Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego to cecha mózgu, którą odkryła i opisała Elaine Aron. Od tamtej pory przeprowadzono wiele badań, dzięki którym wiemy więcej, jak funkcjonuje układ nerwowy WWO. Niestety, manipulator często posiada wrodzony talent do rozpoznawania takich osób. Stanowią one łatwe ofiary, bo zdradzają zachowania komplementarne względem postaw makiawelicznych. Działania obu stron pasują do siebie jak klucz do zamka. W naszym artykule podpowiadamy, jak nie dać sobą manipulować, będąc osobą wysoko wrażliwą.
Poznaj 3 klucze do manipulacji psychicznej
Osoby wysoko wrażliwe często skarżą się na natłok myśli. Ich mózg działa nieco inaczej. Nie tworzy połączeń linearnych, lecz kompleksowe. Z jednej myśli wyrasta kilka innych, a z każdej z nich kolejnych kilka innych. W rezultacie powstaje rozgałęzione drzewko. Ta cecha przydaje się przy kreatywnych projektach. Niestety, okazuje się zgubna w kontaktach z manipulatorem. Makiawelista zna 3 klucze do manipulacji psychicznej. Są to odpowiednio:
- wątpliwość,
- strach,
- poczucie winy.
Jak działają techniki manipulacji na osoby wysoko wrażliwe?
Gdy makiawelista stosuje swoje techniki manipulacji, jako osoba wysoko wrażliwa odnosisz wrażenie, że utkwiłaś w błędnym kole. Może to dawać wrażenie utraty zmysłów i wpadania w obłęd. Przyjrzyj się temu, co je wywołuje. Czy nie czujesz się tak za każdym razem, gdy rozmawiasz z konkretną osobą? Po każdej wymianie zdań potrzebujesz dłuższej regeneracji, bo nawet spinkę do włosów odkładasz na deskę do krojenia chleba.
Jak nie dać sobą manipulować, będąc osobą wysoko wrażliwą?
Osoby wysoko wrażliwe wyróżniają się ponadprzeciętną inteligencją. Wykazują też duże zamiłowanie do wiedzy i nauki. Chętnie poszerzają swoje horyzonty myślowe, zachowując wysoką otwartość. Zdają sobie sprawę, że mogą się mylić i popełniać błędy. Wątpliwości to naturalna kolej rzeczy wpisana w nasze człowieczeństwo. Niestety, czasem mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Manipulator często kłamie w błahej sprawie i ciągle pyta o to samo. Nam wydaje się to głupie i nieroztropne. On próbuje w nas zasiać ziarno niepewności. Zastanawiamy się, czy aby na pewno kłamie, a może nam się tylko tak wydaje. Czy dobrze mu wszystko wytłumaczyliśmy? Czy wiesz, że manipulator czerpie siłę z lania wody. Zawsze tak formułuje swoje wypowiedzi, by były jak najbardziej rozmyte. Brakuje w nich konkretów. Spróbuj uwierzyć sobie, zwłaszcza że jako osoba wysoko wrażliwa masz świetnie rozwiniętą inteligencję. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że się mylisz.
Jak irracjonalny strach szkodzi osobom wysoko wrażliwym? Jak nie dać się oszukać makiawelistom?
Osoby wysoko wrażliwe często odczuwają strach. To właśnie on nakazuje im pisać czarne scenariusze i przygotowywać się na nie. W przeszłości ludzie obdarzeni wysoką wrażliwością przetwarzania sensorycznego pełnili rolę zwiadowców. Ta cecha przetrwała i była premiowana przez ewolucję, bo ma swoje zalety. Osoby wysoko wrażliwe często podskórnie czują, że coś nie gra. Nie zawsze potrafią to racjonalnie opisać i osadzić w konkretnych ramach. Jeśli zaufają swojej intuicji, raczej nie będą tego żałować. Z czasem dostrzegą, dlaczego ich umysł przestrzegał je przed nową znajomością czy podpisaniem umowy.
Manipulator lubi szwindle i potrafi je tak przeprowadzić, aby wzbudzić w Tobie strach. Ludzie wysoko wrażliwi często są prawi i porządni. Nie oszukują innych, otwarcie mówią o swoich potrzebach i zamierzeniach. Ich ufność często jednak okazuje się zgubna. Świat różni się od ich wyobrażeń. W społeczeństwie nie brakuje podstępnych manipulatorów, którzy tylko czekają na to, że zapomnisz coś wyszczególnić w umowie. Nie wstydź się nimi zabezpieczać. Osadź w nich wszystko to, co uważasz za słuszne. Jeśli coś jest niejasne, lub wydaje się dla Ciebie mało korzystne, nie zawieraj takiego umowy. Nie miej wyrzutów sumienia, że dbasz o swoje prawa. Nie pozwól na to, aby ktoś szydził z tego, że wnikliwie czytasz dokument i coś Ci się nie podoba. Osoba, która tak postępuje, zazwyczaj coś kombinuje, dlatego Cię ponagla. To znak, że umowy nie należy zawierać.
Celowe wzbudzanie poczucia winy w osobach wysoko wrażliwych
Jak nie dać sobą manipulować, będąc osobą wysoko wrażliwą? Zacznij od uświadomienia sobie, że makiawelista celowo wzbudza w Tobie poczucie winy. Robi to tak umiejętnie, że dopadają Cię wyrzuty sumienia, z którymi sobie nie radzisz. On przedstawia samego siebie jako biedaka, którego bezceremonialnie krzywdzisz. Ewentualnie to Ty odpowiadasz za popełnione przez niego błędy, bo nie udzieliłaś mu wszystkich ważnych informacji. Przypisuje Ci odpowiedzialność za swój humor i niską jakość Waszej relacji. Manipulator nigdy nie widzi winy w sobie, bo w swoich oczach jest chodzącą doskonałością. Jego oskarżenia padają jednak na podatny grunt. Ty jako osoba wysoko wrażliwa czujesz się aż zanadto odpowiedzialna. Przestań brać winę za to, jakich wyborów dokonują inni ludzie. Skup się na sobie i tym, na co masz rzeczywisty wpływ.
Jak rozgrywa się dramat manipulacji?
Osoby wysoko wrażliwe często przechodzą przez dramat manipulacji. Skłaniają się na niego 3 proste kroki, które łatwo można przeoczyć. Są to odpowiednio:
- uwodzenie – makiawelista używa swojego uroku osobistego i empatii poznawczej, aby odpowiedzieć na Twoje deficyty. Jeśli brakuje Ci czułości, komplementów czy zainteresowania, z pewnością Ci to ofiaruje. Nigdy nie działa “dobroczynnie”, więc robi to w celu osiągnięcia określonych korzyści. Chce uśpić Twoją czujność i zaskarbić sobie Twoją sympatię. Wszystko to ma na celu skłonić Cię do określonych zachowań. Manipulator zazwyczaj długo nie potrafi grać. Maska, którą przywdziewa, zaczyna odparzać mu skórę i staje się niewygodna. Jeśli chcesz zweryfikować prawdziwe intencje drugiego człowieka, nie pozwól, aby Cię ponaglał w jakiejkolwiek sprawie. Jego czar pryśnie, gdy przyjdzie mu dłużej czekać na Twoją ostateczną decyzję,
- nękanie – makiawelista, gdy otrzyma to, czego pragnął, celowo Cię rani. Kierowanie pod Twoim adresem przykrych uwag, pogróżek i złośliwości sprawia mu prawdziwą przyjemność. Zastrasza Cię w ten sposób, a Ty jako osoba wysoko wrażliwa naiwnie wierzysz, że w jego krytykanctwie znajduje się ziarnko prawdy. Krytycznie oceniasz siebie, bo wykazujesz nadmierną skłonność do autorefleksji i odpowiedzialność,
- destrukcja – manipulator, z którym masz do czynienia przez dłuższy czas, w końcu wpędza Cię w depresję, stany lękowe czy nerwicę. Kontakt z nim owocuje spadkiem samooceny. Czasem sytuacja staje się tak trudna i bolesna, że w Twojej głowie pojawiają się myśli samobójcze. Christel Petitcollin w swojej książce “Jak nie dać sobą manipulować?” podkreśla, że osoby wysoko wrażliwe nie potrafią być nieuprzejme i zmieniać zdania. W rezultacie same cierpią, do końca wierząc w szlachetne pobudki makiawelistę. Uważają, że to z nimi jest coś nie tak. Zacznij chronić siebie, nawet gdybyś choć raz miała kogoś źle ocenić, ale raczej nie ma na to szans. Twój wysoko wrażliwy mózg doskonale interpretuje napływające informacje. Nigdy nie przestrzega Cię, nie mając ku temu podstaw.
Bibliografia:
- Cassil A.; Moc wysokiej wrażliwości: wykorzystaj swój ukryty potencjał; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2023
- Kucewicz K.; Kobiety, które czują za bardzo; Dom Wydawniczy Rebis, 2021
- Petitcollin C.; Jak nie dać sobą manipulować?; Wydawnictwo Feeria, 2022