Jak zachować sprawność?

Aby cieszyć się wciąż dobrym zdrowiem w starszym wieku trzeba przede wszystkim dbać o życie umysłowe i emocjonalne. Nie wolno dopuścić do intelektualnej stagnacji oraz do rozwoju depresji. Ważna jest również sprawność fizyczna, którą można utrzymać odpowiednimi dla wieku ćwiczeniami.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie będziemy o siebie dbać przez całe życie, to nagła poprawa sytuacji na starość niewiele zmieni. Aby zachować dobrą kondycję w jesieni życia, trzeba na to zapracować dużo wcześniej. Ostatni dzwonek wybija między 40. a 60. rokiem życia.

Jak oswajać starość?

Obok zdrowotnych aspektów starości, jest także drugi, bardzo ważny filar dobrego przygotowania się do niej – psychiczne nastawienie. Trudno jest zachować optymizm, kiedy dookoła panuje kult młodości, a starsi ludzie w sferze mediów prawie nie istnieją lub są mocno odmłodzeni.

Warto zadbać, zarówno dla siebie, jak i dla swoich dzieci, o to, by nie odcinać się od seniorów. Warto przebywać ze starszymi ludźmi, nawet jeśli mają odmienny światopogląd i trudny charakter. Każdy taki kontakt, rozmowa i pomoc to cenna nauka na przyszłość.