Wybitne dzieło światowej literatury
Powieść pt. „Bracia Karamazow” spotkała się z zainteresowaniem oraz uznaniem Zygmunta Freuda i Alberta Einsteina. Uznali ono książkę Dostojewskiego za jedno z najwybitniejszych dzieł światowej literatury.
Co skłoniło rosyjskiego pisarza do napisania utworu poświęconego ojcobójstwu? Inspiracją dla Dostojewskiego stała się filozofia Nikołaja Fiodorowa, który uważał, iż zbawienie może nastąpić na ziemi pod warunkiem, że synowie postanowią odkupić grzechy swoich rodziców. Bohaterowie powieści Dostojewskiego zmagają się z różnymi dylematami natury moralnej, które wpływają destrukcyjnie na rodzinę. Najstarszy z braci został oskarżony o ojcobójstwo, środkowego nawiedza diabeł, a postępki wszystkich synów przyczyniają się do zaprzepaszczenia szansy na zjednoczenie ludzkiej rodziny, w które wierzył Fiodorow.
Wpływ biografii Dostojewskiego na jego twórczość
Życiowe doświadczenia Dostojewskiego znalazły odzwierciedlenie w jego twórczości. W maju 1878 roku doszło do tragedii, pisarz stracił swojego trzyletniego synka, Aloszę. Chłopiec zmarł na epilepsję, którą odziedziczył po ojcu. Dostojewski najmłodszemu z braci Karamazow nadał imię Alosza.
Z problemem ojcobójstwa Dostojewski zetknął się na Syberii. Spotkał tam mężczyznę, niejakiego Ilińskiego, który odbywał karę za morderstwo ojca. Skazany utrzymywał, iż wyrok zapadł niesłusznie, ponieważ on nie dopuścił się zbrodni. Zdaniem badaczy literatury Iliński stanowi pierwowzór Dymitra Karamazowa.
Wznowienie „Braci Karamazow”, które niebawem ukaże się nakładem Wydawnictwa MG, doczekało się wyjątkowej oprawy. Okładka książki nawiązuje do XIX-wiecznej Rosji.