Virginia Woolf do dziś uchodzi za ikonę feminizmu, modernizmu i pacyfizmu. Coraz częściej pojawiają się głosy, iż postać angielskiej pisarki jest nadmiernie wykorzystywana przez przedstawicieli wyżej wspomnianych ruchów.
Woolf przyszła na świat 25 stycznia 1882 roku w Londynie. Rodzice Virginii byli wdowcami, którzy postanowili założyć nową rodzinę. Przyszła pisarka dorastała w otoczeniu przyrodniego rodzeństwa. Śmierć matki i siostry Stelli odcisnęła piętno na życiu Virginii, kobieta przeszła silne załamanie nerwowe. Gdy wydawało się, że życie Woolf powoli wraca do normy, niespodziewanie zmarł jej ojciec. Tę stratę Virginia przypłaciła depresją, jej stan był na tyle poważny, iż umieszczono ją w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.
Cierpienie wpisane w życie pisarki
Dziś wiemy, że za nawracające problemy natury psychicznej ponoszą odpowiedzialność jej przyrodni bracia. Zarówno George, jak i Gerald wykorzystywali seksualnie pisarkę oraz jej siostrę Vanessę. Naukowcy uważają, że Virginia zmagała się z chorobą afektywną dwubiegunową. Osoby, które cierpią na to schorzenie, miotają się między skrajnymi stanami emocjonalnymi. Po okresach euforii pojawia się depresja, życie niespodziewanie traci sens i staje się źródłem niewyobrażalnego cierpienia. Niewątpliwie przypadłość, z którą zmagała się Woolf, znalazła odzwierciedlenie w jej twórczości. Choroba afektywna dwubiegunowa 28 marca 1941 roku popchnęła pisarkę w ramiona śmierci, kobieta popełniła samobójstwo. Virginia, wcześniej wypełniwszy kieszenie kamieniami, rzuciła się w nurt rzeki Ouse. Pozostawiła po sobie liczne utwory.
Twórczość Virginii Woolf
Badacze literatury uważają, że jej kariera pisarska rozpoczęła się w 1905 roku, kiedy to Woolf na łamach „Times Literary Supplement” opublikowała artykuł poświęcony posiadłości rodziny Bronte. Swoją pierwszą powieść, zatytułowaną „The Voyage Out” , wydała w 1915 roku. Virginia pozostawiła po sobie wiele utworów, które mimo upływu czasu wciąż cieszą się ogromną popularnością. Woolf jest zaliczana do czołowych przedstawicielek modernizmu w literaturze, pisarka wielokrotnie upominała się o prawa kobiet, nic dziwnego, że na kartach historii zapisała się jako jedna z pierwszych feministek.