gruzlica-choroba-zapracowanych

Obserwuje się coraz więcej przypadków z problemami płuc. Gruźlica – choroba osób zapracowanych? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię.

Gruźlica – zakaźna choroba

Gruźlica jest chorobą zakaźną, która może doprowadzić do śmierci. Wywołują ją prątki gruźlicy. Szkodliwe bakterie atakują zwykle płuca, ale mogą także pozostawić ślad w układzie nerwowym, limfatycznym czy na skórze. Gruźlica stanowi problem państw całego świata. Szacuje się, że jest to druga przyczyna chorobowa największej liczby zgonów. Nie jest już problemem tylko krajów azjatyckich czy afrykańskich, ale także europejskich. Najbardziej charakterystycznymi objawami choroby jest kaszel, gorączka, dreszcze czy plucie krwią. W leczeniu stosuje się różne metody, jednak szczepy prątków gruźlicy stają się lekooporne, przez co walka z chorobą staje się trudna i nie zawsze w pełni skuteczna.

Gruźlica – choroba osób zapracowanych?

Czy gruźlicę możemy nazwać chorobą osób zapracowanych? Odpowiedź jest niestety twierdząca. Dzieje się tak, ponieważ osoby żyjące w szybkim tempie, mogą mieć osłabiony układ immunologiczny. Niska odporność niesie ze sobą duże ryzyko rozwoju chorób i infekcji, w tym także gruźlicy. Uznaje się więc gruźlicę za chorobę społeczną. Zapracowane osoby nie mają czau na badania i nie przykładają wagi do działań profilaktycznych. Takie zachowanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Co ważne, nie trzeba być palaczem, aby mieć problemy z układem oddechowym. Często także leczymy się sami, wszystko z braku czasu na wizyty lekarskie i regularne badania. Problem stanowią także duże skupiska ludzi. Pracujemy w dużych firmach, mieszkamy w wielkich aglomeracjach. Duże skupiska ludności to idealne miejsca dla rozwoju bakterii. Rozprzestrzeniają się one w takich środowiskach znacznie szybciej. Dawniej gruźlica była kojarzona z ludźmi ubogimi, dzisiaj nie ma to już żadnego znaczenia.

Profilaktyka przede wszystkimgruzlica-profilaktyka

Działania profilaktyczne mają zapobiec tak dużej liczbie zachorowań na niebezpieczną gruźlicę. Ośrodki zdrowotne tworzą programy i kampanie, które mają na celu uświadomić ludziom zagrożenie chorobowe. Informacje na temat czynników ryzyka pozwalają na ich unikanie, a tym samym ochronę przed rozwojem choroby. Świadomość ludzi na temat dbania o własne zdrowie to duży problem, z którym trawa nieustanna walka. Zmiana podejścia do zdrowia, regularne badania i wizyty lekarskie umożliwiają jego kontrolę, a to pierwszy krok do tego, aby w przyszłości uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych.