Antyperspirant czy dezodorant
Adobe Stock, grafika partnera

Spoceni tracimy pewność siebie w kontaktach z innymi, co powoduje jeszcze większy stres i nasilenie pocenia. Na szczęście współczesne dezodoranty pozwalają skutecznie zablokować nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również plamy pod pachami. Jak wybrać antyperspirant na lato, który da radę zneutralizować pocenie się w gorące dni, podczas treningów i ważnych rozmów biznesowych?

Czy można zatrzymać pocenie się?

Człowiek ma średnio 2,5 miliona gruczołów potowych. Pod pachami znajdują się dodatkowo gruczoły apokrynowe, które produkują gęsty i nie biorący udziału w ochładzaniu ciała pot. Jego produkcja wzmaga się nie tylko, gdy jest gorąco, ale przede wszystkim pod wpływem stresu. Dlatego pocimy się mocniej podczas ważnych rozmów z szefem czy wizyty z dzieckiem u lekarza. Współczesne normy etyczne nie tolerują potu w sytuacjach społecznych, takich jak ważna prezentacja biznesowa. Czy można zatrzymać pocenie się? Nie, byłoby to bardzo niebezpieczne dla ciała, ponieważ pot pomaga naturalnie ochłodzić się ciału podczas upałów. Można jednak czasowo zablokować lub ograniczyć pocenie się pod pachami, by poczuć się pewniej w towarzystwie.

Czysty pot nie pachnie

Zapach potu jest zwykle bezwonny. Jeśli od razu po wysiłku poczujesz, że Twój pot wydziela nieprzyjemną woń, zgłoś się do lekarza, ponieważ może być to oznaką problemów zdrowotnych. Zapach czystego potu staje się nieprzyjemny, gdy pot zaczynają rozkładać bakterie bytujące na skórze. Jeśli mamy przed sobą ważne spotkanie, nie jedzmy wcześniej ostrych potraw i nie pijmy alkoholu, ponieważ pod ich wpływem naczynia krwionośne się rozszerzają, temperatura skóry rośnie i wzmaga się pocenie.

Antyperspirant czy dezodorant?

Warto pamiętać, jaka jest podstawowa różnica między antyperspirantem a dezodorantem. Dezodoranty nie blokują wydzielania potu, a jedynie neutralizują przykry zapach. Zawarte w dezodorantach składniki mają za zadanie hamowanie rozwoju bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach. Mogą zawierać na przykład tlenek magnezu, który skutecznie absorbuje wilgoć. Dodatkowo dezodoranty mogą zawierać olejki eteryczne, które odświeżają i maskują nieprzyjemne zapachy.

Natomiast antyperspiranty to produkty, które blokują ujścia gruczołów łojowych, co zatrzymuje wypływający pot. Na przykład antyperspirant w sprayu wzbogacony o formułę z magnezją zapewnia uczucie suchości pod pachami non-stop przez 96 h. Warto stosować go wtedy, gdy potrzebujemy specjalnej ochrony – podczas meetingów biznesowych, intensywnych treningów i w każdej sytuacji, która powoduje pocenie się ze stresu lub wysiłku.

W kulce, w sztyfcie czy w sprayu?

Każda forma dezodorantu ma swoje plusy i minusy. Dezodorant w kulce zajmuje niewiele miejsca, ale nie każdy lubi odczucie wilgoci po nałożeniu. Dezodorant w sztyfcie jest kompaktowy do zabrania na siłownie, ale można go stosować wygodnie tylko pod pachami. Antyperspirant w sztyfcie z magnezją można zaaplikować również na dłonie, na przykład przed treningiem ze sztangami. Jeśli mamy delikatną skórę, zwróćmy uwagę również zawartość produktu – spray nie powinien zawierać alkoholu, by nie podrażniać skóry. Dobierzmy dezodorant do stopnia aktywności i własnych potrzeb, a poczujemy się pewniejsi siebie.