Animus i anime

Czy wiesz, że każdy człowiek, niezależnie od płci, posiada w sobie zarówno męski, jak i kobiecy pierwiastek? Twórcą tej teorii jest Jung, uczeń Freuda, który w pewnym momencie całkowicie się od niego odciął. Czym jest animus i anime? Jaki wpływ mają na nasze życie?

Czym jest animus i anima?

Animus to pierwiastek męski, który drzemie w każdej kobiecie. Natomiast anime to pierwiastek żeński w mężczyźnie.  Każdy z nas, gdy dorasta, uczy się definicji kobiecości i męskości. Wykorzystuje do tego celu otaczające go wzorce, czyli rodziców. Od tego, kim jest matka i ojciec, zależy nasza postawa w dorosłym życiu.

Kobieta mająca dobry kontakt z matką posiada kontakt ze swoją kobiecością

Kobieta, która ma dobry kontakt ze swoją matką, podziwia ją i lubi, nie ma problemu z akceptacją swojej kobiecości. Bardzo dobrze czuję się we własnym ciele, bez trudu nawiązuje relacje z innymi kobietami i postrzega je jako wartościowe. Popiera obecność kobiet na najwyższych stanowiskach, nie kwestionuje ich kompetencji. Lubi spędzać czas w babskim gronie. Nie brakuje jej czułości, opiekuńczości, wewnętrznego ciepła i otwartości na drugiego człowieka.  Nie traktuje tych cech jako wad. Bycia kobietą nie utożsamia jako rezygnacji z własnych potrzeb. Może czuć się kobieco, nosić sukienki, malować usta, okazywać innym empatię, a jednocześnie być zdecydowaną w pracy, w której pnie się po kolejnych stopniach kariery.

Dlaczego kobiety nienawidzą innych kobiet?

Czasem jednak kontakt z matką jest kiepski. Córka ma do niej uświadomiony lub nieuświadomiony żal. Może chować urazę o to, że matka nie okazywała jej należytego zainteresowania, lecz traktowała ją jako swoją rywalkę.  Może też nią gardzić, bo matka pozwala się poniewierać kolejnym partnerom. Dla jej córki bycie kobietą  jest wadą. Nie rozumie pań, sama w sobie nie wykształca kobiecych cech, którymi w gruncie rzeczy gardzi. Nie potrafi przyjaźnić się z kobietami, postrzega je jako gorszy gatunek człowieka.  W rezultacie jest mało atrakcyjna dla mężczyzn.

Gdy animus jest nieobecny w życiu dziewczynki

Drugą kwestią jest relacja z ojcem. Jeśli ten jest nieobecny w życiu dziewczynki, bo np. oddaje się swojej pasji, pracuje za granicą, rozstał się z matką i założył nową rodzinę, to jego córka w dorosłym życiu nie rozumie świata mężczyzn. Traktuje je jako teren obcy i nieznany, a przez to szalenie niebezpieczny.

Ojciec wzorcem męskości dla syna

Z kolei wzorcem męskości jest dla małego chłopca jego ojciec. Niestety, ten często jest nieobecny w życiu dziecka.  Mężczyźni często odchodzą od kobiet lub nie garną się do opieki nad dzieckiem. Teraz to się powoli zmienia na lepsze, ale jeszcze 20-30 lat temu było zupełnie inaczej. W rezultacie wielu chłopców nie miało wzorca męskości. Jako dorośli mężczyźni nie są zdolni do wzięcia odpowiedzialności za swoje zachowanie. Bardzo często kobiety od nich uciekają, bo nie widzą w takim mężczyźnie kogoś, kto mógłby się nimi zaopiekować, udzielić im potrzebnego wsparcia.

Gdy matka jest dla syna niedostępna

Anima to dla mężczyzny matka. Jeśli ta jest kochająca i dobra, to mężczyzna będzie potrafił być też taki dla swojej partnerki oraz dzieci.  Jednak gdy relacja z matką kuleje, ta jest obojętna na potrzeby dziecka, często je karci bez powodu, to taki mężczyzna w dorosłym życiu może bać się kobiet, a nawet nimi gardzić.

Problemy w relacjach damsko-męskich

Jak widać anime i animus to ważne pierwiastki w życiu każdego z nas. Kobieta bez pierwiastka animus boi się męskiego świata i przed nim ucieka do bezpiecznych spotkań w gronie pań. Z kolei mężczyzna bez pierwiastka anime może gardzić kobietami, traktować je jako potencjalne zagrożenie.