I półfinał Eurowizji 2022
EBU / CORINNE CUMMING

Eurowizja 2022 oficjalnie rozpocznie się dziś o 21. Wczoraj miała miejsce próba jurorska I półfinału, podczas której profesjonaliści ocenili poszczególnych uczestników. Dzisiejsze występy na żywo śledzić będą widzowie. Po zakończeniu wszystkich prezentacji uruchomiony zostanie televoting.  Zsumowanie głosów widzów i jurorów zadecyduje o ostatecznym rezultacie. I półfinał Eurowizji 2022 odbędzie się już za kilkanaście godzin. Kto ma największe szanse na awans do finału?

Spis treści:

  1. W którym półfinale występuje Krystian Ochman?
  2. I półfinał Eurowizji 2022 ze zdecydowanym faworytem. Kalush Orchestra
  3. Kto ma największe szanse na awans do finału Eurowizji? Amanda Tenfjord
  4. Subwoolfer – występ, który się kocha lub nienawidzi
  5. Faworyci Eurowizji 2022. Holandia
  6. Intelligent Music People – czy rock spodoba się na tegorocznej Eurowizji?
  7. Zdob si Zdub po raz trzeci na Eurowizji
  8. Ronela Hajati i jej kontrowersyjny występ na Eurowizji
  9. Czy Rosa Linn awansuje do finału Eurowizji 2022?
  10. Pia Maria – czy mimo kiepskiego wokalu Austria znajdzie się w finale Eurowizji?

W którym półfinale występuje Krystian Ochman?

W I półfinale Eurowizji 2022 nie zobaczymy Krystiana Ochmana, który w tym roku reprezentuje Polskę z utworem River. Po raz pierwszy od lat Polak znajduje się w ścisłej czołówce notowań bukmacherskich. Podobnym sukcesem mogła dotąd pochwalić się jedynie Magdalena Tul, która ostatecznie przepadła w półfinale Eurowizji, zajmując w nim ostatnie miejsce. Pokazuje to, że wiele może się wydarzyć i bukmacherzy nie zawsze potrafią trafić.

I półfinał Eurowizji 2022 ze zdecydowanym faworytem. Kalush Orchestra

I półfinał Eurowizji zdaniem fanów konkursu jest dużo słabszy od II, w którym wystąpi Krystian Ochman. Ma on tylko kilku faworytów. Pozostałym daje się zbliżone szanse na awans do finału. Zarówno bukmacherzy, jak i dziennikarze akredytowani przy Eurowizji 2022 najwyżej oceniają występ Ukrainy. Kalush Orchestra to zespół, który nie wygrał preselekcji narodowych. Zwycięstwo przypadło w udziale artystce, która z powodu wcześniejszego pobytu na Krymie została zdyskwalifikowana. Wiele wskazuje na to, że ta decyzja okazał się korzystna dla naszych wschodnich sąsiadów. Kalush Orchestra z utworem Stefania ma nie tylko ogromne szanse na awans, ale też zwycięstwo tegorocznej Eurowizji. Występ został przemyślany, mamy tutaj folk i wstawki raperskie, stroje narodowe, barwne przebrania i breakdance. Kalush Orchestra wykorzystuje również flet, który dość mocno kojarzy się z występami Ukrainy na Eurowizji. Piosenka łatwo wpada w ucho, jest żywa i zdecydowanie wyróżnia się na tle stawki. Jeśli Ukraina wygra tegoroczny konkurs, nie stanie się to z powodów politycznych, lecz świetnej prezentacji scenicznej.

Kalush Orchestra

EBU / CORINNE CUMMING

Kto ma największe szanse na awans do finału Eurowizji? Amanda Tenfjord

Amanda Tenfjord na co dzień mieszka w Skandynawii, ma jednak greckie korzenie i na tegorocznej Eurowizji będzie reprezentowała Helladę.  Jej ballada Die Together ma spore grono zwolenników. Amana Tenfjord śpiewa czysto i w pełni wykorzystuje potencjał sceny. Na estradzie nie zobaczymy tancerzy, lecz krzesła, z których jedno okaże się połamane. Grecja ma spore szanse wygrać głosowanie jurorów, podczas gdy Ukraina zostać zwycięzcą televotingu.

Subwoolfer – występ, który się kocha lub nienawidzi

I półfinał Eurowizji obfituje w ballady i niezwykle barwne występy sceniczne. Oprócz Ukrainy, która zdecydowanie nie przejdzie niezauważona, wspomnieć należy o Norwegii. Subwoolfer to zespół, którego wokaliści występują na scenie w żółtych maskach wilków. Bardzo strzegą swojej tożsamości, pod tym względem przypominają formację Lordi, która wygrała Eurowizję w 2006 roku. Give That Wolf A Banana to zabawny utwór z bardzo zapadającą w pamięć linią melodyczną oraz charakterystycznym tańcem. Tę piosenkę się kocha, albo nienawidzi. W związku z tym, iż wzbudza emocje, z pewnością awansuje do finału Eurowizji, zwłaszcza że I półfinał uchodzi za słabszy.

Faworyci Eurowizji 2022. Holandia

Wśród faworytów tegorocznej Eurowizji wymienia się też Holandię. S10 to wokalistka, która zaśpiewa cały utwór w języku niderlandzkim. Od dawna nie mieliśmy okazji słyszeć go na eurowizyjnej scenie. De Diepte to ballada ze starannie opracowanymi wizualizacjami, która podbiła serca dziennikarzy akredytowanych przy tegorocznej Eurowizji. Istnieje spora szansa, że Holandia zajmie wysokie miejsce u jurorów i znajdzie się w pierwszej dziesiątce widzów.

Eurowizja 2022

EBU / ANDRES PUTTING

Intelligent Music People – czy rock spodoba się na tegorocznej Eurowizji?

Na Holandii kończy się lista pewniaków do awansu. I półfinał Eurowizji 2022 może nam przynieść wiele niespodzianek. Choć bukmacherzy sklasyfikowali Intelligent Music People z Bułgarii na ostatnim miejscu w swoim rankingu, to rockowa formacja może awansować. Wyróżniać się na tle stawki, która składa się głównie z ballad i utworów folkowych. Intelligent Music People to grupa, która ma starannie przemyślany występ i świetny wokal. Fani rocka mogą oddać na nią głos, podobnie jak część jurorów. Bułgaria raczej nie awansuje z wysokiej pozycji, ale może przejść z miejsca 10. lub 9.

Intelligent Music People

EBU / ANDRES PUTTING

Zdob si Zdub po raz trzeci na Eurowizji

I półfinał Eurowizji naszym zdaniem okaże się szczęśliwy także dla Mołdawii, Albanii i Armenii.  Mołdawia stawia w tym roku na sprawdzony zespół. Zdob si Zdub już dwukrotnie reprezentował swoją ojczyznę na Eurowizji. Byli to też pierwsi artyści, którzy wystąpili na scenie w barwach Mołdawii. Wówczas towarzyszyła im babcia uderzająca w bęben.  Później wystąpili z piosenką So Lucky, która również przypadła widzom do gustu. Zdob si Zdub będą towarzyszyli bracia Advahov. Tegoroczny utwór to folk z minimalną, ledwo wyczuwalną domieszką rocka. Ta skoczna piosenka plus barwny występ Mołdawii może przynieść temu krajowi awans do ścisłego finału konkursu.

Ronela Hajati i jej kontrowersyjny występ na Eurowizji

Albania w tym roku postawiła na dynamiczną piosenkę. Po latach, gdy na scenie dominowały ballady, sporym zaskoczeniem okazał się Sekret. Odnajdziemy w nim inspirację kulturą Wschodu i rapem. Sama Ronela Hajati wykonuje dość skomplikowaną choreografię ze wsparciem tancerzy. Jej występ wzbudza jednak spore kontrowersje ze względu na mocno erotyczny charakter.

Ronela Hajati

EBU / ANDRES PUTTING

Czy Rosa Linn awansuje do finału Eurowizji 2022?

Armenia w tym roku postawiła na utwór w stylu zachodnim, pozbawiony wpływów etnicznych. Snap łatwo wpada w ucho, zaś sama Rosa Linn wypada dobrze wokalnie. Wraz z nią na scenie pojawi się sypialnia, której ściany zostały oklejone kartkami.

Pia Maria – czy mimo kiepskiego wokalu Austria znajdzie się w finale Eurowizji?

Austria niewątpliwie wzbudza spore emocje wśród fanów Eurowizji. Halo to utwór dynamiczny, w stylu disco, który w wersji studyjnej miałby spore szanse na zajęcie wysokiej lokaty. Niestety Pia Maria, która go wykonuje, ma poważne problemy wokalne i śpiewa bardzo nieczysto. Nawet chórek puszczony z taśmy nie wygłusza dostatecznie jej fałszów.  Spodziewamy się, że Austria zajmie niskie miejsce w rankingu jurorów. Czy uratują ją widzowie? Naszym zdaniem nie, bo raczej Halo nie zajmie miejsca w top 3 u widzów, a żeby awansować z ostatniej czy przedostatniej lokaty u jury trzeba uzbierać bardzo dużo punktów w televotingu.

I półfinał Eurowizji można śledzić od godziny 21 na kanale TVP 1. Polscy widzowie nie mogą w nim głosować, ale piosenki, które awansują, zostaną poddane ich ocenie w sobotnim finale