Artykuły Moda

Aktywna w każdym wieku – wybieramy buty do biegania

buty do biegania damskie

grafika przekazana przez partnera

Bieganie to aktywność idealna dla osób niemal w każdym wieku. Regularny jogging dodaje energii, a także ułatwia odchudzanie i wpływa na wzmocnienie odporności. Jest to także aktywność przeciwdziałająca przygnębieniu. Chcąc zacząć biegać, trzeba przede wszystkim wyposażyć się w dobrze dobrane obuwie. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat wyboru odpowiednich butów.

O czym pamiętać przed zakupem butów?

Przed zakupem butów do biegania należy przede wszystkim określić, jak często i po jakim podłożu będzie się biegać. Jest to bardzo ważna kwestia. Inne buty są przeznaczone do biegania po asfalcie czy kostce brukowej, a inne do podłoża miękkiego. Przy wyborze buta znaczenie ma też masa ciała. Dobrze dobrane buty powinny być wygodne i nieco większe niż obuwie noszone na co dzień. W trakcie intensywnej aktywności fizycznej stopa puchnie i potrzeba dodatkowej przestrzeni w bucie. Warto także zaznaczyć, że buty do biegania powinny posiadać wysoki poziom amortyzacji. Parametr ten bezpośrednio wpływa na jakość biegania. 

Inne elementy, o których należy pamiętać

Buty damskie do biegania to bardzo specyficzne obuwie, które wyróżnia się kilkoma unikatowymi cechami. Przede wszystkim drobnym, ale bardzo praktycznym elementem, są odblaski. Sprawdzają się one przede wszystkim dobrze podczas treningów w miejscach nieoświetlonych lub, gdy widoczność jest słaba. Elementy odblaskowe mogą się znajdować m.in. na języki, na piętach czy bo boku np. w formie znaczna firmowego. Odblask zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo. Podczas wyboru idealnych butów do biegania znaczenie mają także cholewy. Należy je dobierać indywidualnie do konkretnej stopy. 

Buty damskie do biegania

grafika przekazana przez partnera

Kwestie estetyczne

Oczywiście w wyborze idealnych butów do biegania główne znaczenie mają zastosowane technologie. Kwestie wizualne mają dużo mniejsze znaczenie. Jednak wiele osób kieruje się przede wszystkim nimi. Mając do wyboru kilka pasujących modeli, o podobnych parametrach można wybrać te, które bardziej pasują do charakteru i stylu danej osoby. Czołowi producenci obuwia sportowego mają w swojej ofercie naprawdę wiele modeli, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Chcąc regularnie biegać, należy jednak unikać obuwia z najniższej półki, które nie będzie się dobrze trzymało na stopie, nie zapewni jej właściwego podparcia i w trakcie użytkowania będzie się np. pruło. Aby osiągnąć ciekawszy efekt, można wymienić oryginalne sznurówki na sznurówki w innym np. kontrastowym kolorze. Wielu producentów dołącza do kupionej pary butów zamienniki. 

Przy wyborze obuwia nie powinno się kierować jedynie kwestiami wizualnymi lub ceną. Buty powinny być dobrze dopasowane i powinno posiadać wszelkie technologiczne cechy, które są ważne z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa biegania. Przed zakupem należy przymierzyć kilka par butów i wybrać te, które będą najlepiej spełniały swoje zadanie. Szczególnie początkujący biegacze powinni przywiązać uwagę do umiejętnego doboru pierwszego obuwia. Zaczynając przygodę z tym sportem i z aktywnym trybem życia, nie każdy wie, o czym pamiętać i w co zainwestować. Buty do biegania są dostępne w wersjach na cieplejsze, letnie dni oraz chłodniejsze, jesienne dni. Wykonano je z różnych materiałów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *