Psychologia

Jak nauczyć się odpoczywać?

Jak nauczyć się odpoczywać

Przed nami święto narodowe – Dzień Niepodległości. Dla wielu z nas jest to dzień wolny od pracy. Niestety, wiele kobiet nie potrafi odpoczywać. Zamiast zregenerować siły przed końcówką tygodnia pełną wyzwań, stresują się lub nadrabiają liczne zobowiązania. Jak nauczyć się odpoczywać?

Nie myśl o pracy w dniu wolnym

Wiele z nas popełnia ten sam błąd. Gdy wychodzi z biura, nie potrafi się odciąć od swojego życia zawodowego. Przez cały weekend martwi się tym, co będzie w firmie do zrobienia po powrocie do pracy. Wiele Polek uprawia czarnowidztwo. Nie tylko rozmyśla o pracy, ale boi się niezadowolenia klienta, spotkania z szefem, braku premii etc.  Warto podkreślić, że nawet jeśli czarny scenariusz się sprawdzi, to prawdopodobnie nie będziesz miała na to większego wpływu. Szef ma taki, a nie inny charakter, klienci bywają kłopotliwi, a ich liczba może nie wystarczyć do uzyskania premii. Martwiąc się tym, co nastąpi, nic nie zmienisz. Szkoda natomiast twojego zdrowia, bo gdy przeżywasz stres, twój organizm zalewa kortyzol, który m.in. obniża odporność i zwiększa ryzyko infekcji.

Wyłącz telefon, jeśli ułatwi ci to wypoczynek

Czasem nie umiemy odpocząć, bo co chwilę jesteśmy nękani telefonami i SMS-ami. Za każdym razem, gdy się zrelaksujemy, przychodzi jakaś wiadomość. A to operator przekonuje nas do zakupu droższego abonamentu telefonicznego, a to koleżanka znowu narzeka na pracę, chociaż ma dużo lepszą sytuację od twojej, a to kolega znowu uwikłał się w związek bez szans na przyszłość. Nie ma w tym nic oryginalnego, ani złego, że czasem masz dość wszystkiego i wszystkich. Chcesz się zresetować i nie interesują cię problemy innych. Masz do tego święte prawo. Nie zatrudniłaś się jako psychoterapeutka, nikt ci za to nie płaci.

Dzień wolny to nie czas na sprzątanie mieszkania

Wiele kobiet ciężko pracuje przez cały tydzień, a w weekendy pada z nóg po pucowaniu mieszkania. Nie ma sensu poświęcać całego wolnego czasu na wcielanie się w postać perfekcyjnej pani domu. Odrobina bałaganu jeszcze nikogo nie zabiła, a zmęczenie doprowadziło niejednego do zawału. Zadbaj o siebie, swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, po prostu daj sobie prawo do odpoczynku.

Naucz się odpoczywać bez poczucia winy

Wiele z nas ma ogromne wyrzuty sumienia, gdy odpoczywa, zamiast podgonić pracę zawodową, poszukać dodatkowego zlecenia czy posprzątać szafę. Naucz się odpoczywać bez poczucia winy. To nic złego, że chcesz mieć chwilę tylko dla siebie. Całe życie nie da się pracować ponad siły, bo organizm w końcu się zbuntuje.

Żyj tym, co tu i teraz

Zamiast myśleć o tym, jak ciężkie czasy czekają cię w pracy, skup się na towarzystwie przyjaciół, oglądanym filmiku makijażowym czy czytanej książce. To pomoże ci lepiej zrelaksować się przed powrotem do biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *