Artykuły Moda

Organizacja szafy – poznaj sprawdzone rozwiązania!

Organizacja szafy

CHUTTERSNAP z Unsplash

Organizacja szafy stanowi podstawę, bez niej nie da się nic znaleźć, a ubrania, buty i torebki mogą ulec zniszczeniu wskutek odkształcenia, zadrapania czy utraty pierwotnej formy. Nie zawsze jednak wiemy, jak zapanować nad chaosem, który wkradł się do naszego życia. Na dodatek wiele ubrań, które lubimy, leży nieużywanych na dnie szafy, bo nie możemy się do nich dostać. Poznaj sprawdzone sposoby na organizację szafy!

Spis treści:

  1. Nadmiar ubrań z polskich szaf trafia na wysypiska śmieci!
  2. Szafa na ubrania – jak dobrać ją do swoich potrzeb?
  3. Szafa na wymiar skrojona na miarę twoich potrzeb
  4. Organizacja szafy. Postaw na welurowe wieszaki
  5. Wieszak teleskopowy, czyli dodatkowe miejsce na ubrania
  6. Listwa z wieszakami na płaszcze
  7. Co daje nam wiszący organizer na buty?
  8. Kosz na bieliznę podstawą organizacji szafy
  9. Jak powinno wyglądać przechowywanie ubrań poza sezonem?

Nadmiar ubrań z polskich szaf trafia na wysypiska śmieci!

Czy wiesz, że mieszkańcy krajów zachodnich, w tym Polacy, mają za dużo ubrań? Nasze szafy pękają w szwach, choć często nie wiemy, w co się ubrać, bo odzież kompletowana jest dość przypadkowo lub zbyt często ulegamy magii promocji. Choć przed użytkowaniem części odzieży powstrzymuje nas bałagan w szafie, to wiele z nich nigdy nie znajdzie u nas zastosowania. Stanowią one owoc kompulsywnych zakupów, nad którymi za bardzo się nie zastanawiałyśmy. Czy wiesz, że co minutę na wysypiska śmieci trafiają tony ubrań? To ogromne marnotrawstwo zasobów i pieniędzy. Ponadto kupowanie zbędnych ubrań, a następnie ich wyrzucanie, ujemnie wpływa na środowisko naturalne. Z ubrań syntetycznych do gleby i wód gruntowych przedostaje się mikroplastik. Bawełna wprawdzie ulega biodegradacji, ale jej efektem jest wydzielanie do atmosfery gazów cieplarnianych takich jak metan i dwutlenek węgla.

Szafa na ubrania – jak dobrać ją do swoich potrzeb?

Jak wcześniej wspominaliśmy, zła organizacja szafy może utrudnić korzystanie z jej zasobów. Bardzo często kupujemy jakiś mebel, gdyż ten wydaje nam się stylowy, pasujący do wystroju pokoju. Nie zastanawiamy się przy tym, czy uchwyt na wieszaki pomieści wszystkie ubrania, które wymagają tego rodzaju przechowywania. A może mamy za mało półek na jeansy i T-shirty, po które sięgamy znacznie częściej niż po sukienki? Zastanów się, jakie ubrania u ciebie przeważają i jaki sposób przechowywania sprawdzi się najlepiej w ich przypadku. Np. na co dzień chodzisz w sukienkach, dlatego potrzebujesz miejsca na sporą liczbę wieszaków. Osoba, która stawia na jeansy i T-shirty, powinna rozejrzeć się za szafą z większą liczbą półek.

Szafa na wymiar skrojona na miarę twoich potrzeb

Zakup szafy powinien uwzględniać możliwości naszego mieszkania. Polecamy meble na wymiar, ponieważ te w pełni pozwalają wykorzystać potencjał danego pomieszczenia. Jeśli mieszkasz w kamienicy, masz dość wysokie ściany. Postaw na wyższą szafę, dzięki temu w pełni wykorzystasz metraż, którym dysponujesz. Lepiej sprawdzają się drzwi przesuwne, ponieważ w przypadku zwykłych należy zwrócić uwagę na to, czy można je w pełni otworzyć. Na dodatek na tych pierwszych możesz umieścić lustra, to spora oszczędność miejsca, którego większość osób mieszkających w mieście nie ma zbyt wiele. Pamiętajmy o tym, że nawet sieciówki oferują szafy na wymiar w ramach dostosowywania sprawdzonych modeli do naszych potrzeb i osobistych preferencji.

Organizacja szafy. Postaw na welurowe wieszaki

Organizacja szafy to także odpowiednie wieszaki. Metalowe często są zbyt słabe, przez co cięższe ubranie albo z nich spada, albo traci swoją pierwotną formę na wysokości ramion.  To nie jest wskazane zwłaszcza w przypadku płaszczy. Poza tym metalowe wieszaki mogą też pozaciągać delikatniejsze tkaniny, w tym wiskozę. Najlepiej sprawdzą się welurowe wieszaki, ponieważ te za sprawą swojego wykończenia tworzą tarcie, przez co nie spadają z nich nawet śliskie ubrania z jedwabiu czy poliestru. Na spódnice i spodnie kup wieszaki zaciskowe. Swetry wełniane i kaszmirowe zawsze składaj w kostkę. Wieszanie ich prowadzi do utraty formy i rozciągnięcia. Jeansy umieszczamy na wieszakach zaciskowych, przypinając klipsy do ich nogawek.

Wieszak teleskopowy, czyli dodatkowe miejsce na ubrania

W ostatnich czasach dużą popularnością cieszy się wieszak teleskopowy, który składa się z rur, których wysokość można regulować. Możemy wieszać na nim ubrania, gdy te nie mieszczą się w szafie. Warto jednak pamiętać o tym, iż te narażone są na zakurzenie czy odbarwienie wskutek oddziaływania promieni słonecznych. Wieszak teleskopowy może nam jednak ułatwić komponowanie stylizacji. Powieś na nim te ubrania, po które zamierzasz sięgać w nadchodzącym tygodniu. To zapewni ci lepszy dostęp do nich oraz zaoszczędzi porannego stresu.

Listwa z wieszakami na płaszcze

Czy wiesz, że najwięcej miejsca w szafie zajmują okrycia wierzchnie? Grube płaszcze i kurtki często sprawiają, że nie mamy już gdzie powiesić sukienek czy wyprasowanych koszul. Z pomocą przychodzi nam listwa z wieszakami na płaszcze do przedpokoju. Niech tam zawisną okrycia wierzchnie, z których korzystasz w danym sezonie. To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić miejsce w szafie oraz ułatwi dostęp do płaszczy, po które sięgamy wówczas, gdy wychodzimy z domu.

Co daje nam wiszący organizer na buty?

Wynajmujesz mieszkanie? A może to, z którego korzystasz jest stosunkowo małe? Bardzo dobrze jest mieć osobną szafkę na buty. Niestety, nie zawsze mamy ją gdzie wstawić. Wiszący organizer na buty rozwiązuje problem. Można go powiesić w przedpokoju, np. z boku szafy na płaszcze. Oczywiście nie pomieści on wszystkich par butów, może się bowiem zarwać pod ich ciężarem, niemniej bez problemu ułożymy w nim sandały, balerinki czy klapki.

Kosz na bieliznę podstawą organizacji szafy

Organizacja szafy nie zawsze jest łatwa. Najwięcej problemów logistycznych przysparza nam bielizna. Często nie wiemy, jak ją ułożyć i gdzie, aby nie uległa zniszczeniu, a dostęp do niej był swobodny. Polecamy kosz na bieliznę i skórzane paski. Ten możemy umieścić na półce w szafie lub na jej górze.

Jak powinno wyglądać przechowywanie ubrań poza sezonem?

Przechowywanie ubrań poza sezonem nie powinno przebiegać w szafie. Warto je schować do pudełek bezkwasowych i zabezpieczyć bezkwasową bibułą, po czym wnieść na pawlacz. Niech w szafie pozostaną tylko te ubrania, z których aktualnie korzystasz. Dzięki temu nie będziesz musiała przekopywać się przez płaszcze i kurtki, szukając letniej sukienki na ramiączkach.

Zapraszamy do lektury:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *