kosmetyki z algami
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Kosmetyki z algami stały się ostatnio niezwykle popularne. Stosujemy je nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale też ciała i włosów. Co zadecydowało o ich wyjątkowości? Kto powinien sięgać po kosmetyki z algami i w jakich okolicznościach?

Spis treści:

  1. Kosmetyki z algami, czyli bogactwo minerałów
  2. Dlaczego warto sięgać po kosmetyki z algami? Wysoka zawartość białka
  3. Nienasycone kwasy tłuszczowe a trądzik
  4. Kosmetyki o działaniu łagodzącym
  5. Kosmetyki o działaniu nawilżającym
  6. Właściwości seboregulujące alg

Kosmetyki z algami, czyli bogactwo minerałów

Nasza skóra do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje minerałów. Niestety, nie zawsze dostarczamy je w dostatecznych ilościach wraz z dietą. Nasze menu często okazuje się zbyt mało zróżnicowane, by pokryć całkowite zapotrzebowanie na te składniki. Na szczęście możemy dostarczyć je cerze, sięgając po kosmetyki z algami. Te stanowią bogactwo minerałów, znajdziemy w nich m.in. mangan, jod, żelazo, miedź i brom.

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki z algami? Wysoka zawartość białka

Algi charakteryzują się wysoką zawartością białka. Tymczasem nasza skóra nieustannie potrzebuje aminokwasów. Te pełnią rolę cegiełek, które wykorzystuje się w syntezie m.in. kolagenu i elastyny, czyli białek strukturalnych skóry. Pielęgnacja twarzy z wykorzystaniem alg opóźnia powstawanie zmarszczek i pozwala zachować cerze zdrowy wygląd.

Nienasycone kwasy tłuszczowe a trądzik

W XXI wieku często skarżymy się na problemy dermatologiczne. Trądzik u dorosłych, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca – to tylko niektóre schorzenia, z którymi nierzadko walczymy przez długie lata. Łączy je jedno – stan zapalny. Stres oksydacyjny, na który jesteśmy narażeni każdego dnia, powoduje powstawanie wolnych rodników. Te reaktywne cząstki mogą uszkadzać struktury komórkowe, w tym lipidy, białka i kwasy nukleinowe, przyspieszając procesy starzenia się. Wykazano, iż nienasycone kwasy tłuszczowe łagodzą stany zapalne, a zatem redukują objawy trądziku, AZS czy łuszczycy. Te wartościowe tłuszcze, w tym kwas alfa-linolenowy, znajdziemy w algach, którymi ostatnio często wzbogaca się kosmetyki. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują aktywność anti-aging, czyli spowalniają powstawanie zmarszczek.

Kosmetyki o działaniu łagodzącym

Czy wiesz, że kosmetyki z algami wykazują działanie łagodzące? Okazują się nieocenione w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej. Trzeba tu jednak wyraźnie zaznaczyć, iż ze względu na wysoką zawartość białek, algi mogą wykazywać działanie alergizujące. W związku z tym można je stosować tylko u osób, które nie są na nie uczulone. Jeśli alergia na algi cię nie dotyczy, z ich pomocą pozbędziesz się pieczenia, zaczerwienienia czy swędzenia skóry twarzy. Ponadto kosmetyki z algami zmiękczają skórę.

Kosmetyki o działaniu nawilżającym

Pielęgnacja twarzy z wykorzystaniem kosmetyków z algami przynosi świetne rezultaty w przypadku cery suchej i dojrzałej. Pozwalają odbudować płaszcz hydrolipidowy, który stanowi naturalną barierę ochronną, która zabezpiecza skórę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Niestety, czasem ów płaszcz ulega uszkodzeniu. W takiej sytuacji należy go odbudować, sięgając po odpowiednio dobrane kosmetyki. W tej roli doskonale sprawdzą się produkty z algami.

Właściwości seboregulujące alg

Algi, choć wyglądają niepozornie, mają wiele cennych właściwości, które postanowiono wykorzystać w przemyśle kosmetycznym. Wiele kobiet skarży się na nadmierne przetłuszczanie strefy T. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Algi wykazują właściwości seboregulujące. Oznacza to, iż ograniczają nadmierną produkcję łoju, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza, a pory nie ulegają zapychaniu, co skutkuje mniejszą ilością zaskórników.