ferie zimowe

Jeszcze niedawno oczekiwaliśmy świąt Bożego Narodzenia i związanych z nimi dni wolnych. Przed nami upragnione przez najmłodszych ferie zimowe 2017. Jak w tym roku kalendarzowym rozkładają się terminy ferii zimowych? Kto otworzy i zamknie sezon feryjny?

Ferie zimowe – okazja do odpoczynku i zabawy

Dwa tygodnie wolnego to dla dzieci i młodzieży coroczna przerwa między semestrami w szkole. Ferie zimowe mają służyć wypoczynkowi i stanowią okazję do wyjazdów, najczęściej w okolice górskich ośrodków sportowych. Zimą, gdy w górach nie brakuje śniegu, można oddać się białemu szaleństwu na nartach, sankach czy snowboardzie. Szkoły organizują wyjazdy, połączone z licznymi wycieczkami czy nauką jazdy na nartach lub innym sprzęcie. Dla miłośników sportów zimowych to nie lada gratka. Tegoroczna aura sprzyja, więc jeśli śnieg utrzyma się na dłużej, w całym kraju będzie można skorzystać z pogody podczas zimowej przerwy w nauce.

Uczniowie, którzy nie planują wyjazdów, także mogą liczyć na moc atrakcji. Ośrodki miejskie, takie jak domy kultury czy szkoły organizują w czasie ferii festyny, warsztaty oraz różne ciekawe zajęcia dla swoich podopiecznych. W wielu dużych miastach, działają otwarte lodowiska. W Opolu, lodowisko pod chmurką cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci. Czas wolny można zorganizować sobie samemu. Wyjście do kina czy do teatru będzie miłą odskocznią od godzin spędzonych z nosem w książkach. Podczas ferii można także nieco nadrobić zaległości czytelnicze, muzyczne czy filmowe. Możliwości jest wiele, dlatego warto przejrzeć informatory miejskie i ofertę kulturalną w naszym mieście.

Ferie zimowe 2017 – terminy dla województw

W roku 2017, ferie zimowe zostały rozłożone na dwa pierwsze miesiące roku, czyli styczeń i luty. Rozpoczną się 16 stycznia i potrwają do 26 lutego. Pierwszy turnus ferii przypada od 16 do 29 stycznia. Zimowy wypoczynek rozpoczną wtedy województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie. Następny termin to 23 stycznia – 5 lutego, gdzie wolnym czasem będzie cieszyć się województwo podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. 30 stycznia, na ferie udadzą się uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ferie dla nich potrwają do 12 lutego. Rozpiskę terminową zamykają takie okręgi jak dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie. Przerwa zimowa przypada tam od 13 do 26 lutego. Należy zaznaczyć, że ferie rozpoczynają się w poniedziałek, więc doliczając poprzedzający weekend, będzie można cieszyć się większą ilością wolnego.

ferie zimowe 2017Nie tylko ośrodki górskie oferują atrakcyjne turnusy feryjne. Dość dużym zainteresowaniem cieszą się wypady nad morze, jednodniowe wycieczki czy wyjazdy zagraniczne. Nie pozostaje więc nic innego, jak wyczekiwanie na upragnione ferie. Gdziekolwiek poślemy swoje pociechy, pamiętajmy o bezpieczeństwie, ponieważ zimą nie trudno o wszelkiego rodzaju wypadki, nie tylko na stoku.

Katarzyna Antos