Dlaczego podczas okresu boli mnie brzuch
Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels
Bolesne miesiączki to powszechny problem dotykający od 30 do 70% nastolatek i młodych kobiet. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj 1-2 dni przed krwawieniem i utrzymują się nawet przez 4 kolejne doby. Najsilniejsze dolegliwości pojawiają się pierwszego dnia miesiączki, wtedy też występuje najbardziej obfite krwawienie.

Połowa kobiet cierpiących z powodu bólów miesiączkowych opuszcza przynajmniej jeden dzień w pracy lub w szkole. Te dane pokazują skalę problemu i podkreślają, jak duże znaczenie ma właściwe postępowanie przeciwbólowe, umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie podczas „tych dni” [1].

Skąd bierze się ból?

W trakcie miesiączki dochodzi do złuszczania się endometrium, czyli błony śluzowej jamy macicy. W tym celu nasz organizm produkuje prostaglandyny, które mają za zadanie pobudzić do skurczu macicę – pomaga to usunąć martwe fragmenty błony śluzowej oraz zmniejszyć krwawienie ze zniszczonych naczyń krwionośnych. Prostaglandyny podrażniają zakończenia nerwowe i wywołują ból, ponieważ ich obecność indukuje stan zapalny.

Dodatkowo bolesność może być odczuwana ze względu na kurczenie się mięśnia macicy, która u niewielkiej grupy pacjentek może być nieprawidłowo wzmożona.

Skupiając się jednak na pierwszym aspekcie przyczyny bólów miesiączkowych, możemy znaleźć wyjaśnienie, dlaczego to właśnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są wysoce skuteczne i stanowią lek pierwszego wyboru w zwalczaniu nieprzyjemnych odczuć [2].

Gdzie leży problem?

Znaczna większość pacjentek cierpi na pierwotnie bolesne miesiączkowanie. Oznacza to, że nie istnieje żadna organiczna przyczyna bólu. Dyskomfort wywołany jest wzrostem stężenia wspomnianych prostaglandyn, napływem krwi do miednicy i czynnością skurczową macicy. W 10% można jednak znaleźć przyczynę problemu w endometriozie, polipach, zrostach po przebytych operacjach w obrębie jamy brzusznej lub w wielu innych schorzeniach. Dlatego w każdym przypadku występowania bolesnych okresów należy zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, który wykluczy takie nieprawidłowości [3].

Jak łagodzić dolegliwość?

  1. Już w dniu, w którym spodziewasz się miesiączki i zaczynasz odczuwać ból, przyjmij lek z grupy NLPZ, zawierający np. deksketoprofen. Ten lek w przypadku bólu ostrego możesz przyjąć na pusty żołądek. Stosując deksketoprofen w dawce 25 mg, możesz przyjmować kolejną dawkę po 8 godzinach, nie przekraczając łącznie 75 mg w ciągu doby (3 tabletki lub 3 saszetki). Należy pamiętać, że zawsze przed przyjęciem leku powinniśmy najpierw zapoznać się z treścią ulotki, zapoznać się ze wskazaniami i przeciwskazaniami, bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. W przypadku gdy  masz chorobę wrzodową, chorobę nerek, wątroby czy astmę – bezwzględnie przed leczeniem powinniśmy skontaktować się ze swoim lekarzem.
  2. Leki rozkurczające mogą wspomóc łagodzenie bólu, jednak nie u wszystkich pacjentek przynoszą zadowalające efekty.
  3. Wśród „domowych sposobów” bardzo dobrze sprawdza się termofor wypełniony ciepłą wodą, który przyłożony do brzucha działa rozluźniająco.
  4. Nie bój się gorących kąpieli – działają relaksująco. Informacje, jakoby kontakt z gorącą wodą mógł wywołać krwotok, to mit. Jednorazowo podczas krwawienia tracimy kilka mililitrów krwi – taka ilość nie jest odczuwalna dla organizmu i jest porównywana do delikatnego skaleczenia się w palec.
  5. W ciężkich przypadkach warto odwiedzić swojego ginekologa i przedyskutować opcje stosowania doustnej antykoncepcji. Podczas takiej terapii występujące miesiączki są wywołane przerwą w stosowaniu hormonów i nie powodują one dolegliwości bólowych [3,4].

Bibliografia:

[1] – Białka A., Wiewióra K., Kała E., Kmieć M., Skrzypulec-Plinta V., Bolesne miesiączkowanie u dziewcząt i młodych kobiet, Ginekologia po Dyplomie, 2018 (5)

[2] – Woroń J., Niesteroidowe leki przeciwzapalne w łagodzeniu bólu miesiączkowego, Ginekologia po Dyplomie, 2018 (04)

[3] – Madej P., Najczęstsze błędy popełniane na dyżurze w przypadku pacjentki z bolesnym miesiączkowaniem, Ginekologia po Dyplomie, 2013 (05)

[4] – O bolesnych miesiączkach w pigułce, www.mamaginekolog.pl