Co zrobić, jeśli dotąd byłaś zawsze potulną, cichą i zgodliwą kobietą, ale chcesz w końcu postawić na swoim i nie dać się manipulacji? Musisz nauczyć się, jak być asertywną. Jak to zrobić?

Bo głupio mi było odmówić

Ile razy padłaś ofiarą perfidnej słownej manipulacji i wymuszonej prośby? Ile razy mówiłaś sobie, że więcej się nie dam i w końcu odmówię? Ile razy czułaś się zwyczajnie wykorzystana, ale jakoś nie potrafiłaś zachować się stanowczo? Z pewnością tych razów było całkiem sporo, ale ty nie masz w nawyku traktować ludzi ostro, odmawiać przyjemności czy czegoś, co w sumie nic takiego cię nie kosztuje…

Prawdopodobnie, za każdym razem chciałaś danej osobie powiedzieć stanowcze NIE, byłaś wręcz przekonana o tym, że tak powinno się zrobić, lecz było ci zwyczajnie głupio, zostałaś wychowana na osobę kulturalną lub masz spokojny charakter, czy czujesz się szarą myszką.

Naucz się mówić NIE

Sztuka odmawiania w sytuacjach uporczywych próśb wcale nie jest trudna do wyuczenia. Jeśli ktoś nie ma jej w nawyku, to warto nauczyć się mówienia NIE jak najszybciej, bo inaczej całe życie, ktoś będzie na nas żerował.

Odmowa w danej kwestii jest tak samo słuszna jak odpowiedź twierdząca. Nie musisz za nic przepraszać ani się tłumaczyć.