Ćwiczenia kalisteniczne stają się coraz popularniejsze. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się trening siłowy oparty na wykorzystywaniu masy swojego ciała. Choć kalistenika brzmi nieco egzotycznie, ćwiczenia do niej zaliczane znamy od lat: są to między innymi pompki, podciąganie na drążku, przysiady czy mostek. Trening ten pomaga uzyskać dużą sprawność, wytrzymałość, koordynację, a także wyrzeźbioną sylwetkę. Rozwija także zmysł równowagi.
Samo słowo „kalistenika” pochodzi z języka greckiego, oznacza piękno i siłę. Ćwiczenia wykorzystujące masę własnego ciała były praktykowane już przez starożytnych Greków i Rzymian! Obecnie wracamy do nich ze względu na stosunkową prostotę wykonania, a także brak wymogów co do dodatkowych przyrządów czy specjalnego ubioru. Możemy ćwiczyć w domu lub spróbować treningu ulicznego, wykorzystującego elementy zabudowy miejskiej.
Kalistenika – zacznij ćwiczyć
Aby zacząć trenować kalistenikę, nie musisz zapisywać się do siłowni czy kupować specjalnych butów. Jedyne, co jest ci potrzebne, to zapał i konsekwencja. Pierwszym celem nowicjusza powinno zawsze być wzmocnienie brzucha i pleców. Należy także stopniowo przyzwyczaić ścięgna i stawy do większych obciążeń. Przed treningiem za każdym razem trzeba rozgrzać mięśnie, aby uniknąć kontuzji. Właściwe efekty uzyskasz, wykonując już 6 podstawowych ćwiczeń kalistenicznych. Są to pompki oraz pompki na poręczach (dipy), podciąganie na drążku, przysiady, unoszenie nóg oraz mostek. Liczba powtórzeń tych ćwiczeń oraz ich stopień trudności musi być dostosowany do twojego stopnia zaawansowania.
Ćwiczenia kalisteniczne na równowagę
Ćwiczenia kalisteniczne mają za zadanie rozwinąć naszą sprawność, siłę i koordynację. Niezbędny do tego jest dobry zmysł równowagi. Podstawową figurą, która pomaga go rozwinąć, jest tak zwany frog stand. Polega ona na utrzymywaniu ciężaru ciała na rękach, podczas gdy uginamy nogi i opieramy kolana o łokcie. Aby wykonać frog stand, należy przykucnąć i odwieść kolana na boki. Dłonie muszą być rozstawione na szerokość barków i położone przed stopami. Powoli pochylamy tułów, aby przenieść ciężar ciała na ręce. Nasze stopy powinny się odrywać od podłoża przy jednoczesnym opieraniu kolan o łokcie. Próbujemy wytrzymać w tej pozycji, gdy cała nasza masa spoczywa na rękach. Dla początkującego frog stand może być trudny, a ćwiczenie będzie trwało tylko kilka sekund. Z czasem będziemy wytrzymywać nawet ponad minutę.
Frog stand – rozwija siłę i równowagę
Frog stand jest jednym z bardziej rozpoznawalnych ćwiczeń kalistenicznych. Wygląda efektownie, rozwija sprawność i równowagę – szczególnie, gdy wzbogacimy trening o inne figury, takie jak pompki czy przysiady. Aby wykonać go poprawnie, należy napiąć mięśnie całego ciała. Pracujemy nie tylko ramionami, ale i brzuchem oraz plecami. Choć doświadczeni sportowcy wykonują go z łatwością, dla nowicjusza jest to trudna pozycja. Początkowym treningom może towarzyszyć ból w nadgarstkach, który powinien minąć z czasem. Warto trenować z rozwagą i nie przeciążać organizmu, pozwalając mięśniom i stawom powoli przyzwyczaić się do tego dość męczącego ćwiczenia.
Uwaga na błędy w technice
Ćwiczenia kalisteniczne możemy wykonywać sami w domu lub na świeżym powietrzu. Ich dostępność niesie jednak pewne ryzyko. Złe wykonanie techniczne może prowadzić do urazów, a także sprawić, że ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Szczególnie dotyczy to początkujących, którzy próbują od razu wykonywać najbardziej obciążające pozycje. Szybko skutkuje to przetrenowaniem oraz kontuzjami. W kalistenice istotne są ćwiczenia ogólnorozwojowe, które poprawiają wydolność mięśni. Ważne jest też prawidłowe wykonanie poszczególnych figur. Dlatego warto przed rozpoczęciem treningu obejrzeć filmy pokazujące właściwą technikę lub poradzić się kogoś doświadczonego. W ten sposób uzyskamy świetne efekty i poprawimy swoją równowagę i sprawność bez ryzyka urazu.
Karolina Solga