Cyberprzestępczość
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Cyberprzestępczość stała się ostatnio sporym problemem. Kolejne influencerki informują o tym, że padły ofiarami ataku hakerskiego. W jego wyniku straciły dostęp do Instagramu, Facebooka lub ich konto bankowe zostało wyczyszczone. Cyberprzestępczość dotyka też zwykłych ludzi, ale robi się o niej głośno, gdy mówią o niej osoby sławne. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie?

Spis treści:

  1. Portfel z zabezpieczeniem RFID Secure
  2. Cyberprzestępczość. Abonament z BIK
  3. Zainfekowane linki wyłudzające dane
  4. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie? Nie podawaj nigdzie hasła do konta, nie zapamiętuj go
  5. Nie podawaj nikomu swoich danych osobowych przez telefon czy internet
  6. Nie płać kartą za zakupy online
  7. Zdrapki autoryzujące przelew
  8. Aktualizacja systemu operacyjnego
  9. Program antywirusowy
  10. Sprawdzone sklepy online z szyfrowanym połączeniem

Portfel z zabezpieczeniem RFID Secure

Czy słyszałaś o grupie młodzieży, która chodziła z czytnikiem kart  po jednej z warszawskich galerii, okradając w ten sposób zwykłych ludzi? Transakcje zbliżeniowe stały się niezwykle popularne. Niestety, karty bankowe, które zapewniają nam wygodę, stanowią też nie lada gratkę dla złodziei. Wystarczy czytnik i jego przyłożenie do naszej torebki, byśmy stały się uboższe o kwotę, która nie wymaga podania numeru PIN. Na szczęście można się przed tym uchronić, kupując portfel z zabezpieczeniem RFID Secure. Ma on wbudowaną specjalną warstwę, która zabezpiecza kartę kredytową przed zeskanowaniem.

Cyberprzestępczość. Abonament z BIK

Abonament z BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej, może nas uchronić przed zaciągnięciem na nas kredytu czy abonamentu. Jeśli go opłacimy, jego koszt to 2 zł miesięcznie, ale trzeba zapłacić za rok z góry, to będziemy otrzymywać powiadomienie za każdym razem, gdy ktoś będzie sprawdzał naszą wiarygodność kredytową w bazie BIK. Dzięki temu możemy zorientować się, że ktoś pragnie zaciągnąć na nas kredyt lub abonament i temu zapobiec. Powiadomienie BIK wskazuje na podmiot, który wysłał zapytanie o naszą zdolność kredytową.  Ponadto w przypadku zadłużenia, które nie jest przez nas spłacane, również otrzymamy stosowną wiadomość.

Zainfekowane linki wyłudzające dane

Nigdy nie klikaj linki w wiadomościach, zwłaszcza tych, których wiarygodności nie jesteś na 100% pewny. Czym innym jest kliknięcie w link zamówienia ze sklepu xyz, gdy złożyłyśmy przed chwilą zamówienie w sklepie xyz, a czym innym otwieranie podejrzanej wiadomości o paczce. Jeśli nie spodziewasz się przesyłki, w ogóle ignoruj tego typu wiadomości. Gdy czekasz na przesyłkę, to oceń wiarygodność przesłanej informacji. Inpost przesyła kod odbioru, nie każe klikać w żadne linki, aby móc odebrać paczkę z Paczkomatu. Pamiętaj też o tym, żeby nigdy nie klikać w linki prowadzące do banku. Nie reaguj też na wiadomości o miejscu, które kończy się na twojej skrzynce mailowej. Zazwyczaj wysyłają je hakerzy po to, aby wyłudzić nasze dane.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie? Nie podawaj nigdzie hasła do konta, nie zapamiętuj go

Jeśli kiedykolwiek otrzymasz link z prośbą o zalogowanie się do banku, nie klikaj w niego. Nigdy też nie podawaj hasła do konta bankowego. Jeśli chcesz zrobić przelew, wpisz ręcznie adres w okienko przeglądarki. Podając hasło, unikaj odruchowego kliknięcia w przycisk zapamiętaj hasło. To największy błąd, jaki możesz popełnić.

Nie podawaj nikomu swoich danych osobowych przez telefon czy internet

Wyłudzanie danych osobowych to dziś często spotykany proceder, cyberprzestępcy podają się za pracowników banku czy firmy ubezpieczeniowej. Mało tego, potrafią tak skonfigurować połączenie przychodzące, że na ekranie smartfona wyświetla się nazwa: infolinia banku xyz. Pamiętaj, że pracownik banku nigdy nie poprosi cię o podanie twoich danych osobowych przez telefon czy internet. Nawet jeśli straszy cię koniecznością udaremnienia kradzieży pieniędzy z twojego konta, nie pozwól ponieść się emocjom. Sama zadzwoń na infolinię banku (spisz numer ze swojego rachunku, nie oddzwaniaj na ten z połączenia przychodzącego) i zapytaj, czy ktoś kontaktował się z tobą w tej sprawie.

Nie płać kartą za zakupy online

Zakupy online są dziś niezwykle popularne. Warto jednak płacić za nie poprzez bezpieczne formy płatności – szybkie przelewy lub normalny przelew bankowy.  Nigdy nie płać za zakupy online kartą kredytową poprzez podawanie jej numerów. Jeśli trafisz na nieuczciwego pracownika sklepu internetowego, możesz zostać okradziona ze swoich oszczędności.

Zdrapki autoryzujące przelew

Przyzwyczailiśmy się do aplikacji bankowych i płacenia telefonem. Autoryzacja przelewów poprzez przychodzące SMS-y stała się niezwykle powszechna. Tymczasem telefony też można zhakować i to znacznie łatwiej niż komputery. Ile osób ma aktualne programy antywirusowe na swoich smartfonach? Aby cyberprzestępczość nie dosięgnęła również nas, warto postawić na zdrapki autoryzujące przelew. To staroświeckie rozwiązanie jest genialne, ponieważ ktoś znając nasze hasło do konta bankowego, nie zrobi nic bez zdrapki, którą musi mieć fizycznie w ręce. Ten, kto ją ukradnie, też nic nie zdziała, bo aby uruchomić nową kartę, trzeba znać ostatni kod ze starej oraz hasło do konta bankowego i numer stanowiący nasz login.

Aktualizacja systemu operacyjnego

System operacyjny komputera jest nieustannie doskonalony. Można powiedzieć, że trwa tutaj informatyczny wyścig zbrojeń. Twórcy systemu operacyjnego starają się na bieżąco łatać dziury, przez które mogą przedostać się hakerzy. Dlatego na konto bankowe czy Facebooka loguj się tylko z urządzeń, na których regularnie aktualizujesz system operacyjny.

Program antywirusowy

Niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera, tabletu czy smartfona musisz mieć na nim zaktualizowany program antywirusowy. Ten zwiększa twoje bezpieczeństwo w sieci, chociaż nie chroni całkowicie przed atakami hakerskimi. Twórcy złośliwego oprogramowania często wyprzedzają twórców antywirusów.

Sprawdzone sklepy online z szyfrowanym połączeniem

Zakupy online stanowią dziś niezwykle atrakcyjną perspektywę. Musisz jednak pamiętać o tym, aby robić je tylko w sprawdzonych sklepach internetowych z szyfrowanym połączeniem. Te zapewniają bowiem należyte bezpieczeństwo swoim klientom. Szyfrowane połączenie rozpoznasz po kłódeczce, która wyświetla się przy pasku, w którym wpisujemy adres strony online. Adres strony rozpoczyna się też od https, a nie zwykłego http.