Jogurt jest dobrym i smacznym produktem żywnościowym, chętnie spożywanym zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Przy wyborze jogurtu w sklepie należy jednak pamiętać, aby czytać etykiety na opakowaniach, bo okazuje się, że jogurt jogurtowi równi nie jest.

Czym jest jogurt

Jogurt powstaje z mleka pasteryzowanego, poddanego fermentacji przez bakterie mlekowe. Smak i konsystencja jogurtu zależą m.in. od temperatury, w której jogurt dojrzewał, czy też od rodzaju zastosowanych szczepów bakterii mlekowych.

Zalety jogurtu

Jogurt jest zdrowszy od mleka, dlatego też powinien być spożywany codziennie. Przede wszystkim dlatego, ze zawiera dużo łatwo przyswajalnego przez organizm wapnia. Właśnie z tego powodu osoby starsze powinny obowiązkowo go spożywać. Jogurt jest też szybciej trawiony przez organizm niż mleko. Oprócz wapnia zawiera też witaminy z grupy B i kwas foliowy. Dodatkowo, wzmacnia system odpornościowy, ułatwia wchłanianie żelaza, jest naturalnym lekiem przeciwbiegunkowym.

Jaki wybrać jogurt?

Każdy z producentów zachwala swoje produkty i wmawia nam, że są one całkowicie zdrowe. Niestety, praktyka pokazuje, że często jesteśmy oszukiwani albo po prostu nie słyszymy całej prawdy. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet na opakowaniach – informacje tam zawarte pozwolą nam określić, czy warto kupić dany jogurt czy też nie.

Dobry jogurt to taki, który w swoim składzie ma mleko i żywe kultury bakterii, a nie zawiera mleka w proszku. Zazwyczaj nawet nie pomyślimy o tym, że może być ono dodawane do jogurtów, ale wielu producentów tak robi.