Jeśli coś ci nie jest na rękę lub po prostu nie masz na to ochoty, wyraź to krótko, stanowczo i w jasny sposób. Wszelkie dyskusje z natrętem ucinaj na wstępie. Nie daj się brać na litość, bezsensowne wymówki i łzami napływającymi do oczu.
Jak grzecznie odmawiać?
Koleżanka poprosiła cię o pożyczenie twojej ulubionej bluzki i nie wiesz co odpowiedzieć? Możesz wspomnieć, że to rzecz dla ciebie cenna oraz sentymentalna i nie pożyczasz jej nikomu. Natarczywa prośba o książkę lub płytę ze strony osoby, która wcześniejszej jeszcze ci nie oddała? Postaw sprawę jasno, że nie chcesz się znowu dopominać o zwrot.
Picie z jednej butelki? Zażartuj, że nie warto pić z tego samego miejsca co ty. Poza tym picie z jednej butelki jest niehigieniczne. Pamiętaj, że odmówić możesz zawsze. Wyraź to tylko w sposób zrozumiały i przestrzegaj swoich zasad, kiedy np. ty będziesz po tej drugiej stronie.
Asertywność pomaga w codziennym życiu
Asertywność jest bardzo ważną cechą. To umiejętność wyrażania opinii, krytyki, potrzeb, życzeń, poczucia winy, sztuka odmawiania w sposób nieuległy i jednocześnie nieraniący innych. To także mądre przyjmowanie krytyki, ocen i pochwał. Człowiek, który posługuje się asertywnością jest elastyczny w stosunku do społeczeństwa, świadomy swoich zachowań i zachowań innych osób.
Anna Konopka