Dieta przy andropauzie
Tłuszcze, węglowodany i białka stanowią podstawę diety człowieka. W zależności od okresu życia i poziomu aktywności fizycznej, ich stosunek powinien być odpowiednio zbilansowany. Zachowanie odpowiednich ich proporcji bezpośrednio wpływa na utrzymanie prawidłowej wagi ciała, jak i również jego składu.
Panowie w okresie andropauzy powinni szczególnie zwracać uwagę na to, jak dużo tłuszczy dostarczają wraz z posiłkami. Dietetycy i lekarze zalecają, aby było go maksymalnie 30% w diecie. Im więcej się go spożywa, tym większa szansa na zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, szczególnie groźna dla zdrowia jest ta umiejscowiona w części brzusznej (czyli inaczej otyłość brzuszna). Istotne jest aby pamiętać, że tłuszcz znajdziemy nie tylko w olejach, maśle czy margarynie, ale również w ogromnej ilości innych produktów, takich jak ryby, mięsa, nabiał czy jaja. Nie zapominajmy również o odpowiednim stosunku kwasów tłuszczowych nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych, jak również o spożywaniu odpowiedniej ilości kwasów omega-3 oraz omega-6. Panowie regularnie powinni kontrolować również poziom cholesterolu w organizmie!
Kolejnym aspektem prawidłowej diety w okresie andropauzy, jest spożywanie odpowiedniej ilości węglowodanów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ile powinno się ich znaleźć w diecie mężczyzny, zależy to od trybu życia, stanu zdrowia, rodzaju uprawianej aktywności fizycznej czy też stopnia nadwagi. Nie można ich spożywać ani za mało ani za dużo, gdyż może to prowadzić do zwiększenia masy ciała lub zaburzeń przemiany materii. U osób z nadwagą najczęściej ogranicza się ich ilość w diecie, natomiast osoby aktywne i uprawiające sport powinny spożywać ich więcej. Najlepiej aby dostarczać węglowodany pod postacią niskoprzetworzonej żywności – grubych kasz, ciemnego ryżu, warzyw oraz owoców. Najlepiej unikać jasnego pieczywa, słodzonych napojów, cukru i słodyczy.