Choroba onkologiczna partnerki to coraz częściej spotykany problem, który będzie narastał w miarę upływu czasu. Żyjemy w mocno zanieczyszczonym środowisku naturalnym. Woda oraz plony rolne zawierają wszechobecny plastik, którego produkujemy w nadmiarze. Jak reagują mężczyźni na chorobę onkologiczną partnerki?
Spis treści:
- Choroba onkologiczna partnerki – jak reagują mężczyźni?
- Choroba żony. Ucieczka przed trudnymi emocjami
- Choroba partnerki a mechanizm antykazirodczy
- Czy mastektomia zniechęca mężczyzn do seksu?
- Leczenie onkologiczne – dlaczego podczas niego gwałtownie wzrasta libido?
- Bezpieczny styl przywiązanie a wsparcie okazywane chorej partnerce
- Dlaczego chora kobieta potrzebuje wsparcia ze strony mężczyzny?
Choroba onkologiczna partnerki – jak reagują mężczyźni?
Niewątpliwie, choroba onkologiczna partnerki stanowi dla mężczyzn spore wyzwanie. Panowie bardzo często początkowo wątpią w postawioną diagnozę. Nie potrafią się z nią pogodzić, dlatego zapisują kobietę na konsultacje do innych specjalistów. Gdy te potwierdzają pierwotną diagnozę, mężczyzna może zacząć obwiniać swoją partnerkę o to, że zachorowała. W ten sposób chroni swoje wątłe ego. Próbuje przerzucić odpowiedzialność na kobietę. Wypomina jej niezdrowe odżywianie, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej czy zbyt rzadkie wykonywanie badań profilaktycznych.
Choroba żony. Ucieczka przed trudnymi emocjami
Mężczyźni, gdy dowiadują się o chorobie onkologicznej partnerki, często stosują bierną agresję. W praktyce oznacza to, iż uciekają w pracę, alkohol czy ramiona innej kobiety. W ten sposób próbują zapomnieć o traumie i pozbyć się trudnych emocji. Nie chcą przebywać z partnerką i patrzeć na jej cierpienie, z którym sobie nie radzą. Czują się także bezsilni w starciu z chorobą kobiety, nie wiedzą, jak jej pomóc.
Choroba partnerki a mechanizm antykazirodczy
Choroba onkologiczna partnerki często uruchamia mechanizm antykazirodczy. W związku z tym, iż mężczyzna opiekuje się kobietą, traci nią zainteresowanie seksualne. Zaczyna traktować ją jak siostrę, której musi zapewnić byt oraz dobrą opiekę specjalistów. Nie dostrzega w niej jednak kobiety, którą pokochał i która kiedyś bardzo go pociągała. Jeśli mężczyzn cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości, może odrzucić chorą partnerkę, ponieważ jej ciało nie jest już tak idealne jak dawniej. Co ciekawe, narcyzm w formie klinicznej to problem, z którym boryka się niewielka część społeczeństwa, ale zdecydowaną większość osób z tym poważnym zaburzeniem stanowią mężczyźni (80%).
Czy mastektomia zniechęca mężczyzn do seksu?
Kobieta, która leczy się na raka piersi czy macicy, często boi się, że przestała być kobieca dla swojego partnera. Leczenie nowotworu często wiąże się z wycięciem piersi czy macicy. Kobieta te elementy swojego ciała utożsamia z kobiecością. Czymś bez czego nie jest w pełni wartościowa w oczach mężczyzny. Tymczasem wielu mężczyzn docenia seksapil, czyli naturalną pewność siebie, jaką emanują niektóre panie.
Leczenie onkologiczne – dlaczego podczas niego gwałtownie wzrasta libido?
Co ciekawe, leczenie onkologiczne sprawia, że w przypadku chorej kobiety libido gwałtownie wzrasta. Psycholodzy mówią, że tak działa syndrom zamykających się drzwi. Z drugiej strony w kobiecie może wybuchnąć miłość do partnera, ona może mu też być wdzięczna za troskę, jaką okazuje jej każdego dnia. Kobieta może też chcieć zweryfikować, czy nadal jest atrakcyjna w oczach swojego męża.
Bezpieczny styl przywiązanie a wsparcie okazywane chorej partnerce
Niektórzy mężczyźni zachowują się całkiem przyzwoicie na wieść o chorobie onkologicznej partnerki. To zdrowe podejście to zasługa bezpiecznego stylu przywiązania. Mężczyzna, który takowy posiada, nie boi się bliskości i trudnych emocji. Panowie o pozabezpiecznym stylu przywiązania często uciekają w zdradę, alkohol lub pracę, gdyż boją się tego, co czują.
Dlaczego chora kobieta potrzebuje wsparcia ze strony mężczyzny?
Leczenie onkologiczne może w przypadku kobiet powodować depresję, dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony partnera. Niestety, wiele związków nie wytrzymuje tej próby. Nawet jeśli mężczyzna nie zdecyduje się na rozwód, bo jest mu głupio porzucić chorą żonę, to i tak nie będzie z nią spędzał czasu lub znajdzie sobie kochankę jako odskocznię.