Wiele z nas na co dzień dojeżdża do pracy, korzystając z komunikacji zbiorowej. To dużo tańsze rozwiązanie, na dodatek unikamy problemów z parkowaniem samochodu. W wielu miastach podróż tramwajem czy autobusem po buspasie pozwala uniknąć korku. Niestety, czasem można napotkać na dość irytujące zachowanie w MZK. O czym mowa?
Pchanie się do wyjścia tuż po ruszeniu z przystanku
Znasz to zapewne z autopsji, stoisz w autobusie, trzymasz się poręczy, aby przy gwałtownym hamowaniu autobusu, nie upaść i się nie połamać, a tymczasem ktoś już pcha się do wyjścia, jakby nie mógł poczekać, aż autobus zatrzyma się na jego przystanku. Takie osoby stwarzają poważne zagrożenie dla współpasażerów. Kierowcy nie są złośliwi, zatrzymują się normalnie na przystankach, czekają, aż wszyscy wsiądą i wysiądą. Nie ma najmniejszej potrzeby, aby pchać się do drzwi, gdy autobus dopiero ruszył z przystanku. To nie tylko problem dla pasażerów, bo na przystanku, gdy autobus jest bardzo zatłoczony, można na chwilę wysiąść, przepuścić ludzi wysiadających i wsiąść, ale też zagrożenie dla nich i dla ciebie. Oni muszą puścić się poręczy, żeby cię przepuścić, podczas gdy autobus zakręca i gwałtownie hamuje. Ty też możesz się wywalić i coś sobie złamać, pchając się do drzwi.
Trzymanie torby na siedzeniu obok
To zabieranie miejsca do siedzenia. Twoja torebka nie ma wykupionego drugiego biletu, by siedzieć na krześle. Możesz ją spokojnie trzymać na kolanach podobnie jak torbę z zakupami. Nie blokuj miejsc siedzących, bo nie jedziesz sam autobusem.
Niechęć do przesunięcia się czy wpuszczenia pod okno
Niektórzy uwielbiają siadać po zewnętrznej stronie i ani myślą się przesunąć pod okno, aby ktoś inny mógł usiąść. Pół biedy nieprzesuwanie, oni nawet nie chcą cię przepuścić pod to okno. To jest zwyczajna złośliwość i elementarny brak kultury.
Obrywanie reklamówką czy plecakiem
Jedziesz autobusem, więc uważaj na to, co robisz ze swoimi zakupami czy plecakiem. Zwróć uwagę, czy nikogo nie uderzasz reklamówką czy plecakiem. Niektóre dzieciaki ciągle się kręcą w autobusie i nie zważają na to, że co chwilę ktoś obrywa ich torbą, bo jest za ciasno. Starsi ludzie z kolei uwielbiają trzymać torbę z zakupami nad czyimś ramieniem.
Przewożenie szaf itp.
Autobus nie służy do wożenia wielkich zakupów. Gdy kupujesz szafę, nowy telewizor, zadzwoń po znajomego z samochodem, a nie pchaj się z nim do komunikacji zbiorowej w godzinach szczytu. Pal licho, jeśli jedziesz z takim sprzętem po 21, gdy ruch w autobusach jest dużo mniejszy. Gorzej, gdy o 16 blokujesz pół autobusu i zabierasz połowę miejsc stojących.
Podsiadanie
Niejednokrotnie siedziałaś po zewnętrznej strony, chciałaś kogoś przepuścić pod okno, gdzie było wolne miejsce, a ten ktoś cię podsiadał, a ty musiałaś stać. Tu po raz kolejny wychodzi brak znajomości savoir vivre`u.
Przykre zapachy
Ludzie, którzy korzystają z komunikacji zbiorowej, doskonale zdają sobie sprawę, że wiele osób nie lubi się myć i prać swoich ubrań. Śmierdzi od nich uryną, kałem, zjełczałym łojem, przetrawionym potem etc. Często są to dobrze ubrani, młodzi ludzie, którzy gdzieś pracują czy studiują, a nie osoby bezdomne.