Dbanie o siebie
Towfiqu barbhuiya z Unsplash

Dbanie o siebie zazwyczaj kojarzy nam się z wykupieniem wczasów za granicą, regularnym stosowaniu kremów do twarzy czy systematycznymi wizytami u fryzjera. Niestety, bardzo często skupiamy się na działaniach powierzchownych, zapominając, jak dużą rolę odgrywają te skierowane ku naszemu psychicznemu dobrostanowi.

Spis treści:

  1. Powierzchowne dbanie o siebie
  2. Kontrakta w utworze In corpore sano zwraca uwagę na zdrowie psychiczne
  3. Jak zadbać o dobrostan?
  4. Dbanie o siebie a wyrzuty sumienia
  5. Troska o siebie to także trudne decyzje

Powierzchowne dbanie o siebie

Niestety, przywykłyśmy do reklam w stylu: zadbaj o siebie, jesteś tego warta. W ten sposób usiłuje się nam sprzedać kosmetyki, ubrania, diety cud, karnety na fitness, zagraniczne wycieczki, usługi coacha czy kosmetyczki. Oczywiście, warto zatroszczyć się również o swoje ciało i wygląd zewnętrzny. Niemniej inne aspekty, które pomijamy, nierzadko okazują się dużo ważniejsze.

Kontrakta w utworze In corpore sano zwraca uwagę na zdrowie psychiczne

Dość dobrze pokazuje to serbska piosenka na Eurowizję 2022. Kontrakta wygrała krajowe preselekcje z utworem In corpore sano. To fragment łacińskiej maksymy, który można przetłumaczyć na „w zdrowym ciele”. Artystka celowo pominęła drugą część tego popularnego powiedzenia, czyli „zdrowy duch”. Chciała w ten sposób ukazać powierzchowne podejście do dbania o siebie. Często nadmiernie koncentrujemy się na tym, co jest sekretem zdrowych włosów Meghan Markle, co korzystnie wpływa na cerę, jaka sukienka podkreśla nasze atuty, a zapominamy o zdrowiu psychicznym. Tymczasem zdrowe ciało nie wystarczy, abyśmy cieszyli się zdrowym duchem. Niewątpliwie Kontrakta stworzyła utwór wielowymiarowy, w którym pojawia się też nawiązanie do obsesji na punkcie zdrowia. Piosenka łatwo zapada w pamięć i ma ciekawą oprawę sceniczną. Czy spotka się ze zrozumieniem i poparciem Europejczyków? O tym przekonamy się już w maju. Kontrakta wystąpi w tym samym półfinale co Krystian Ochman, który reprezentuję Polskę na Eurowizji.

Jak zadbać o dobrostan?

Każdy z nas musi zadbać sam o swój dobrostan i zdrowie psychiczne. Często nie wiemy, czego potrzebujemy i o czym marzymy, ponieważ rzadko zaglądamy w głąb siebie i pozwalamy sobie na szczerość.  Brakuje nam czasu dla siebie, ponieważ nasze życie wypełnia praca i doskonalenie zawodowe. Nie spotykamy się z przyjaciółmi, zaniedbujemy partnera, od dawna nie przeczytałyśmy żadnej książki ani nie zrobiłyśmy nic dla siebie, swojej duchowości, zwyczajnej satysfakcji.

Dbanie o siebie a wyrzuty sumienia

Nadmiar obowiązków sprawia, że zaniedbujemy swoje zdrowie fizyczne, ale o to dbamy i tak znacznie częściej niż o psychiczne. Tymczasem nadmierne przeciążenie obowiązkami powoduje wypalenie zawodowe, stany lękowe czy depresję. Warto o tym pamiętać, zanim po raz kolejny odezwą się w nas wyrzuty sumienia. Tak, gdy odpoczywamy, dbamy o swój dobrostan, spędzamy cały dzień z przyjaciółką, czujemy się winne, że nie nadrobiłyśmy zaległości w pracy czy domowych obowiązkach. Tymczasem dbanie o siebie to inwestycja w pracę, karierę czy związek. Gdy zatroszczymy się o swój dobrostan, wzrasta nasza kreatywność i wydajność. Możemy osiągnąć znacznie więcej w ciągu 8 godzin pracy niż przez 14 godzin ślęczenia przed komputerem.

Troska o siebie to także trudne decyzje

Dbanie o siebie to nie tylko przyjemności takie jak pizza z przyjaciółką, wypad z mamą do galerii na zakupy czy obejrzenie filmu. Czasem musimy zrobić coś, co z pozoru wydaje się mało przyjemne. Jeśli męczą nas demony przeszłości, ponieważ padłyśmy ofiarami nadużyć, warto udać się na psychoterapię. Ta początkowo może okazać się bolesną konfrontacją z traumatycznymi przeżyciami, ale przyczyni się do wzrostu zadowolenia z życia. Wizyta u ginekologa także nie należy do przyjemności, ale systematyczne dbanie o siebie może nam uratować życie. Szybko wykryty nowotwór zazwyczaj jest uleczalny, a sama terapia mniej inwazyjna.  Czasem też trzeba podjąć trudną decyzję – zakończyć toksyczny związek czy zmienić mało satysfakcjonującą pracę na lepszą. Pewne rzeczy, choć niewygodne, z czasem okazują się właściwymi wyborami podjętymi dla własnego dobra.