Nosisz przy sobie czterolistną koniczynę, w domu wieszasz podkowę i zawsze schylasz się na ulicy, by podnieść znaleziony pieniążek? Sprawdź jakie jeszcze przesądy i symbole przynoszą nam szczęście.

Jak działają przesądy

Choć rozum podpowiada, że przesądy to tylko zabobony, to mimo wszystko większość z nas automatycznie poddaje się rytuałom związanym z przesądami – łapiemy za guziki, spoglądamy przez ramię czy odpukujemy w niemalowane. Dzięki temu staramy się mieć wpływ na nasze życie i zaklinamy rzeczywistość. Choć wiara w przesądy jest nieracjonalna pomaga nam wyjaśnić różne losowe zdarzenia, które nas spotykają. Przesądy kojarzą się zazwyczaj z pechem, ale nie zawsze tak jest. Istnieje bardzo wiele wierzeń odnoszących się do szczęścia.

Przesądy, które przynoszą szczęście:

  • Kominiarz – spotkanie na swojej drodze kominiarza zwiastuje szczęście, jeśli na jego widok złapiemy się za guzik.
  • Czterolistna koniczyna – znalezienie i zachowanie czterolistnej koniczyny to zapowiedź szczęścia i spełnienia życzeń. Taki rodzaj koniczyny to rzadko występująca mutacja, dlatego jest traktowana jako szczęśliwy znak.
  • Słonik z podniesioną trąbą – otrzymanie figurki słonika z uniesioną trąbą przynosi powodzenie. Przesąd ten jest związany z kulturą i religią hinduską, w której słoń (zwłaszcza biały) zajmuje ważne miejsce.