Osteoporoza Zdrowie
Groźne złamania
Wystarczy chwila nieuwagi i już nieszczęście gotowe. Złamanie bardzo często jest skutkiem niegroźnego wypadku czy upadku. A im jesteśmy starsi, tym ryzyko jest większe.
Wystarczy chwila nieuwagi i już nieszczęście gotowe. Złamanie bardzo często jest skutkiem niegroźnego wypadku czy upadku. A im jesteśmy starsi, tym ryzyko jest większe.
Rodzaje złamań
Złamanie opisuje się jako całkowite przerwanie ciągłości kości. Można wymienić różne rodzaje złamań – w zależności od tego, jakie przyjmiemy kryteria. I tak na przykład dzieląc złamania w zależności od mechanizmu urazu możemy wymienić złamania na skutek:
- zgięcia,
- przesunięcia,
- skręcenia,
- oderwania.
Inny podział – ze względu na przebieg szczeliny złamania – wyróżnia złamania:
- skośne,
- poprzeczne,
- spiralne,
- wieloodłamowe.
Jednak najpopularniejszym podziałem jest ten mówiący o złamaniach prostych i złożonych.
Przyczyny złamań
Przyczyny złamań są różne, jednak zazwyczaj są one skutkiem upadków i drobnych, domowych wypadków. Wystarczy potknąć się na dywaniku, poślizgnąć w trakcie wychodzenia z wanny czy poślizgnąć na oblodzonym chodniku w drodze do sklepu.
Do złamań może dojść także i podczas uprawiania sportów – nawet gimnastyka bez odpowiedniego rozciągnięcia ciała może skończyć się urazem i złamaniem. Częstym błędem jest także nadmierne obciążanie kości, które niestety nie wytrzymują tego i pękają.
Jednak są i inne przyczyny, np. osteoporoza. Osoby, które cierpią na tę chorobę kości, muszą szczególnie uważać, bowiem są one w grupie podwyższonego ryzyka. Ich kości są słabe i zniszczone, tak więc nawet zwykłe potknięcie może się skończyć skomplikowanym złamaniem i długotrwałym leczeniem. Takie kości nie zrastają się tak szybko jak kości zdrowego człowieka, dlatego też ten czas dochodzenia do zdrowia znacznie się wydłuża.
Kolejne przyczyny to guzy kości i szpiku kostnego. Te choroby dotykają jednak znacznie mniej osób niż wspomniana powyżej osteoporoza.
Powikłania po złamaniach
Złamania są niebezpieczne dlatego, iż ich konsekwencją mogą być różnego rodzaju powikłania. Jeśli osoba po wypadku straci dużo krwi, to może doznać wstrząsu pourazowego. W przypadku, kiedy złamana kość uszkodzi naczynia krwionośne, mięśnie czy nerwy, mogą u poszkodowanego wystąpić zaburzenia czucia. Częstym powikłaniem są także zakażenia, szczególnie w przypadku złamań otwartych. Bardzo groźnym powikłaniem są zatory tłuszczowe, które mogą doprowadzić nawet i do zawału. Zdarza się również, iż złamana kończyna nie zrasta się. A bardzo częstym skutkiem jest osłabienie mięśni – szczególnie odczuwalne wtedy, kiedy kończyna była w gipsie.
Złamania u starszych osób
Im człowiek starszy, tym jego ciało jest mniej odporne na różne czynniki. Także i w tym przypadku starsze osoby są bardziej narażone na złamania i na przykre konsekwencje tych złamań. Przyczyną jest wspomniana osteoporoza, na którą cierpi wiele osób w średnim wieku, a także to, iż kości nie zrastają się tak szybko, jak u młodych osób.
Szczególnie niebezpieczne jest złamanie szyjki kości udowej. Jest to bardzo bolesny uraz, który zniekształca biodro, powoduje ogromny ból, a często unieruchamia osobę poszkodowaną. W tym przypadku osoba chora musi być pod właściwą opieką, bowiem taka kontuzja może się skończyć poważnymi powikłaniami, trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Nie można również lekceważyć nawet drobnego upadku – każda osoba, szczególnie starsza, która się przewróciła, powinna być kompleksowo zbadana.
Objawy złamania szyjki kości udowej
Nie należy lekceważyć następujących objawów:
- silny ból odczuwalny w okolicy stawu biodrowego – tak silny, że uniemożliwia stanie i chodzenie,
- obrzmienie chorego biodra,
- bolesność biodra,
- zasinienie okolicy biodra,
- zniekształcenie w okolicy podejrzewanego złamania,
- skrócenie chorej kończyny,
- bardzo charakterystyczne ustawienie chorej kończyny – cała kończyna jest skręcona na zewnątrz.
Żadnego upadku nie możemy lekceważyć, bowiem konsekwencje tego mogą być groźne. W zimowe dni, kiedy chodniki są oblodzone, niestety często dochodzi do takich urazów. Nie warto jednak rezygnować z wizyty na pogotowiu ze względu na długie kolejki – o swoje zdrowie trzeba dbać.
Sabina Sosnowska
« Winogrona – naturalny eliksir zdrowia i urody