Jak dbać o ciało
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Nasze ciało ma dużo bardziej złożone potrzeby, niż można by przypuszczać. Potrzebuje zarówno czułego dotyku, jak i odpowiednich składników odżywczych czy kosmetyków.  W niniejszym artykule podpowiadamy, jak dbać o ciało.

Czuły dotyk chroni nas przed depresją

Nasze ciało posiada wiele receptorów dotyku. Te nie tylko informują nas o tym, że ktoś lub coś ma kontakt z naszą skórą, ale też sprawiają, że odczuwamy radość, przywiązanie czy poczucie bezpieczeństwa. Wykazano, iż przytulając dziennie 5 osób przez co najmniej 1 minutę, znacznie zmniejszamy ryzyko depresji. Niestety, w dzisiejszych czasach czuły dotyk nie jest dany każdemu. Pandemia zmusiła nas do izolacji społecznej. Single rzadziej randkują. Osoby, które żyją w związku na odległość, nie widują się tak często jak przed wybuchem pandemii.

Automasaż, czyli czuły dotyk od nas dla nas

Dotyk uspokaja, wprawdzie ten bliskiej nas osoby wykazuje lepsze działanie w tym zakresie niż własny, w końcu musieliśmy przywyknąć do tego, że mimowolnie dotykamy się po całym ciele w ciągu dnia, ale własny też jest ważny. Warto postawić na automasaż. Najlepiej robić to, sięgając po odpowiednio dobrane kosmetyki. Wówczas połączymy przyjemne z pożytecznym. Zwiększymy wchłanialność składników aktywnych obecnych w preparatach do pielęgnacji. Co ciekawe, delikatne muskanie skóry nie przynosi najlepszych rezultatów. Automasaż jest naskuteczniejszy wówczas, gdy lekko pougniatamy naszą skórę.

Pielęgnacja twarzy powszechniejsza niż pielęgnacja ciała

Pielęgnacja twarzy to rytuał, do którego nie trzeba nikogo specjalnie zachęcać. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli dopuścimy się zaniedbań w tym względzie, stan naszej cery znacznie się pogorszy. Ta stanie się poszarzała, pojawią się zaskórniki i pryszcze. Na dodatek brak systematycznej pielęgnacji twarzy przyspiesza powstawanie zmarszczek. Nic dziwnego, że nierzadko wydajemy krocie na krem do twarzy czy peeling. Pielęgnacja ciała nie jest jednak tak powszechna jak troska o gładkie lico. Często wieczorem jesteśmy już tak zmęczone, że odpuszczamy sobie stosowanie balsamu czy kremu do stóp. Przypominamy sobie o pielęgnacji ciała, gdy nadchodzi lato i musimy odkryć nieco więcej, a nie chcemy prezentować się nieestetycznie na plaży czy w sandałach.

Kosmetyki do pielęgnacji ciała o bogatych formułach

Kosmetyki do pielęgnacji ciała nie powinny mieć gorszego składu od tych przeznaczonych do twarzy. Warto zadbać o to, aby zawierały kwas hialuronowy, peptydy, witaminę C, retinoidy.  Skóra dłoni czy stóp także potrzebuje humektantów (kwas hialuronowy), które wiążą w skórze cząsteczki wody i tym samym ją nawilżają. Potrzebuje też antyoksydantów w postaci witaminy C, która ponadto stymuluje syntezę kolagenu, czyli białka strukturalnego skóry.  Przyda im się także odmładzająca moc retinoidów.

Sucha skóra gorzej przyswaja substancje czynne z kosmetyków

Wykazano, iż sucha skóra gorzej przyswaja substancje czynne z kosmetyków. Póki jesteśmy młode, ten problem nie jest aż tak widoczny, zaostrza się jednak z wiekiem. W związku z tym warto zwilżyć ciało wodą, zanim nałożymy balsam czy krem do stóp. Wówczas zapewnimy naszej skórze lepszą przyswajalność substancji aktywnych z kosmetyków.

Gorąca kąpiel zapewnia lepszą absorpcję substancji czynnych z kosmetyków

Nie tylko wilgotna skóra, ale też rozgrzana po kąpieli czy opalaniu lepiej absorbuje składniki aktywne pochodzące z kosmetyków. Warto o tym pamiętać i rytuał pielęgnacji ciała przeprowadzać po kąpieli.

Gruba skóra jest mniej przepuszczalna dla składników aktywnych

Gruba skóra mniej przepuszcza składniki aktywne obecne w balsamach, lotionach czy mleczkach. Jeśli chcesz skorzystać z optymalnego działania kosmetyków, wykonuj regularnie peeling. Nie tylko złuszczanie martwego naskórka z twarzy jest ważne, należy go usuwać także z pozostałych partii ciała, w tym ze stóp czy dłoni. Inaczej nadmiar martwych komórek naskórka znacznie utrudni penetrację składników aktywnych. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy obwiniamy kolejne kosmetyki o to, że w ogóle nie działają. One mogą przynieść oczekiwane rezultaty tylko wówczas, gdy stosujemy je w odpowiedni sposób.

Kosmetyki z wykorzystaniem nanotechnologii

Im mniejsza cząsteczka, tym większa szansa, że przeniknie w głąb skóry. Ostatnio dużą popularnością w przemyśle kosmetycznym cieszą się nanotechnologie. Ze swojej strony polecamy kosmetyki, w których substancje aktywne umieszczono w liposomach, czyli błonkowatych tworach, które dobrze przenikają przez błony komórkowe.

Formuła kosmetyku ma znaczenie

Często sięgamy po pierwszy, lepszy kosmetyk do pielęgnacji ciała, nie zwracając uwagę na jego formułę. Tymczasem ma ona kluczowe znaczenie. Emolienty nie przenikają w głąb skóry, tworzą na jej powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. W głąb skóry ma szansę przeniknąć emulsja wody i lipidów.