Mianem aseksualnych określa się osoby, które nie odczuwają pożądania na tle seksualnym. Lekarzom ciężko ustosunkować się do tego zjawiska. Nie mają jednak wątpliwości, że to nie wymysł współczesności.
Aseksualność jako zjawisko pojawiała się od początków istnienia ludzkości. Jedni klasyfikują ją jako zaburzenie inni za dysfunkcję seksualną. Pojawiają się nawet głosy by aseksualność traktować jako orientację seksualną.
Aseksualność a awersja
Wiele osób myśli aseksualność z awersją do spraw seksu. W szczególności rodzice, którzy słysząc szczere wyznanie swojego dziecka naskakują na nie i powtarzają jak mantrę: „to nie będę mieć wnuków?”, „jak Ty wyobrażasz sobie dalsze życie?”, „co to za fanaberia?” lub najgorsze z możliwych – „idź się leczyć!”.
Tymczasem awersja ma miejsce wtedy, kiedy wizja kontaktów seksualnych budzi u danej osoby niechęć i lęk w stopniu, który wystarcza aby unikając jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Kiedy jednak jakimś cudem dochodzi do stosunku – w jego trakcie osoba taka przeżywa prawdziwą traumę. Mogą wystąpić wymioty, drgawki, utrata przytomności. Najczęściej zjawisko to spotyka kobiety i jest spowodowane niemiłymi zdarzeniami w przeszłości.
Aseksualność zaś dotyczy osób, które nigdy w życiu nie odczuwały jakiegokolwiek pociągu fizycznego. Nie odczuwały stanu podniecenia.
Życie z aseksualnością
Większość osób, które przyznają się do bycia aseksualnym nie pozostaje w żadnym stałym związku. Najczęstsza przyczyna jest strach przed odrzuceniem przez partnera. Żyjemy w świecie, w którym panuje przekonanie, że seks odgrywa ogromną rolę w relacji między partnerami. Gdy go nie ma lub do zbliżeń dochodzi zbyt rzadko pojawiają się kłopoty, kłótni i zdrady. Tego właśnie obawiają się osoby nie odczuwające pociągu fizycznego, wybierają więc samotność.
Związki aseksualnych
Każdy człowiek posiada potrzebę bliskości. Na świecie powstaje coraz więcej portali i stron przeznaczonych dla osób aseksualnych. Wcale nie muszą one być samotne. Dzięki takim stronom czy stowarzyszeniom mogą one łączyć się pary, zakładać rodziny, mieć dzieci… i być po prostu sobą! Nie muszą nikogo udawać.
Aseksualność jest zjawiskiem ciągle nie zbadanym. Naukowcy dopiero zaczynają poświęcać mu należytą uwagę.
Natalia Herzog