rowerze poprawi naszą kondycję, pomoże zrzucić zbędne kilogramy i wprawi nas w pozytywny nastrój. Zamiast wjeżdżać windą wybierajmy więc schody a nasz organizm nam za to podziękuje.

Wszystkie powyższe sposoby pozwalają na obniżenie poziomu cholesterolu. Aktywne i zdrowe życie to przepustka do długich lat, spędzonych w pełni sił. Efekty takiego trybu życia z pewnością szybko zauważymy nie tylko na wynikach badań lekarskich, dlatego warto wprowadzić w życie właściwe nawyki.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Teresa1011

4 lata temu

Mam cholesterol w górnych granicach, obniżam go podobną dietą jak w artykule. Ponad to na sniadanie jem płatki owsiane, które sa sprzymierzeńcem w tej walce.

pati25

4 lata temu

Zdrowa dieta przede wszystkim.Mam cholesterodobry.Jak miałam lekko podwyższony to lekarz zalecił mi codziennie rano jeść grejfruta

Mindi

4 lata temu

Trzeba dbać o dietę. Sama mam cholesterol w normie ale mąż ma bardzo podwyższony, dlatego postaram się zmienić dania gotuję aby jedzenie było zdrowsze. Ja od jakiegoś czasu nie używam gotowych przypraw. Doprawiam tylko solą, pieprzem i ziołami. Zobaczymy po jakimś czasie jaki da to wynik.

eve

4 lata temu

mam oba cholesterole idealne i nawe ba, nadmiar tego dobrego ale profilaktyka nigdy nie zaszkodzi

filodendron 2

4 lata temu

Ten artykuł bardzo mnie zainteresował bo własnie posskoczył mi cholesterol i chce go trochę obnizyc.

Tess

4 lata temu

Dieta to sposób na nasze zdrowie. Mam podniesiony cholesterol, spróbuję tych rad.

Zostaw komentarz