Powikłania po złamaniach
Złamania są niebezpieczne dlatego, iż ich konsekwencją mogą być różnego rodzaju powikłania. Jeśli osoba po wypadku straci dużo krwi, to może doznać wstrząsu pourazowego. W przypadku, kiedy złamana kość uszkodzi naczynia krwionośne, mięśnie czy nerwy, mogą u poszkodowanego wystąpić zaburzenia czucia. Częstym powikłaniem są także zakażenia, szczególnie w przypadku złamań otwartych. Bardzo groźnym powikłaniem są zatory tłuszczowe, które mogą doprowadzić nawet i do zawału. Zdarza się również, iż złamana kończyna nie zrasta się. A bardzo częstym skutkiem jest osłabienie mięśni – szczególnie odczuwalne wtedy, kiedy kończyna była w gipsie.
Złamania u starszych osób
Im człowiek starszy, tym jego ciało jest mniej odporne na różne czynniki. Także i w tym przypadku starsze osoby są bardziej narażone na złamania i na przykre konsekwencje tych złamań. Przyczyną jest wspomniana osteoporoza, na którą cierpi wiele osób w średnim wieku, a także to, iż kości nie zrastają się tak szybko, jak u młodych osób.
Szczególnie niebezpieczne jest złamanie szyjki kości udowej. Jest to bardzo bolesny uraz, który zniekształca biodro, powoduje ogromny ból, a często unieruchamia osobę poszkodowaną. W tym przypadku osoba chora musi być pod właściwą opieką, bowiem taka kontuzja może się skończyć poważnymi powikłaniami, trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Nie można również lekceważyć nawet drobnego upadku – każda osoba, szczególnie starsza, która się przewróciła, powinna być kompleksowo zbadana.
Objawy złamania szyjki kości udowej
Nie należy lekceważyć następujących objawów:
- silny ból odczuwalny w okolicy stawu biodrowego – tak silny, że uniemożliwia stanie i chodzenie,
- obrzmienie chorego biodra,
- bolesność biodra,
- zasinienie okolicy biodra,
- zniekształcenie w okolicy podejrzewanego złamania,
- skrócenie chorej kończyny,
- bardzo charakterystyczne ustawienie chorej kończyny – cała kończyna jest skręcona na zewnątrz.
Żadnego upadku nie możemy lekceważyć, bowiem konsekwencje tego mogą być groźne. W zimowe dni, kiedy chodniki są oblodzone, niestety często dochodzi do takich urazów. Nie warto jednak rezygnować z wizyty na pogotowiu ze względu na długie kolejki – o swoje zdrowie trzeba dbać.
Sabina Sosnowska