Psychologia

Gdzie szukać prawdziwych przyjaciół?

Człowiek jest istotą społeczną, nie potrafi funkcjonować z dala od innych. Choć różnimy się potrzebami, na dłuższą metę samotność nam nie służy. Czy w dzisiejszych czasach można znaleźć prawdziwych przyjaciół?

Człowiek jest istotą społeczną, nie potrafi funkcjonować z dala od innych. Choć różnimy się potrzebami, na dłuższą metę samotność nam nie służy. Czy w dzisiejszych czasach można znaleźć prawdziwych przyjaciół?

Nie musisz codziennie rozmawiać z koleżanką, by czuć się dobrze? Ze znajomymi ze studiów spotykasz się raz w roku, a rodziców odwiedzasz co dwa tygodnie? Nie oznacza to jednak, że nie potrzebujesz bliskości drugiego człowieka. Prawdopodobnie twoje oczekiwania są mniejsze, ale na dłuższą metę nie potrafiłabyś znieść wszechogarniającej ciszy. Po wyjściu z firmy marzysz o spokoju, masz dosyć ludzi? To zasługa wyczerpującej pracy, gdy pójdziesz na urlop, zatęsknisz za znajomymi i przyjaciółmi. Zmęczenie nie pozwala ci pójść na zakupy z koleżanką ze studiów? Przeproś ją za zaistniałą sytuację i zaproponuj inny termin. Nie zrywaj kontaktów ze znajomymi, ponieważ od jakości życia towarzyskiego zależy nasze samopoczucie.

Wsparcie przyjaciół

Naukowcy udowodnili, że osoby, które mogą pochwalić się głęboką relacją z drugim człowiekiem, lepiej znoszą stres i niepowodzenia. Pamiętaj jednak, że twoje szczęście nie zależy od ilości znajomych, ale od jakości kontaktów. Świadomość, że po ciężkim dniu w pracy będziesz mogła wyrzucić z siebie całą złość, zwierzając się przyjaciółce, działa budująco. Każdą przeszkodę można pokonać, gdy obok nas znajduje się życzliwa osoba. Kto wie, może koleżanka zetknęła się z podobnym problemem i będzie w stanie podsunąć nam rozwiązanie? Jej brat źle wyliczył podatek, ale złożył korektę i uniknął problemów. Możesz zrobić to samo!

Choć masz wielu przyjaciół, czujesz się samotna? Gdy twój pies zachorował i potrzebowałaś osoby, która zawiozłaby czworonoga do całodobowej lecznicy, nikt nie miał czasu? Oznacza to, iż relacja, która wiąże cię ze znajomymi, jest dość powierzchowna. Prawdziwy przyjaciel trwa przy tobie niezależnie od okoliczności. Jeśli w trudnych sytuacjach nie możesz na niego liczyć, nadeszła pora, aby spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Koleżanki z pracy są sympatyczne, ale wasze kontakty ograniczają się do wspólnych zakupów i wyjść do kina? Nie rezygnuj z tych relacji, przypisz im tylko inny charakter, a unikniesz wielu rozczarowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spędzała z koleżankami wolne popołudnia, ale na powiernicę swoich sekretów wybierz kogoś innego. Odnosisz wrażenie, że twoje życie ogranicza się do trasy dom-praca i praca-dom? Chciałabyś poszerzyć grono znajomych, ale nie masz ku temu możliwości? Przegoń czarne myśli i przystąp do działania!

Zawieranie nowych znajomości cd.

Istnieje wiele sposobów na to, aby poznać nowych ludzi. Warto mieć znajomych z różnych środowisk, ponieważ wspólne rozmowy bywają niezwykle inspirujące, pozwalają spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Nie jesteś miłośniczką wędkarstwa, ale kolega parokrotnie zabrał cię na połowy? Podstawowe informacje o spławikach mogą okazać się przydatne podczas rodzinnych uroczystości, gdy w trakcie rozmowy z dawno niewidzianym kuzynem zapadnie niezręczna cisza. Motory nigdy nie cieszyły się twoim zainteresowaniem, ale podczas wspólnej przejażdżki z koleżanką odkryłaś ich zalety. Zapisałaś się na kurs, aby uzyskać uprawnienia do kierowania jednośladami. Kilka tygodni później kupiłaś pierwszy motocykl i przepadłaś. Wolne chwile spędzasz na rajdach, świetnie się przy tym bawiąc. Przedstawiona historia wydaje się nieprawdopodobna? Czasem splot niespodziewanych wydarzeń zmienia nasze życie o 180 stopni. Otwórz się na nowe doświadczenia i wyjdź do ludzi!

Niektóre kobiety uważają, że w ich wieku nawiązanie nowych znajomości graniczy z cudem. Nic bardziej mylnego, wszystko zależy od nas. Jeśli pozbędziemy się ograniczeń i przestaniemy zastanawiać się nad tym, co pomyślą o nas inni, z pewnością osiągniemy sukces. Od pewnego czasu udzielasz się na dojrzalakobieta.pl internetowym. Jedna z użytkowniczek serwisu wzbudziła twoją sympatię, chętnie śledzisz jej wpisy. Może warto przełamać wewnętrzny opór i zaproponować spotkanie w większym gronie? Wiele przyjaźni narodziło się w sieci, pewnego dnia internautki poczuły niedosyt i postanowiły porozmawiać ze sobą przy filiżance kawy. Uważasz, że wychodząc z propozycją, narazisz siebie na kpiny? Wiele osób myśli podobnie jak ty i latami tkwi w miejscu, inni z kolei ryzykują i odnoszą sukces.

Otwartość – klucz do sukcesu

Lubisz tańczyć, w przeszłości próbowałaś przekonać męża do kursu salsy. Niestety, twój partner nie podziela twojego entuzjazmu. Może nadeszła pora, aby wreszcie pomyśleć o sobie? Jeśli obawiasz się, że taniec z obcym mężczyzną położy się cieniem na twoich relacjach z mężem, wybierz zumbę. Na zajęciach z pewnością spotkasz wiele ciekawych kobiet. Kto wie, może któraś z nich okaże się na tyle sympatyczna, że umówicie się na kawę? Przyjaźnie nawiązują się w różnych okolicznościach, nie zawsze jest to szkolna ława czy grupa konwersatoryjna na studiach. Otwórz się na ludzi i daj im szansę. Sąsiadka parokrotnie zagadywała cię na klatce schodowej? Nie ucinaj rozmowy jednym zdaniem. Dłuższa wypowiedź stwarza dogodne warunki do dyskusji i poznania drugiej osoby.

Masz sprawdzonych przyjaciół? Nie zaniedbuj ich, nawet jeśli znajdujesz się na życiowym zakręcie. Nie możesz poświęcić im tyle czasu, ile byś chciała? Znajdź dla nich chociaż godzinę. Nie lekceważ problemów przyjaciółki, nawet jeśli z twojej perspektywy wydają się być błahe. Ona naprawdę to przeżywa i cierpi. Przyjaźń to relacja dwustronna, jeśli zawiedziesz bliską ci osobę, w trudnej sytuacji możesz nie mieć do kogo zwrócić się o pomoc.

Komentarze (3)

Emilly27k

4 lata temu

Lubię mieć fajnych przyjaciół i takich zaufanych.

filodendron 2

4 lata temu

Ja całkiem przypadkiem spotkałam swoich prawdziwych przyjaciół i sa juz nimi od lat 🙂

eve

4 lata temu

ja nie szukam przyjaciol na sile,czesto jest tak ,ze ma sie wyprobowana bliska osobe a reszta to tylko uklady kolezenskie ,nie zalezy mi na calych tlumach a jedynie na kilku oddanych osobach

Zostaw komentarz