Astrologia chińska jest o wiele głębsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Co ważne, nawet w swojej najprostszej formie pozwala ludziom zrozumieć, skąd przychodzą.

W Chinach starożytnych rok zaczynał się od nowiu przypadającego na koniec stycznia bądź początek lutego, a cały system chińskiej astrologii opiera się na kalendarzu księżycowym.

Horoskop chiński

Kalendarz chiński składa się z 12 miesięcy, przy czym każdy z nich liczy 29,5 dnia. W związku z tym co 3 lata dodawany jest jeden miesiąc przestępny. W takim kalendarzu jeden cykl obejmuje 60 lat i jest on złożony z 5 pomniejszych cykli. Te 5 cykli reprezentuje 5 podstawowych żywiołów, które składają się na całą materię. Są to: metal, woda, drewno, ogień i ziemia. Każdy cykl odpowiada jakiemuś zwierzęciu i trwa 12 lat.

Zodiak chiński

Według legendy Budda, zanim opuścił ziemię, by rozpływać się w nirwanie, zaprosił wszystkie zwierzęta na przyjęcie. Pojawiło się tylko 12 zwierząt i dlatego Budda – w nagrodę za lojalność – obiecał, że każdemu podaruje we władanie cały rok w takiej kolejności, w jakiej pojawiły się na spotkaniu. Pierwszy był Tygrys, jednak przed niego wepchnął się ciężki Wół.

W chwili, kiedy Wół zaczął składać ukłon przed Buddą, chytry Szczur wspiął się po jego ogonie, przemknął po grzbiecie i zeskoczył z nosa na ziemię. Buddę bardzo rozbawiła ta sytuacja, dlatego też pierwszy rok nazwał rokiem Szczura, drugi rokiem Wołu, a dopiero trzeci rokiem Tygrysa.
Kolejne znaki to: Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia, która przez swoje krótkie nogi przybiegła ostatnia.