Kuchnia O jedzeniu

Czy woda z kranu jest niezdrowa?

Ciągle słyszymy, że jakość wody, która płynie z naszych kranów, znacznie się poprawiła w ostatnich latach. Czy to jednak oznacza, że jest całkowicie bezpieczna? A może znajdują się w niej groźne substancje, które negatywnie wpłyną na stan naszego organizmu?

Ciągle słyszymy, że jakość wody, która płynie z naszych kranów, znacznie się poprawiła w ostatnich latach. Czy to jednak oznacza, że jest całkowicie bezpieczna? A może znajdują się w niej groźne substancje, które negatywnie wpłyną na stan naszego organizmu?

Znaczenie wody dla organizmu

Każdego dnia powinniśmy przyjmować odpowiednią ilość wody (30 ml na 1 kilogram masy ciała). Dzięki temu nasz organizm będzie właściwie nawodniony, co przełoży się na dobre zdrowie i samopoczucie. Bez wody nie możemy żyć dłużej niż około 7 dni, jednak jeśli przez długi czas nie przyjmujemy odpowiedniej dawki wody, to odczuwamy negatywne tego skutki.

Woda z kranu czy butelkowana

W sklepach możemy kupić różne wody butelkowane, jednak często okazuje się, iż woda dostępna z kranu ma więcej składników mineralnych. Wydawać by się mogło, iż wybór wody z kranu jest lepszy. Dodatkowo, organizowane są różne akcje typu „Pij wodę z kranu”, podczas których organizatorzy i zaproszeni goście (specjaliści) przekonują nas do takiego właśnie wyboru. Z drugiej strony słyszymy historie o bakteriach coli w wodzie kranowej. Co więc wybrać?

Jakość wody a stan rurociągu

Zacznijmy od tego, iż w większości miejsc w Polsce woda kranowa spełnia wszelkie wymagania. Dlaczego więc wiele osób skarży się, iż po odkręceniu kranu widzą nie przejrzystą, a żółtą bądź brunatną wodę? Zazwyczaj przyczyną takiego stanu rzeczy są niewyczyszczone rury.

Tu należy podkreślić, iż przedsiębiorstwa wodociągowe są odpowiedzialne za jakość rur tylko do miejsca, w którym te rury dochodzą do budynku. Za dalszą część (czyli instalację wewnętrzną) odpowiedzialny jest administrator bądź my sami, jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego. Ważne jest więc, aby regularnie konserwować rury.

Bakterie w wodzie

Zdarzają się jednak i takie sytuacje (choć bardzo rzadko), kiedy w wodzie znajdują się groźne dla zdrowia bakterie (m.in. bakterie coli). Taka woda nie jest zdatna do użycia, musi być gotowana przez odpowiedni czas. Jeśli zostanie wykazane, iż w wodzie znajduję się bakterie, to jest obowiązek poinformowania o tym wszystkie osoby, które są odbiorcami tej właśnie wody. Niestety, zdarzają się i takie sytuacje, kiedy odbiorcy nie dowiadują się o tym od razu, a dopiero po kilku dniach. Nie może więc dziwić fakt, iż większość Polaków nie jest przekonana do tego, że woda z kranu jest bezpieczna.

Woda z kranu jest więc zazwyczaj niegroźna, jednak wielu osobom po prostu nie smakuje. Poleca się wtedy picie wody przefiltrowanej bądź przegotowanej. Ja osobiście nie piję wody wprost z kranu właśnie dlatego, że nie odpowiada mi jej smak. A Wy, drogie Czytelniczki? Jaką wodę wybieracie?

Sabina Sosnowska

Komentarze (2)

ewalub

5 lat temu

Często słyszę, że ktoś nie pije kranówki, ponieważ nie obawia się o jakość wody, ale raczej nie ufa rurociongom, stanom rur i całej instalacji

    linea

    5 lat temu

    Ja często piję wodę przegotowaną, zlewam ją do dzbanka i nie obawiam się jej jakości. Mam też dzbanej filtrujący.
    Wychowałam sie na wsi i cały czas piłam tam wodę, najpierw ze studni, potem z kranu, ale oczywiście ujęcie mamy ze studni. Woda smakuje zdecydowanie lepiej niż butelkowana.
    Zdarzało mi sie też na początku jak przeprowadziłam się do miasta wozić wodę od rodziców w butelkach 5 litrowych. Do kawy, herbaty, zup. Nie potrafiłam przyzwyczaić sie do smaku wody z ujęcia miejskiego, która totalnie mi nie smakowała.

Zostaw komentarz