Wraz z noworocznymi postanowieniami, na siłowni pojawiają się tłumy. Każdy pragnie zacząć żyć aktywnie, zgubić zbędne kilogramy i wymodelować swoje ciało. Jak ćwiczyć na siłowni?
Pierwszy raz na siłowni
Pierwszy raz na siłowni może okazać się wyzwaniem, nie tylko ze względu na wielka ilość sprzętu treningowego. Nie każdy wie, jak prawidłowo zabrać się do ćwiczeń, by trenować efektywnie, a przede wszystkim bezpiecznie. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z trenerem personalnym, który dobierze nam odpowiednie ćwiczenia i wskaże, w jakiej kolejności je wykonywać. Bez względu na to, czy jesteśmy na siłowni pierwszy raz, czy też nie, nie wolno nam zapominać o rozgrzewce. Rozgrzane mięśnie będą lepiej pracować. W innym wypadku, szybko możemy nabawić się kontuzji. Zawsze zaczynamy od największych partii mięśni, kolejno przechodząc do mniejszych. Na początku ćwiczymy klatkę piersiową, nogi oraz brzuch, a następnie resztę mięśni. To tzw. trening wzmacniający, który wykonany w ten sposób będzie efektywny.
Idealna pora na trening
Jesteśmy zabiegani i zapracowani. Jak więc znaleźć czas na trening? Jeśli chcemy ćwiczyć dla określonego celu, jakim może być płaski brzuch czy wymodelowanie ud i pośladków, największe efekty dadzą ćwiczenia od 3 do 5 dni w tygodniu. Być może to dla nas za dużo w ciągu tygodnia, ale pojawiając się na siłowni tylko raz w tygodniu, nie mamy co liczyć na cud. Idealną porą na trening jest późniejsza pora. Po pracy i zjedzeniu posiłku możemy wybrać się na siłownię. W przypadku ćwiczeń rekreacyjnych, nie ma większego znaczenia, czy będziemy trenować rano, czy wieczorem. Wybierzmy więc dla siebie taką godzinę, która będzie optymalna. Nie możemy przecież spóźniać się do pracy przez ćwiczenia.
Optymalna długość ćwiczeń
Często słyszymy, że w walce o zgrabne ciało, modelki i sportowcy spędzają na siłowni długie godziny. Jednak trenerzy zalecają godzinny lub półtoragodzinny trening. Tyle zdecydowanie wystarczy, by nasze ciało odczuło wysiłek. Rozgrzewka powinna trwać 10-15 minut. Osoby z nadwaga, muszą poświęcić na nią więcej czasu, by ich organizm zaczął spalać tłuszcz. Trening siłowy powinien trwać ok. 40 minut, a na koniec cardio – 30 do 40 minut.
Jedzenie i picie na siłowni
Podczas ćwiczeń na siłowni sięgamy po niegazowaną wodę mineralną. Gaz wzmaga pragnienie, a wszelkie wody smakowe czy soki zawierają cukry, które nie pomogą w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Woda niegazowana będzie najlepszym rozwiązaniem. Po treningu, w ciągu godziny powinniśmy zjeść posiłek, składający się z mięsa drobiowego, ryb czy warzyw, które dostarczą nam niezbędnych składników odżywczych i uzupełnią energię. Ćwicząc nie wolno się głodzić, ponieważ organizm musi mieć siłę do pracy, jednak przychodzenie na siłownię przejedzonym sprawi, że będzie nam się dość trudno ćwiczyć. Dlatego przed wizytą w klubie sportowym postarajmy się zjeść lekki i odżywczy posiłek.
Warto zadbać o swoje ciało i zdrowie, niezależnie od wieku, w jakim jesteśmy. Ćwiczenia na siłowni to doskonały pomysł. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a efekty regularnych ćwiczeń mogą nas pozytywnie zaskoczyć.
Katarzyna Antos