Styl życia

Hortiterapia – jak prace ogrodowe pozytywnie wpływają na samopoczucie?

Hortiterapia

Zdjęcie autorstwa Mike z Pexels

Ostatni rok dość mocno zmienił nasze życie. Przyzwyczailiśmy się do nieograniczonych kontaktów międzyludzkich, podróżowania oraz spotkań w restauracjach. Tymczasem z powodu zaistniałej sytuacji musieliśmy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Kolejne miesiące przynoszą różne obostrzenia. Wiosną zeszłego roku ograniczono prawo do swobodnego przemieszczania się. Wielu z nas zaczęło wówczas doceniać swój ogród czy działkę. Zaczęliśmy dbać o ich wygląd. Psycholodzy twierdzą, że hortiterapia pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dlaczego prace ogrodowe mogą okazać się dla nas zbawienne?

Ogrodowa terapia idealna dla osób borykających się z poczuciem straty

Tej wiosny na razie mamy zapewnioną swobodę przemieszczania się. Niemniej wiele osób skarży się na kiepski nastrój, coraz bardziej doskwierają nam skutki zamknięcia siłowni, instytucji kulturalnych, galerii handlowych i restauracji. To doskonała okazja, aby powrócić do natury i odkryć, jak dobroczynnie oddziałuje ona na naszą psychikę.  Hortiterapia, czyli ogrodowa terapia, przynosi świetne rezultaty w przypadku osób, które borykają się z poczuciem straty. To nie jest nam obce. Wielu ludzi twierdzi, iż straciło dotychczasowe życie i przyjemności. Kolejny lockdown odebrał nam możliwość pójścia do kina, teatru czy na zakupy odzieżowe do galerii handlowej. Na dodatek brakuje nam spotkań towarzyskich, koncertów, targów książki i hucznych uroczystości.  To doskonała okazja,  aby w jakiś sposób zapełnić tę pustkę.

Ogrodowa terapia
Zdjęcie autorstwa Creative Vix z Pexels

Hortiterapia, czyli jak znaleźć optymizm w trudnych czasach

Hortiterapia przynosi dobre rezultaty, ponieważ widzimy, jak dzięki naszej pracy, przyroda budzi się do życia. Gdy wschodzi fasola, którą posialiśmy, odczuwamy ogromną satysfakcję.  Ponadto prace ogrodowe przynoszą nam kojącą powtarzalność. Pomimo trwającej epidemii przyroda budzi się do życia. Za chwilę zakwitną drzewa owocowe, magnolie i lilak pospolity. Dookoła zrobi się kolorowo i pachnąco. Fakt, iż prawa przyrody są niezmienne i niezależne od kolejnego lockdownu, napawa optymizmem.

jak prace ogrodowe pozytywnie wpływają na samopoczucie
Adrianna Calvo z Pexels

Jak prace ogrodowe wpływają na nasze zdrowie?

Prace ogrodowe pozwalają też rozładować stres, który destrukcyjnie oddziałuje na funkcjonowanie naszego organizmu. Gdy zamartwiamy się czymś, w naszym organizmie uwolnione zostają hormony stresu, w tym kortyzol, adrenalina i noradrenalina. Z jednej strony pobudzają one działanie układu krwionośnego i oddechowego, z drugiej zaburzają pracę układu pokarmowego czy systemu odpornościowego. Przedłużający się stres może prowadzić do depresji, nerwicy, problemów trawiennych i większej podatności na infekcje. Hortiterapia pozwala zredukować stres. Gdy wyrywamy chwasty, siejemy warzywa, sadzimy nowe drzewa i krzewy, odrywamy się od codziennych trosk.  Na nowo odnajdujemy radość życia i zaczynamy cieszyć się z prostych czynności takich jak chodzenie boso po trawie. Profesor Roger Ulrich z Goteborgu przeprowadził badania, które wykazały, iż zmiany pulsu i ciśnienia krwi zachodzą już po kilku minutach pielęgnowania ogrodu. Natomiast stężenie kortyzolu znacznie obniża się po 20-30 minutach.

Jak prace ogrodowe wpływają na nasze zdrowie
Zdjęcie autorstwa icon0.com z Pexels

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin do ogrodu?

Jak widać, hortiterapia pozytywnie oddziałuje na naszą psychikę i wyraźnie poprawia nastrój. Przed nami wiele pięknych, słonecznych dni. To doskonała okazja, aby posadzić w ogrodzie nowe rośliny i zadbać o istniejące.  W sklepie internetowym Rosliny-Magda.pl zamówisz wszystko to, czego potrzebujesz.  Znajdziesz w nim rośliny iglaste, krzewy liściaste, róże, pnącza, wrzosowate oraz sadzonki bylin. Przy wyborze roślin warto kierować się kilkoma czynnikami. Po pierwsze, należy uwzględnić rodzaj gleby, z jakim masz do czynienia. Nie wszystkie rośliny dobrze rosną, gdy ziemia jest lekko kwaśna. Inne z kolei nie przepadają za glebą zasadową. Do tego dochodzi rodzaj samej ziemi, stopień nasłonecznienia naszego ogrodu, towarzystwo innych roślin. W tym miejscu warto zaznaczyć, że niektóre drzewa i krzewy wypuszczają substancje, które ograniczają wzrost swoich konkurentów.  Z tego powodu odradzamy sadzenie drzew i krzewów w bliskim sąsiedztwie orzecha włoskiego. Warto mieć na uwadze współzależności między poszczególnymi roślinami przy składaniu zamówienia i planowaniu ogrodu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin do ogrodu
Zdjęcie autorstwa SevenStorm JUHASZIMRUS z Pexels

Rośliny do skalniaka i na skarpę

Pewnym ułatwieniem dla kupujących w sklepie ogrodniczym Rośliny-Magda.pl jest podział na kategorie związane z przeznaczeniem roślin. W zakładkach znajdziesz m.in. rośliny jadalne, przeznaczone na skalniak, skarpy, żywopłot i oczka wodne. To znacznie usprawnia nawigację oraz podejmowanie decyzji. Stanowi też spore ułatwienie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Nie mają zbyt wiele czasu na studiowanie poradników z tego zakresu, a zależy im na estetycznym wyglądzie skarpy, skalniaka czy oczka wodnego. W poszczególnych zakładkach znajdziesz rośliny idealne do zasiedlenia właśnie tych specyficznych  przestrzeni.

Rośliny do skalniaka i na skarpę
Zdjęcie autorstwa Creative Vix z Pexels

Rośliny na balkon – które najlepiej się sprawdzą?

Niektórzy zapewne stwierdzą, że osoby posiadające ogród to szczęściarze, jednak nie wszyscy nim dysponują. Rzeczywiście, nie każdy z nas ma swój kawałek ziemi, na którym może posadzić krzewy czy drzewa. Niemniej nawet osoby mieszkające w bloku mogą korzystać z dobrodziejstw hortiterapii. Wszak  wielu z nas posiada balkon. Można stworzyć z niego mały ogród, w którym przebywanie będzie sprawiało nam przyjemność. W cieplejsze dni możemy nawet pracować na balkonie w ramach home office. Wystarczy, że mamy na nim dobry zasięg internetu i telefonii komórkowej. W przypadku balkonu świetnie sprawdzą się pnącza. Sklep ogrodniczy Rośliny-Magda.pl oferuje wiele ciekawych odmian róż pnących, które różnią się kolorem oraz wielkością kwiatów. Z ich pomocą odmienisz balkon i sprawisz, że ten będzie stanowił dla ciebie oazę wypoczynku.  Jeśli mieszkasz w bloku, świetnie sprawdzą się też sadzonki bylin. Niektóre rośliny, w tym aster nowoangielski czy nowobelgijski można przesadzić do odpowiednich doniczek i cieszyć się ich naturalnym pięknem.

Rośliny na balkon
Zdjęcie autorstwa John Tekeridis z Pexels

Minimalistyczny ogród – jakie rośliny będą najlepsze?

Nie masz zbyt dobrej ręki do roślin i boisz się, że delikatne kwiaty długo nie przetrwają w twoim ogrodzie? Postaw na efektowny żywopłot. Szkółka roślin Rosliny-Magda.pl oferuje wiele ciekawych roślin, dzięki którym odgrodzisz swój dom od ciekawskich spojrzeń przypadkowych przechodniów, zapewniając sobie w ten sposób prywatność.  Pośród wielu roślin nadających się na żywopłot, zapewne znajdziesz takie, które idealnie wpisują się do twojego ogrodu. Możesz sięgnąć także po alternatywę dla trawnika. Mowa o roślinach zadarniających. Te można posadzić zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym.

Minimalistyczny ogród
Zdjęcie autorstwa FOX z Pexels

Zamawianie roślin w internecie nie musi generować wysokich kosztów wysyłki

Wiele osób przed zamówieniem roślin w internecie, zwłaszcza tych większych jak drzewa i krzewy, powstrzymuje lęk przed wysokimi kosztami wysyłki. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników ogrodnictwa. Szkółka roślin Rosliny-Magda.pl wprowadziła jeden koszt wysyłki dla twoich zakupów. Płacisz tylko raz, niezależnie do tego, ile roślin i jakiej wielkości kupujesz. W przypadku wcześniejszego przelania pieniędzy na konto koszt wysyłki wynosi on 25 zł, natomiast przy pobraniu 30 zł.

Zamawianie roślin w internecie nie musi generować wysokich kosztów wysyłki
Zdjęcie autorstwa Jill Wellington z Pexels

Komentarze (9)

holy

1 tydzień temu

Lubię pracować w ogrodzie, to mnie relaksuje:)

mirka

1 tydzień temu

W moim ogrodzie dominują róże, mam do nich ogromną słabość:)

jadwinia

2 tygodnie temu

Pnącza to moja największa słabość;)

elena

2 tygodnie temu

Podobają mi się piękne, kolorowe ogrody. Mam nadzieję, że mój też taki będzie.

gianna

2 tygodnie temu

Ja muszę się zastanowić, co chcę kupić do swojego ogrodu na ten sezon:)

lola

2 tygodnie temu

Ja muszę wreszcie zadbać o nasz ogród. Miałam to zrobić przed świętami, ale się nie wyrobiłam, a teraz pada śnieg…

irina

2 tygodnie temu

To prawda, prace ogrodowe niesamowicie uspokajają.

lidka

3 tygodnie temu

Ja ostatnio dbam o ogród, wierzę, że odwdzięczy mi się pięknym wyglądem:)

lula

3 tygodnie temu

Ja uwielbiam dbać o swój ogród. Mam w nim sporo róż, a i tak chętnie jakieś dokupię:)

Zostaw komentarz