Ciągle słyszymy, że jakość wody, która płynie z naszych kranów, znacznie się poprawiła w ostatnich latach. Czy to jednak oznacza, że jest całkowicie bezpieczna? A może znajdują się w niej groźne substancje, które negatywnie wpłyną na stan naszego organizmu?
Znaczenie wody dla organizmu
Każdego dnia powinniśmy przyjmować odpowiednią ilość wody (30 ml na 1 kilogram masy ciała). Dzięki temu nasz organizm będzie właściwie nawodniony, co przełoży się na dobre zdrowie i samopoczucie. Bez wody nie możemy żyć dłużej niż około 7 dni, jednak jeśli przez długi czas nie przyjmujemy odpowiedniej dawki wody, to odczuwamy negatywne tego skutki.
Woda z kranu czy butelkowana
W sklepach możemy kupić różne wody butelkowane, jednak często okazuje się, iż woda dostępna z kranu ma więcej składników mineralnych. Wydawać by się mogło, iż wybór wody z kranu jest lepszy. Dodatkowo, organizowane są różne akcje typu „Pij wodę z kranu”, podczas których organizatorzy i zaproszeni goście (specjaliści) przekonują nas do takiego właśnie wyboru. Z drugiej strony słyszymy historie o bakteriach coli w wodzie kranowej. Co więc wybrać?
Jakość wody a stan rurociągu
Zacznijmy od tego, iż w większości miejsc w Polsce woda kranowa spełnia wszelkie wymagania. Dlaczego więc wiele osób skarży się, iż po odkręceniu kranu widzą nie przejrzystą, a żółtą bądź brunatną wodę? Zazwyczaj przyczyną takiego stanu rzeczy są niewyczyszczone rury.