Andropauza, czyli zespół objawów zwiastujących proces starzenia się organizmu mężczyzny, może przechodzić łagodniej, gdy zadba się o odpowiednią dietę.

Pod terminem andropauzy rozumieć należy okres w życiu mężczyzny, następujący z reguły po 50 roku życia, zwiastujący wejście w okres starości. Towarzyszą mu różnego rodzaju dolegliwości natury psychologicznej, somatycznej oraz seksualnej. Nieraz utożsamiane jest z damską menopauzą, jednakże nie przebiega w sposób tak gwałtowny oraz nie zatrzymuje funkcji hormonalnych i reprodukcyjnych, jedynie je obniża.

Jakie są objawy andropauzy?

Do częstych objawów okresu andropauzy należy spadek możliwości seksualnych, problemy ze wzwodem czy spadek zainteresowania sferą seksualną. Do innych objawów fizycznych zaliczyć możemy uderzenia gorąca, wzmożoną potliwość czy przyspieszone bicie serca. W ciele zachodzą zmiany takie jak zmniejszenie masy mięśniowej, zwiększenie ilości tłuszczu trzewnego, pojawia się nadciśnienie tętnicze, spada ilość testosteron a włosy wyraźnie się przerzedzają.

Jednakże objawy andropauzy nie dotyczą wyłącznie sfery fizycznej, ale również psychologicznej. Wielu panów uskarża się na zwiększone problemy z koncentracją, zwiększoną drażliwość oraz spadek nastroju. Mimo, że z reguły te problemy są łagodniejsze niż w przypadku kobiecej menopauzy, to mogą być również uciążliwe.

Jak złagodzić objawy andropauzy?

Mężczyzna wchodzący w okres andropauzy, powinien zacząć szczególnie dbać o swoje zdrowie. Oczywiście idealną jest sytuacja, gdy o swoje dojrzalakobieta.pl dba od najmłodszych lat, jednakże w rzeczywistości panowie często się nim nie przejmują. Dopóki nie odczuwają wyraźnych dolegliwości, stwierdzają że na pewno są całkowicie zdrowi.

Aby złagodzić objawy andropauzy, należy zacząć od zmiany swojego stylu życia. Nadwaga oraz palenie papierosów nasilają nieprzyjemne dolegliwości, zacząć więc trzeba od zrzucenia nadmiarowych kilogramów oraz pozbycia się szkodliwego nałogu. Konieczne jest zwiększenie ilości aktywności fizycznej, co zagwarantuje poprawę formy, a co za tym idzie również zdrowia. Nie można zapominać również o aktywności intelektualnej, rezygnacja z oglądania mało wartościowych programów w telewizji na rzecz czytania czy np. grania w brydża może przynieść tylko korzyści dla męskiego mózgu.

Poza aktywnością fizyczną i intelektualną nie można zapominać o zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie.