Człowiek jest istotą społeczną, nie potrafi funkcjonować z dala od innych. Choć różnimy się potrzebami, na dłuższą metę samotność nam nie służy. Czy w dzisiejszych czasach można znaleźć prawdziwych przyjaciół?

Nie musisz codziennie rozmawiać z koleżanką, by czuć się dobrze? Ze znajomymi ze studiów spotykasz się raz w roku, a rodziców odwiedzasz co dwa tygodnie? Nie oznacza to jednak, że nie potrzebujesz bliskości drugiego człowieka. Prawdopodobnie twoje oczekiwania są mniejsze, ale na dłuższą metę nie potrafiłabyś znieść wszechogarniającej ciszy. Po wyjściu z firmy marzysz o spokoju, masz dosyć ludzi? To zasługa wyczerpującej pracy, gdy pójdziesz na urlop, zatęsknisz za znajomymi i przyjaciółmi. Zmęczenie nie pozwala ci pójść na zakupy z koleżanką ze studiów? Przeproś ją za zaistniałą sytuację i zaproponuj inny termin. Nie zrywaj kontaktów ze znajomymi, ponieważ od jakości życia towarzyskiego zależy nasze samopoczucie.

Wsparcie przyjaciół

Naukowcy udowodnili, że osoby, które mogą pochwalić się głęboką relacją z drugim człowiekiem, lepiej znoszą stres i niepowodzenia. Pamiętaj jednak, że twoje szczęście nie zależy od ilości znajomych, ale od jakości kontaktów. Świadomość, że po ciężkim dniu w pracy będziesz mogła wyrzucić z siebie całą złość, zwierzając się przyjaciółce, działa budująco. Każdą przeszkodę można pokonać, gdy obok nas znajduje się życzliwa osoba. Kto wie, może koleżanka zetknęła się z podobnym problemem i będzie w stanie podsunąć nam rozwiązanie? Jej brat źle wyliczył podatek, ale złożył korektę i uniknął problemów. Możesz zrobić to samo!

Choć masz wielu przyjaciół, czujesz się samotna? Gdy twój pies zachorował i potrzebowałaś osoby, która zawiozłaby czworonoga do całodobowej lecznicy, nikt nie miał czasu? Oznacza to, iż relacja, która wiąże cię ze znajomymi, jest dość powierzchowna. Prawdziwy przyjaciel trwa przy tobie niezależnie od okoliczności. Jeśli w trudnych sytuacjach nie możesz na niego liczyć, nadeszła pora, aby spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Koleżanki z pracy są sympatyczne, ale wasze kontakty ograniczają się do wspólnych zakupów i wyjść do kina? Nie rezygnuj z tych relacji, przypisz im tylko inny charakter, a unikniesz wielu rozczarowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spędzała z koleżankami wolne popołudnia, ale na powiernicę swoich sekretów wybierz kogoś innego. Odnosisz wrażenie, że twoje życie ogranicza się do trasy dom-praca i praca-dom? Chciałabyś poszerzyć grono znajomych, ale nie masz ku temu możliwości? Przegoń czarne myśli i przystąp do działania!