Perfumy to nieodłączny element kosmetyczki zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Trwałe, intensywne perfumy mogą stać się wizytówką danej osoby. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in. jaka jest historia perfum, z czego są one produkowane oraz jakie podziały perfum rozróżniamy.
Z czego najczęściej produkowane są perfumy?
Obecnie w przemyśle perfumiarskim wykorzystuje się wielkie ilości przeróżnych olejków eterycznych lub innych, pełnych składników aromatycznych. Pozyskiwane są one z jednej strony z naturalnych, ale również sztucznych źródeł. Do naturalnych składników zalicza się: rośliny, kwiaty, liście, trawy, drzewa itp. Nie wszystkie perfumy mają jednak 100% naturalne pochodzenie.
Przykładem najbardziej popularnych perfum są te Chanel: https://przetestujperfumy.pl/130_chanel.
Perfumy są często klasyfikowane ze względu na grupę odbiorców do jakiej trafiają. Popularny podział to: Perfuma dla kobiety składa się przeważnie z nut kwiatowych. Należą do nich: jaśmin, róża, kwiat pomarańczy czy konwalia. Dodatkowo wyczuwalne są owoce, pudrowe nuty, wanilia albo przyprawy.
- Perfum dla mężczyzny ma bardziej wyrazisty, drzewny zapach, często pojawiają się również świeże cytrusy i przyprawy. Inne popularne zapachy zawierają w sobie lawendę, orientalne aromaty, skórę albo tytoń.
- Perfum unisex sprawdzi się zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Często zawiera cytrusowe składniki, jak również nuty drzewne, wodne oraz zielone.
- Perfum dla dziecka ma najczęściej zapach cukierków m.in. gumy do żucia, coli, karmelu oraz świeżych owoców. Mogą być dopełnione aromatem kwiatów, czy np. kokosa.
Podział perfum ze względu na intensywność
Perfumy można podzielić ze względu na procentową zawartość składników aromatycznych. Najbardziej skoncentrowane są perfumy. Mają one zawartość rzędu 15–30% składników aromatycznych w kompozycji. To zdecydowanie najbardziej intensywna forma zapachu w sprzedaży. Wystarczy kilka fuknięć, aby zapach trzymał się praktycznie cały dzień.
Kolejna z opcji to woda perfumowana. Ma ona w sobie 8–15% esencji zapachowych w około 85% roztworu alkoholu. Jest jedną z najczęściej sprzedawanych form perfum. Na skórze jest wyczuwalna przez około 4 do 8 godzin. Mniej intensywna jest woda toaletowa. Zawiera ona 4–8% kompozycji zapachowej w około 80% roztworze alkoholu. Dzięki temu idealnie sprawdzi się na co dzień. Zapach jest wyczuwalny przez około 3-4 godzin. Po tym czasie należy ponownie aplikować produkt. Najmniej intensywna jest tzw. woda kolońska. Znajdziemy w niej 3–5% składników zapachowych rozpuszczonych w 70% roztworu alkoholu. Kosmetyk należy reaplikować co około 2 godziny. Wodę tę kojarzy się przede wszystkim z zapachem dla mężczyny.
Przetestuj perfumy, aby zobaczyć, który z rodzajów najbardziej Ci odpowiada.
Jakie nuty zapachowe rozróżniamy?
W zależności od tego jak ulatniają się perfumy, można rozróżnić w kosmetyku trzy różne nuty. Są to nuty: głowy, serca oraz bazy.
Nuta głowy tworzy pierwsze wrażenie perfum. Jest bardzo mocna, ale ulatnia się najszybciej. To najczęściej cytrusy albo zioła.
Nuta serca tworzy tzw. jądro zapachu, jego serce, które może trwać wiele godzin do momentu, kiedy wydobędzie się baza. Najczęściej składa się z nut kwiatowych, owocowych, zielonych, drzewnych albo korzennych.
Nuta bazy to zdecydowanie najcięższe oraz najbardziej mocne i pełne elementy danego zapachu. Co ciekawe z początku może okazać się nieprzyjemna, bo jest ukryta pod innymi nutami. Gdy tylko się one odsłonią, pozostają na długo. To przykładowo nuta drzewna, czy zwierzęca np. piżmo lub bursztyn.
Jakie są Wasze ulubione perfumy?