dlaczego ufamy mężczyznom o brązowych oczach

Oczy niebieskie – życie królewskie, oczy piwne – życie dziwne. Chyba każda z nas zna to powiedzenie, przywołujemy je na ogół wtedy, gdy chcemy poskarżyć się na niezadowolenie z koloru tęczówki. Większość kobiet pragnie tego, czego nie ma. Niebieskookie panie marzą o piwnych oczach, a brązowookie noszą błękitne soczewki kontaktowe.  A jakie oczy preferujemy u panów?  Dlaczego ufamy mężczyznom o brązowych oczach?

Błękitne oczy, czyli rzadko spotykany kolor tęczówki

Choć niebieska tęczówka uchodzi za najatrakcyjniejszą, ponieważ jest najrzadziej spotykana, to nie ona wzbudza największe zaufanie ze strony kobiet.  Błękitne oczy są kodowane przez geny recesywne. Oznacza to, że ujawniają się tylko wówczas, gdy odziedziczymy geny na błękitne geny zarówno od matki, jak i ojciec. W przypadku, gdy jeden gen determinują brązową tęczówkę, a drugi niebieską, to uzyskamy piwne spojrzenie.  Błękitne oczy są równo rzadko spotykaną cechą jak naturalnie jasne włosy.

Kobiety lubią kontrast u mężczyzn

Mężczyźni o niebieskich oczach cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kobiet. Za najbardziej atrakcyjnych uchodzą ci, u których występuje kontrast między kolorem tęczówki a włosów. Błękitnoocy bruneci cieszą się największym powodzeniem u płci przeciwnej.  Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku blondynów. Brązowooki, jasnowłosy mężczyzna w oczach kobiet jest niezwykle atrakcyjny.

Dlaczego ufamy mężczyznom o brązowych oczach?

Co ciekawe, panowie o brązowych oczach także nie mogą narzekać na brak powodzenia.  Piwna tęczówka uchodzi bowiem za najbardziej godną zaufania. Czescy naukowcy wykazali jednak, że paniom chodzi o coś innego niż o sam kolor oczu. Mężczyźni otrzymują brązowe oczy w pakiecie z ciemną oprawą oczu, ciemnym kolorem włosów, wyrazistym nosem i atrakcyjnie zarysowaną brodą. Kompilacja tych cech sprawia, że nie potrafimy oderwać oczu od brązowookich brunetów i ich męskich rysów twarzy.

Brązowe oczy uchodzą za najbardziej godne zaufania. Potwierdza to eksperyment przeprowadzony w Pradze. 80 kobietom pokazano zdjęcia 250 mężczyzn i kazano im wskazać, którzy panowie wyglądają na godnych zaufania.  Panie zgodnie uznały, że brązowoocy przystojniacy wydają się uczciwsi od swoich niebieskookich kolegów. To właśnie zimna, błękitna tęczówka uchodzi za najmniej godną zaufania.

Piwnooki mężczyzna najlepszym kandydatem na męża

Co ciekawe, choć kobiety zwracają uwagę na niebieskookich mężczyzn, to na mężów chętniej wybierają brązowookich. Dlaczego tak się dzieje?  Brązowe oczy budzą zaufanie, zdaniem pań mężczyźni obdarzeni piwną tęczówką wykazują mniejszą skłonność do zdrady. Jest to ważne, gdy w grę wchodzi założenie rodziny i wydanie na świat potomstwa. Brązowoocy mężczyźni mają też być czulsi i bardziej opiekuńczy.

Warto podkreślić też, iż kobiety, które zawodowo zajmują się rekrutacją pracowników, chętniej zatrudniają mężczyzn o brązowych oczach. Prawdopodobnie robią to całkowicie podświadomie, zakładając, że są oni uczciwsi i bardziej lojalni od  niebieskookich kandydatów na dane stanowisko.  Nie opuszczą z dnia na dzień firmy, nie zaczną też pracować dla konkurencji, wynosząc  na zewnątrz tajemnice handlowe.

Irmina Cieślik