Siły natury Styl życia

Horoskop chiński

Astrologia chińska jest o wiele głębsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Co ważne, nawet w swojej najprostszej formie pozwala ludziom zrozumieć, skąd przychodzą.

Astrologia chińska jest o wiele głębsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Co ważne, nawet w swojej najprostszej formie pozwala ludziom zrozumieć, skąd przychodzą.

W Chinach starożytnych rok zaczynał się od nowiu przypadającego na koniec stycznia bądź początek lutego, a cały system chińskiej astrologii opiera się na kalendarzu księżycowym.

Horoskop chiński

Kalendarz chiński składa się z 12 miesięcy, przy czym każdy z nich liczy 29,5 dnia. W związku z tym co 3 lata dodawany jest jeden miesiąc przestępny. W takim kalendarzu jeden cykl obejmuje 60 lat i jest on złożony z 5 pomniejszych cykli. Te 5 cykli reprezentuje 5 podstawowych żywiołów, które składają się na całą materię. Są to: metal, woda, drewno, ogień i ziemia. Każdy cykl odpowiada jakiemuś zwierzęciu i trwa 12 lat.

Zodiak chiński

Według legendy Budda, zanim opuścił ziemię, by rozpływać się w nirwanie, zaprosił wszystkie zwierzęta na przyjęcie. Pojawiło się tylko 12 zwierząt i dlatego Budda – w nagrodę za lojalność – obiecał, że każdemu podaruje we władanie cały rok w takiej kolejności, w jakiej pojawiły się na spotkaniu. Pierwszy był Tygrys, jednak przed niego wepchnął się ciężki Wół.

W chwili, kiedy Wół zaczął składać ukłon przed Buddą, chytry Szczur wspiął się po jego ogonie, przemknął po grzbiecie i zeskoczył z nosa na ziemię. Buddę bardzo rozbawiła ta sytuacja, dlatego też pierwszy rok nazwał rokiem Szczura, drugi rokiem Wołu, a dopiero trzeci rokiem Tygrysa.
Kolejne znaki to: Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia, która przez swoje krótkie nogi przybiegła ostatnia.

System ten jest w użyciu już od około 500 lat. Jak nam wiadomo, Chiny zajmują ogromny teren i dlatego nazwy zwierząt mogą się nieco różnić. I tak np. zamiast Kozy jest Baran lub Owca, a zamiast Królika Zając lub Kot.

Chińskie znaki zwierzęce

 • Szczur – osoby spod tego znaku są ambitne i wytrwałe, łatwo je rozgniewać, lecz ukrywają swoje uczucia, są zapobiegliwe, a dla rodziny hojne.
 • Wół – osoby spod tego znaku są uparte, ale jednocześnie wyrozumiałe, bywają zawzięte i małostkowe, potrafią pomagać innym w rozwijaniu mocnych cech.
 • Tygrys – osoby spod tego znaku są skazane na sukces, często nie są zdolne do podejmowania decyzji, są kompetentne, często uparte, ale i pełne zrozumienia dla bliskich im osób.
 • Królik – osoby spod tego znaku są uczciwe, miłe, nie lubiące kłótni, ale mające skłonność do melancholii i zamykania się w sobie.
 • Smok – osoby spod tego znaku są silne, energiczne, odważne, ale i uparte i ekscentryczne, pozostają pod opieką bogów, zdarza się, że unikają małżeństwa.
 • Wąż – osoby spod tego znaku są mają dużo powierzchownego wdzięku, są głębokimi myślicielami, nienawidzą przegrywać, są ostrożne w sprawach finansowych.
 • Koń – osoby spod tego znaku są energiczne, uwielbiają podróże i zabawę, są wesołe, ale i wybuchowe, są pracowite, ale nie słuchają czyichś sugestii.

 • Koza – osoby spod tego znaku są twórcze, ale podatne na depresje wynikającej z braku wiary w siebie, są eleganckie i wyrafinowane, w związku namiętne.
 • Małpa – osoby spod tego znaku są sprytnymi ludźmi interesu, odnoszącymi sukcesy, o doskonałej pamięci, ale gardzące osobami, które uważają za gorsze od siebie, w małżeństwie są kochające i lojalne,
 • Kogut – osoby spod tego znaku są ekscentryczne, ale nie lubiące ryzyka, nie mają zaufania do innych, w przypadku niepowodzenia wpadają w czarną rozpacz, są dowcipne i zabawne, mówią prawdę prosto w oczy, dlatego też przysparzają sobie wrogów.
 • Pies – osoby spod tego znaku są wierne, pracowite i lojalne, nie cierpią niesprawiedliwości, mają skłonności do egoizmu i uporu. bywają sarkastyczne, wyniosłe i aroganckie.
 • Świnia – osoby spod tego znaku są odważne i uczciwe, miłe i chętne do współpracy, brakuje im pewności siebie, która pomogłaby im realizować ich aspiracje, w przyjaźni i miłości lojalne.

To, spod jakiego znaku jesteśmy, zależy od daty urodzin (znaki te nie pokrywają się z popularnymi znakami zodiaku, bowiem każdy z tych znaków trwa rok, a nie miesiąc).

Komentarze

eve

8 lat temu

mam chinskie kule,lubie sie nimi bawic

Zostaw komentarz