Zabieg ten stosuje się, gdy żylaki są bardzo masywne, jednak na wyraźne życzenie pacjenta lub w przypadku, gdy operacja nie jest możliwa. Jednak nawet wtedy nie zawsze jest on możliwy do przeprowadzenia – decydujący jest tutaj stan żył. Bada się go ultrasonografem, by wybrać jak najlepsze miejsca wstrzyknięcia preparatu.

Zaletą skleroterapii jest to, że można ją stosować nawet w przypadku bardzo małych żył (przy leczeniu „pajączków”), gdy żylaki są otoczone owrzodzeniami lub krwawią. Jest niezastąpiona w leczeniu osób starszych, dla których operacja jest dużym ryzykiem.

Minifiblektomia

Zabieg bardzo prosty, dający dobre rezultaty i – co najważniejsze – nie trwa dłużej, niż 20-40 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą specjalnych narzędzi chirurgicznych robi się malutkie nacięcia na skórze i wyciąga zmieniony obszar żyły powierzchniowej. Kiedy żylak jest już na zewnątrz, usuwa się go, a żyły podwiązuje.

Zabieg zostawia minimalne blizny, zaledwie kilkumilimetrowe. Nacięcia zakleja się plastrem lub zakłada pojedynczy szew. Jest to bardziej metoda kosmetyczna, niż lecznicza. Pozwala ona oszczędzać żyły i praktycznie nie ma skutków ubocznych.

Usuwanie żylaków laserem

W zmieniony obszar naczynia krwionośnego wprowadzany jest cieniutki światłowód laserowy. Emituje on wiązkę laserową bezpośrednio do środka żyły.