Najnowsze Zdrowie

Limit na leki na przeziębienie rozwiąże problem nadużywania substancji psychoaktywnych?

leki

Problem nadużywania substancji psychoaktywnych staje się coraz bardziej poważny. Czy wprowadzenie limitu na leki przeciw przeziębieniu rozwiąże sytuację?

Wiele popularnych leków na przeziębienie czy grypę zawiera w składzie substancje psychoaktywne, po które chętnie sięgają zwłaszcza młodzi ludzie.

Leki na przeziębienie

Kodeina czy pseudoefedryna to związki psychoaktywne, które znajdują się w powszechnie dostępnych farmaceutykach na katar czy kaszel. Takie tabletki czy syropy bez problemu kupimy bez recepty nie tylko w aptekach. Do tej pory, dostęp do tego typu leków mieli wszyscy, nawet osoby niepełnoletnie.

Nadmierna ilość

Młodzi ludzie chętnie sięgają po substancje psychoaktywne, które w dużych ilościach działają narkotycznie. Dostęp do leków na przeziębienie powoduje coraz częstsze przypadki odurzeń takimi środkami. W sieci można znaleźć instrukcje jakie leki przyjąć, aby uzyskać tzw. „odlot”. Młodzież, szczególnie gimnazjalna, chętnie dzieli się swoimi wrażeniami z tego typu eksperymentów. Takie osoby nie zdają sobie sprawy ze skutków ubocznych i poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą pojawić się w wyniku nadużycia takich leków.

Wprowadzenie limitów

leki

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło limity zakupu leków bez recepty, zawierających substancje psychoaktywne. Od tej pory tylko osoby pełnoletnie mogą kupić jednorazowo jedno opakowanie. Takie działania mają zmniejszyć ilość przypadków odurzeń młodych ludzi. Wprowadzona ustawa podkreśla, że farmaceuci oraz lekarze muszą informować pacjenta o tym, że dany lek zawiera substancje odurzające. Do końca przyszłego roku ma powstać lista substancji o działaniu psychoaktywnym.

Ograniczenia zakupu leków mają przeciwdziałać rosnącej narkomanii, szczególnie wśród bardzo młodych ludzi. Utrudniony dostęp ma zmniejszyć ilość tragicznych skutków nadużycia psychoaktywnych substancji. Miejmy nadzieję, że takie działania rzeczywiście okażą się skuteczne.

Komentarze (7)

Sirena46

7 lat temu

Myślę, że wprowadzenie limitów trochę utrudni ten proceder, ale nie wyeliminuje go całkowicie. Ludzie znajdą inny sposób na kupno tych leków. Znam lek na kaszel, który bardzo uzależnia, a studenci kupują go masowo podczas sesji.

pati25

7 lat temu

Ciekawe informacje.Już kiedyś o tym słyszałam.Ja na przeziębienie biorę mało leków.A te limity to myślę,że niewiele pomogą.Kto będzie chciał się narkotyzować zawsze znajdzie inny sposób.

Danusiate

7 lat temu

Dobrze, że ktoś o tym pomyślał, chociaż takie limity pewnie niewiele dadzą, bo ludzie zawsze znajdą zastępnik, od którego można się uzależnić…

Tess

7 lat temu

Nie wiedziałam, że leki na przeziębienie mają taki skład. I nie przypuszczałam, że leki, nawet te bez recepty można łykać bez zastanowienia, w nadmiarze.

eve

7 lat temu

narktotyki od dawna madrzy lekrze wykorzystywali do leczenie,heroine do chorob pluc,amfetamine i kokaine jako srodki aktywizujace przy depresji ,morfine do usmierzania bolu,wiec jak mamy sie leczyc to leczyc, a nie narkotyzowac z glupoty i madry lekarz nie przepisze elkow dla zabawy,nawet marihuana wokol ktorej bylo tyle kontrowersji moze leczyc niektore formy padaczki .a co do przeziebienia ja preferuje metody naturalne,sok z cutryny,czosnek ,mleko z imbirem i to z dobrym skutkiem,ciocia moja bierze profilaktycznie codziennie rutinoscorbin,nie choruje od lat a ma ich 98 .

filodendron 2

7 lat temu

Słyszałam o kodeinie. Ona mocno wciąga. Znajoma brała ją na kaszel,a potem tak się wciagnęła ,że ciagle chciała sobie ja kupować ,ale ostrzegłam ją i już nie bierze.

Mindi

7 lat temu

Jestem bardzo zaskoczona tymi informacjami. Nie miałam pojęcia, że takie działanie mają leki na przeziębienie. Rzadko kupuję leki w czasie przeziębienia, zarówno antybiotyki jak i przeciwwirusowe. Czułąm, że to nic dobrego dla organizmu. Dlatego naturalne sposoby na choroby są coraz bardziej popularne. Jedynie martwię się czy młodzież uwierzy w te doniesienia, oni lubią szybko się leczyć i często sięgają po takie gotowe, reklamowane leki.

Zostaw komentarz