Za sprawą przeboju Zbigniewa Wodeckiego nagość przestała być tematem tabu. Pojawiły się pierwsze plaże dla naturystów, które do dziś cieszą się ogromną popularnością.

Naturyzm = nudyzm

Ogólnie przyjmuje się, że naturyzm stanowi synonim nudyzmu. Jedynie osoby, które opalają się nago, rozróżniają te pojęcia. Według nich nudysta to osoba, która rozbiera się w tym samym celu co naturysta, przy czym postępowanie tego drugiego warunkuje pewna filozofia.

Czym jest nudyzm (naturyzm)?

Jest to praktykowanie nagości w miejscach odosobnionych bądź specjalnie do tego wydzielonych w celu przybliżenia się do natury. Osoby, które wypoczywają bez ubrań, uważają, że odzież im przeszkadza. Nudyzm praktykuje się podczas kąpieli w morzu, jeziorze, plażowania czy korzystania z sauny.

Osoby, które wypoczywają nago, wychodzą z założenia, że ich postawa stanowi wyraz szacunku do swojego ciała i przyrody. Ludzie, którzy rezygnują z ubrań, wierzą, że w ten sposób chronią środowisko przed zanieczyszczeniami, które powstają podczas produkcji odzieży.

Nudyzm a ekshibicjonizm

W niektórych kręgach nudyzm bywa postrzegany jako forma ekshibicjonizmu. Naturyści starają się przekonać społeczeństwo, że ich postawa nie ma nic wspólnego z zaburzeniami seksualnymi. Aseksualność zalicza się do założeń nudyzmu. Nagość nie jest środkiem do uzyskiwania satysfakcji seksualnej.