Zgaga to częsta dolegliwość, związana z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Kwas solny podrażnia śluzówkę przełyku, wywołując uczucie pieczenia, palenia i bólu za mostkiem. Refluks, czyli nawracanie treści pokarmowej, jest zjawiskiem fizjologicznym i u większości ludzi nie powoduje przykrych doznań. Jeżeli jednak odczuwamy objawy zgagi, to warto wiedzieć, jak modyfikować swój styl życia, aby jak najbardziej złagodzić dolegliwości.
Jakie pokarmy prowadzą do zgagi?
Istnieje ogólny podział pokarmów na te, które wywołują zgagę i na takie, które mają mniejszy potencjał powodowania refluksu. W praktyce jednak okazuje się, że każdy przypadek jest indywidualny i to, co powoduje palenie za mostkiem u jednych, u innych może być spożywane bez większych konsekwencji. Dlatego powinniśmy uważnie obserwować swój organizm i starać się wykluczyć pokarmy, po których czujemy się źle.
Typowymi pokarmami, po których pojawia się zgaga, są:
- smażone i tłuste potrawy,
- ostre przyprawy,
- cytrusy,
- pomidory,
- kapusta,
- mocna kawa,
- herbata,
- gazowane napoje,
- cebula,
- czosnek,
- czekolada.
Jak łagodzić zgagę?
Niektórym osobom w łagodzeniu zgagi pomaga popijanie chudego mleka – jest to działanie doraźne i w dłuższej perspektywie mleko nasila dolegliwości, ponieważ wzmaga wydzielanie kwasu solnego. Także doraźnie zaleca się raczej stosowanie leków zobojętniających na bazie wodorotlenku wapnia i magnezu, które są dostępne bez recepty.
Dodatkowe znaczenie ma sposób i czas przyjmowania posiłków: zaleca się jedzenie mniejszych porcji, a częściej. Warto jeść powoli, na siedząco, nie spiesząc się. Bezpośrednio po zjedzeniu nie pijmy płynów, tylko odczekajmy minimum 15 minut. Kolację zaplanujmy na 2-3 godziny przed snem, niech to będzie lekki posiłek.
Nie bez znaczenia pozostają używki. Zarówno alkohol, jak i papierosy osłabiają kurczliwość dolnego zwieracza przełyku, mięśnia stanowiącego fizjologiczną barierę oddzielającą światło żołądka, nasilając cofanie się treści pokarmowej.
Co jeść na zgagę?
Jakie produkty traktujemy jako dozwolone? Przede wszystkim pieczywo jasne, razowe typu graham, nabiał, jajka, chude mięsa oraz ryby, niewielkie ilości tłuszczów roślinnych, gotowane ziemniaki i większość zup.
Jak w takim razie może wyglądać jadłospis osoby, która chce zredukować objawy zgagi i refluksu?
Na przykład:
- Śniadanie – kanapki z twarogiem, sałatą i rzodkiewką oraz niezbyt mocna herbata owocowa.
- Lunch – krupnik z kaszą jęczmienną.
- Obiad – pieczony indyk, brązowy ryż i duszone buraczki.
- Deser – pieczone jabłko z miodem i cynamonem.
- Kolacja – sałatka z gotowanych brokułów, jajek na twardo, uprażonych pestek słonecznika i sosu na bazie jogurtu naturalnego.
Pamiętajmy, że zmagając się z problemem zgagi, warto odbyć wizytę kontrolą u gastrologa celem wykluczenia organicznych przyczyn dolegliwości, szczególnie jeśli problem pojawił się po raz pierwszy u osoby po 40. roku życia. Takie podejście pozwoli odnieść pełne korzyści z zastosowanej diety i zmodyfikowanego stylu życia, bez troski o poważne przyczyny uciążliwych objawów.