Nadprogramowe kilogramy nie dają ci spokoju? Chcesz trochę zmienić dietę, bo twoja jest zbyt „ciężka”? A może chorujesz i lekarz zalecił ci zmianę diety? Poniżej przedstawiamy dietę niskotłuszczową i niskowęglowodanową wraz z przykładowym jadłospisem i zasadami.
Dieta niskotłuszczowa
Podstawową zasadą tej diety jest ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych oraz ograniczenie kalorii do 1500-1700 na dzień. Dieta jest zalecana przy leczeniu miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy kamicy nerkowej. Może ją stosować każdy, z wyłączeniem kobiet ciężarnych bądź karmiących oraz dzieci do drugiego roku życia. Jak każda dieta, tak i niskotłuszczowa ma swoje plusy i minusy. Pozwala znacznie obniżyć poziom tłuszczu oraz zmniejszyć spożywanie kalorii – 1gram tłuszczu dostarcza nam dwa razy więcej kalorii niż gram białka. Mimo że dieta bywa restrykcyjna, znacznie gorsze w skutkach jej niewłaściwego stosowania jest obniżenie metabolizmu czy późniejszy efekt jo-jo.
Zasady diety niskotłuszczowej- przykładowy jadłospis
Przede wszystkim jadłospis powinien być urozmawicony, zawierając 4-5 małych posiłków. Należy wyeliminować z jadłospisu tłuste mięsa, margaryny, smalec, alkohol, tłuste mleko, majonez, tłuste wędliny, a także słodycze czy białe pieczywo. W zamian za to należy zwiększyć spożywanie owoców i warzyw, również w formie soków, a dwa litry wody to konieczne minimum. Zalecane jest spożycie chudego mięsa, ryb, olejów roślinnych. Same potrawy powinny byc gotowane na parze, pieczone bądź duszone-rezygnujemy ze smażenia ich w oleju.
Przykładowy jadłospis:
- Śniadanie, powinno zawierać około 500 kalorii, np: dwie kromki chleba razowego bez masła, gorzka herbata, banan
- II śniadanie: pomarańcza
- Obiad: kurczak gotowany na parze, kalafior, sałata
- Fasolka szparagowa gotowana na parze, kefir
Czy dieta niskotłuszczowa jest skuteczna?
Lekarze na całym świecie dywagują odnośnie prawidłowego planowania posiłków oraz ich wpływu na ludzki organizm. Odnośnie diety niskotłuszczowej opinie są mieszane. Jedni zalecają ją w związku z chorobami, jakie czyhają na osoby lubujące się w tłustych potrawach, inni odradzają ze względu na korzyści płynące z dostarczania organizmowi niezbędnych tłuszczów. Prawidłowo stosowana i dopasowana do potrzeb organizmu dieta, z pewnością da pożądane efekty. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który pomoże nam ustalić, czy ta dieta jest dla nas odpowiednia.
Dieta niskowęglowodanowa
O ile dieta niskotłuszczowa zalecana jest dla osób, które chcą zredukować tkankę tłuszczową, o tyle dieta niskowęglowodanowa stosowana jest w celu znacznej redukcji masy ciała. Węglowodany zastępujemy białkiem oraz wysokowartościowymi tłuszczami. Zwiększamy również spożycie warzyw i owoców. Oczywistym plusem jest utrata wagi – znaczna u osób otyłych. Dzieje się tak, ponieważ organizm poprzez ograniczenie węglowodanów, zmuszony jest korzystać z rezerw, przez co chudniemy.
Dieta niskowęglowodanowa-zasady i przykładowy jadłospis
W tej diecie surowo zabronione jest spożywanie słodyczy i wyrobów cukierniczych. W walce o niższą wagę powinniśmy sobie także odmówić białego pieczywa, makaronów, ziemniaków, ryżu oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznym: banany, winogrona, ananas, kukurydza oraz buraki. Szczególnie zalecane są warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym(np. kalafior, brokuły, szpinak, pomidory, ogórki) oraz żywność pochodzenia zwierzęcego.
Przykładowy jadłospis:
- Śniadanie: jajka sadzona, surówka z kiszonej kapusty
- II śniadanie: sałatka z sałaty lodowej, rukoli, buraka, oliwek i makreli
- Obiad: gulasz z pieczonymi warzywami
- Podwieczorek: jajecznica z pomidorem, surówka z rzodkiewki
- Kolacja: 1/2 awokado
Skuteczność diety niskowęglowodanowej
Mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie cukier jest naszym cichym zabójcą. Obecny jest w większości produktów spożywczych – od słodyczy, przez produkty mleczne, a nawet w szynkach czy kiełbasach. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet. Ograniczenie węglowodanów w diecie z pewnością pozwoli skutecznie obniżyć wagę ciała i pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Podobnie jak w przypadku diety niskotłuszczowej ważna jest sumienność i przestrzeganie zasad. W związku z obecnością tłuszczów w diecie, należy rozsądnie je spożywać, ponieważ ich nadmiar może doprowadzić do chorób układu krążenia.
Którą dietę wybrać?
Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż przy wyborze odpowiedniej diety należy się przede wszystkim zastanowić, jakie są potrzeby naszego organizmu. Jeśli chorujemy i lekarz zaleca nam obniżenie poziomu tłuszczu – z pewnością lepszym wyborem będzie dieta niskotłuszczowa. Należy jedynie pamiętać o skrupulatnym jej przestrzeganiu. Jeśli jednak cierpimy na otyłość lub mamy nadwagę – powinniśmy wybrać dietę niskowęglowodanową w celu spadku wagi.
Pamiętajmy także, że żadna dieta nie przyniesie spektakularnych efektów jeśli nie wspomożemy jej aktywnością fizyczną. To właśnie sport połączony z odpowiednio zbilansowaną dietą pomoże nam odzyskać zdrowie i sprawność.
Silvana Ablass