Seks

Dlaczego zdradzamy?

Dlaczego zdradzamy

Vitaly Nikolenko z Unsplash

Zdrada to coś, co spotyka się z ostracyzmem społecznym i wzbudza niechęć. Kojarzy się z niewiernością i nadużyciem zaufania. Osoba, która się jej dopuszcza, zazwyczaj postrzegana jest jako niepewna i nielojalna. W naszym artykule pokazujemy, dlaczego zdradzamy.

Spis treści:

  1. Dlaczego mężczyźni częściej zdradzają?
  2. Czym jest zdrada?
  3. Związki otwarte kontra związki monogamiczne – dlaczego warto rozmawiać o granicach w związku?
  4. Dlaczego zdradzamy? Poznaj najczęstsze przyczyny niewierności
  5. Czy mówić o zdradzie?
  6. Zemsta na niewiernym partnerze
  7. Zdrada obnaża problemy w związku

Dlaczego mężczyźni częściej zdradzają?

Z przeprowadzonych badań wynika, że zdrady dopuszczają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Niemniej to panowie częściej mają problem z dochowaniem wierności partnerce. Po pierwsze, mężczyźni łatwiej oddzielają seks od uczuć, co kobietom nierzadko przysparza sporo trudności. Po drugie, panie ponoszą większe konsekwencje przygodnego seksu. Mogą zajść w nieplanowaną ciążę. Kobiety wykazują też większą podatność na choroby przenoszone drogą płciową, wynika to z ich anatomii. Po trzecie, kobieta musi wpuścić mężczyznę w swoje ciało, mężczyzna jest tu tylko gościem. Krótko mówiąc, ona może doświadczyć bolesnych otarć. On tylko czerpie z tego przyjemność, niewiele ryzykując.

Czym jest zdrada?

Co ciekawe, nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. Każda para musi sama zdefiniować granice wierności. Dla jednych zdrada zaczyna się wtedy, gdy druga strona zaczyna flirtować z kimś trzecim. Dla drugich niewierność ściśle wiąże się ze współżyciem. Dla innych sam pocałunek to zdrada, podczas gdy istnieją pary dopuszczające seks poza związkiem pod warunkiem, że nie idą z nim w parze uczucia.

Związki otwarte kontra związki monogamiczne – dlaczego warto rozmawiać o granicach w związku?

Zdrada we współczesnym świecie jest czymś zupełnie innym niż dawniej. Związki otwarte często bazują na tym, że obie strony mogą uprawiać seks z osobami trzecimi pod warunkiem, że angażują się emocjonalnie w te znajomości. W związku z tym, iż czasy się zmieniły, warto porozumieć się w kwestii wierności już na początku znajomości. Może się bowiem okazać, że ty nie tolerujesz nawet flirtu, podczas gdy on dąży do związku otwartego.

Dlaczego zdradzamy? Poznaj najczęstsze przyczyny niewierności

Dlaczego zdradzamy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jedni poszukują odskoczni od codzienności, cenią sobie moc nowych doświadczeń, więc trudno dochować im wierność jednemu partnerowi. Drudzy zdradzają, bo w związku brakuje im seksu, np. żona po porodzie cierpi na spadek libido. Nie brakuje też par, w których do niewierności dochodzi wskutek braku czułości i zrozumienia. Jedna ze stron czuje się odrzucona i szuka bliskości poza stałą relacją. Niektórzy cierpią na seksoholizm i potrzebują profesjonalnej psychoterapii. Jeszcze inni borykają się z zaburzeniem osobowości, nie wierzą, że zasługują na miłość, dlatego sami sabotują swój związek, dopuszczając się niewierności.

Czy mówić o zdradzie?

Niestety w ten sposób krzywdzimy drugiego człowieka. Teraz on musi zmierzyć się z bólem osoby zdradzonej. Niektórzy twierdzą, że dzieląc się tą informacją z partnerem, szukamy rozgrzeszenia i ulgi. zdradzonej. O zdradzie często mówią osoby, które nie radzą sobie z nią emocjonalnie lub chcą, aby to partner zakończył relację, ponieważ im brakuje na to odwagi.

Zemsta na niewiernym partnerze

Osoby zdradzone czasem zachowują się skrzywdzone dzieci. Mają prawo do cierpienia, smutku, złości i gniewu. Niemniej  nie mogą się mścić na niewiernym partnerze, nastawiając przeciwko niemu wspólne dzieci, czy niszcząc jego mienie. Warto zachować się z klasą i po prostu odejść, gdy straciliśmy zaufanie do partnera. Pewnych rzeczy nie da się odbudować i warto mieć tego świadomość.

Zdrada obnaża problemy w związku

Odpowiedź na pytanie, dlaczego zdradzamy, często pokazuje, że istnieją poważne problemy w związku. Np. jedna ze stron cierpi na lęk przed bliskością i ucieka przed nią w ramiona obcego człowieka. Niewierność pokazuje też deficyty w związku – np. żona nie czuła się doceniana i podziwiana, więc znalazła mężczyznę, który jej to zapewnił. Po zdradzie można próbować ratować związek, korzystając z psychoterapii par, jednak nie wszyscy są na to gotowi. Ponadto niewierność w wykonaniu osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości czy borderline będzie się powtarzać, bo taki człowiek boryka się ze znacznie głębszym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *