Styl życia

Gdzie obejrzeć sztuki Fredry?

Gdzie obejrzeć sztuki Fredry

Pixabay

Dwie słynne i najbardziej znane dzieła wybitnego i znanego komediopisarza, zajmującego szczególne miejsce w historii literatury polskiej, można zobaczyć we wspaniałym miejscu, jakim jest Och-Teatr. Repertuar jest niezwykle bogaty i zawiera mnóstwo genialnych i przezabawnych komedii, w tym wybitne spektakle Aleksandra Fredry – “Zemstę” oraz “Męża i Żonę”.

Najbardziej znane sztuki Fredry

Dorobek literacki słynnego ojca polskiej komedii jest niezwykle imponujący. Największą popularnością cieszą się jednak przede wszystkim “Zemsta”, “Śluby Panieńskie” oraz “Mąż i Żona”, które cechuje niepowtarzalny humor sytuacyjny i językowy.

A sztuki cieszą się popularnością nie tylko w Polsce. Bo dzieła zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, czeski, rumuński, węgierski i słowacki.

Fredro jest autorem wielu komedii obyczajowych, które w humorystyczny sposób ukazują problemy społeczne i polityczne. Jego dowcipy i żarty cechują się niebywałą beztroską oraz celnymi spostrzeżeniami. Jednak niektórzy uważali je za zbyt odważne i niemoralne.

Och-Teatr “Mąż i Żona”

Jedną z najwspanialszych komedii Fredry „Męża i Żonę” można zobaczyć w Och-Teatrze w reżyserii Krystyny Jandy.

Ta niesamowita sztuka opowiada o czworokącie małżeńskim, którego uczestnikami są niezwykle wyraziste postacie.

Małżeństwo – Elwira i hrabia Wacław nie jest sobie wierne. Przyjaciel hrabiego – Alfred romansuje z jego żoną Elwirą, a sam zaleca się do pokojówki Justysi. Jednak nie tylko on, bo Alfredowi również wpadła w oko dziewczyna.

Skomplikowana sytuacja wywołuje wiele komicznych sytuacji. Dodatkowo widzowie mogą liczyć na błyskotliwe dialogi, zaskakujące intrygi i mnóstwo pozytywnych emocji.

W wyraziste i intrygujące postacie komedii wcielają się wybitni aktorzy. Są to m.in. Małgorzata Kożuchowska, Maria Dębska i Marcin Hycnar.

Och-Teatr „Zemsta”

Doskonały spektakl na podstawie “Zemsty” Aleksandra Fredry można zobaczyć we wspaniałym Och-Teatrze. Na przedstawienie warto wybrać się też ze względu na znakomitą obsadę aktorską. Bo na scenie występują m.in. Cezary Żak w roli Cześnika, Wiktor Zborowski w roli Rejenta oraz Artur Barciś w roli Papkina.

Zemsta to z pozoru niewinna komedia społeczna, której tematem jest konflikt o majątek. Sztuka posiada 4 akty, w których dzieją się przejmujące i niezwykle komiczne sytuacje. Wszystko dlatego, że w tym samym zamku mieszkają dwa zwaśnione rody, między którymi toczy się spór o dzielący ich mur graniczny.

A sąsiadują ze sobą często wybuchający gniewem Cześnik Raptusiewicz i jego siostrzenica Klara oraz cichy, choć zawzięty i sprytny Rejent Cześnik, a także jego syn Wacław. W komedii pojawia się też znakomity wątek miłosny, bo Klara i Wacław potajemnie się spotykają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *